Brzeziny Śląskie

Brzeziny Śląskie

Brzeziny Śląskie to dzielnica Piekar Śląskich, położona na południu miasta. Zamieszkuje ją około 5000 osób. Rozbudowała się w XIX wieku na bazie licznych zakładów przemysłowych, działających niegdyś w okolicy. Brzeziny na przełomie XIX i XX wieku były bardzo zamożną miejscowością, powstała Kopalnia, szkoła, sklepy, kościół. Liczne złoża naturalne węgla i metali kolorowych wydobywano jednak dość nieumiejętnie i większość z nich została już wyczerpana, pozostawiając trwałe ślady, zwłaszcza na zachodzie dzielnicy. Brzeziny przeszły taką samą drogę, co pas sąsiednich dzielnic- Chorzów Stary, Łagiewniki, Szombierki, Lipiny, Chebzie. Po nastaniu kryzysu i rabunkowym wyczerpywaniu złóż w latach 70 i 80-tych XX wieku dzielnica zaczęła ubożeć. Obecnie po dużych przemianach jest cichym spokojnym miejscem w centrum aglomeracji. Na południu przebiega ul.Harcerska, która jest częścią ważnej krajowej drogi Kraków-Bytom. Wokół niej ulokowało się sporo firm, w których główną rolę odgrywają ciężarówki. W ubiegłym roku wyburzono budynek stacji kolejowej.

Jeśli chodzi o sprawy kibicowskie to w Brzezinach od zawsze kibicowało się Ruchowi. Dzielnica od południa graniczy z Chorzowem Starym, na wschód (Dąbrówka, Siemianowice) i północ (Kamień) leżą również tereny Ruchu. Na zachód od Brzezin jest polonijny Rozbark i centrum Bytomia, stadion Polonii też jest stąd całkiem niedaleko. W Brzezinach działa zorganizowana ekipa Ruchu, która próbuje wykazać się na różne sposoby. Niestety mają oni skromne możliwości, biorąc pod uwagę wielkość dzielnicy oraz rozproszenie budynków mieszkalnych. Brzeziny składają się z 3 wyraźnych mniejszych części, oddzielonych hałdami i nieużytkami- centrum, oraz 2 mini-osiedla na południu oraz zachodzie dzielnicy.

Brzeziny Mapa

Brzeziny nie są zwartą dzielnicą. Dzielą się na 3 odrębne osiedla. Najwięcej ludzi mieszka w najstarszej części Brzezin- w okolicy ul. Bednorza, na północ od ul. Roździeńskiego. Tam też znajdują się zabytkowa Szkoła i Kościół, oraz najwięcej sklepów. Na północy są tory kolejowe, a za nimi Kopalnia Andaluzja. Jeszcze rok temu był tu budynek stacji kolejowej, niestety został rozebrany. Wschód dzielnicy, na granicy z Dąbrówką to łąki, ogródki działkowe i pola. Na południu, przy granicy z Maciejkowicami jest Stare Osiedle i droga krajowa nr94. Na zachodzie ul.Roździeńskiego leży „najnowsze” osiedle Brzezin oraz kilka starszych budynków. Najwięcej na Brzezinach jednak jest krajobrazów przemysłowych, mnóstwo torów kolejowych, hałd, nieużytków. Mieszkańcy dzielnicy to głównie osoby rdzenne, biegle władające językiem śląskim. Populacja Brzezin cyklicznie spada, więc też średnia wieku mieszkańców jest dosyć wysoka.


Centralne Brzeziny

Brzeziny Kościół

Centralne Brzeziny to zabudowania w okolicy ul.Bednorza i Roździeńskiego. W okolicy znajdują się instytucje państwowe, takie jak Straż Pożarna, zabytkowa Szkoła, kościół, a także sklepy i knajpki. Omawiane skrzyżowanie to nieformalne centrum dzielnicy. Tam też przed meczami można spotkać zbierających się kibiców „niebieskich”. Nie stawiają się oni w gigantycznych liczbach, lecz biorąc pod uwagę wielkość dzielnicy- są one całkiem przyzwoite. Kibiców innych klubów na tym terenie nie ma, lub są dobrze zakonspirowani. Głównym wrogiem kibiców Ruchu z Brzezin są wyznawcy Górnika Zabrze z Szarleja i Centrum. Ciekawostką jest fakt, że stadiony Ruchu i Górnika są bardzo oddalone od Brzezin, najbliżej znajduje się stadion Polonii Bytom, ale jest to Klub całkowicie obojętny dla mieszkańców dzielnicy i nie zmienił tego w żadnym stopniu kilkuletni już okres gry bytomian w ekstraklasie.

Nieopodal centrum dzielnicy znajduje się stadionik KS Orzeł Biały Brzeziny Śląskie, drużyny grającej w niższych ligach śląskich. Kibicują mu głównie starsi panowie, ale sympatykowi w barwach Ruchu Chorzów nie powinna stać się krzywda podczas meczu. W Brzezińskich lokalach piwnych i pizzerii także można bezpiecznie przebywać tylko w barwach Ruchu. Dzielnicowa młodzież chętnie paraduje w niebieskich gadżetach, co pozwala stwierdzić że w najbliższych czasach nie zajdą na Brzezinach żadne roszady sympatii kibicowskich.

Północna część dzielnicy to domki jednorodzinne, które ciągną się aż do torów kolejowych przy Kopalni Andaluzja. Wspomniane tory to granica Brzezin i Kamienia- czyli dzielnicy z najsilniejszą ekipą Ruchu w Piekarach. Sąsiedztwo to jest z wiadomych względów bardzo korzystne dla kibiców Ruchu z Brzezin, którzy z racji małego zaludnienia dzielnicy narażeni są na wizyty „trójkolorowych” z północy Piekar i innych miast. Kibice z Brzezin mają także bardzo dobre stosunki z FC Siemianowice- z racji niewielkiej odległości oraz wiadomej linii autobusowej. Do niedawna przez Brzeziny kursowała także linia tramwajowa do Bytomia, niestety kilka lat temu została 'prekursorem’ likwidacyjnym, na którym później wzorowali się prezydenci Rudy Śląskiej, Gliwic i Chorzowa.

 


Południowe Brzeziny (granica z Chorzowem Starym)

Brzeziny granica z Bytomiem

Południe Brzezin, przy granicy z Chorzowem Starym to niewielkie osiedle niskich, powojennych bloków. Starsi mieszkańcy Piekar i Bytomia kiedyś chodzili tutaj w młodości na basen, który w dawnych czasach był bardzo nowoczesny, posiadając min. zjeżdżalnię. Obecnie okolice są dosyć zaniedbane, od południa przebiegają tory kolejowe w głębokim wykopie, które skutecznie utrudniają komunikację z Chorzowem Starym. Za nimi zaczynają się Żabie Doły i niezliczone ilości hałd upadłych zakładów cynkowych. Kiedyś przebiegała tędy bardzo ważna droga, łącząca ul.Krzyżową w Bytomiu-Łagiewnikach z Brzezinami, obecnie droga jest zapadnięta, mostek nad torami został rozebrany (zanim sam się zawalił), a jedyny pojazd który potrafi nią przejechać bez awarii zawieszenia to jednoślad.

Samo osiedle niestety wyludnia się, a dominują na nim osoby starsze. Jedyna instytucja państwowa na osiedlu to szkoła. Jeśli chodzi o sprawy kibicowskie, to podobnie jak centrum dzielnicy, są to tereny opanowane przez Ruch, z dużą dozą antypatii do Górnika Zabrze i obojętnym stosunkiem do Polonii Bytom. Było tak 'od zawsze’, młodzież także celebruje niebieskie barwy i nic nie zapowiada aby sytuacja miała się kiedykolwiek zmienić. Wszak do Maciejkowic w Chorzowie Starym oraz Bańgowa w Siemianowicach jest stąd przysłowiowy 'rzut beretem’. Skrajem osiedla przebiega ul.Harcerska, którą znają wszyscy śląscy i większość polskich kierowców- DK94, czyli trasa Kraków-Olkusz-Brzeziny-Strzelce Opolskie-Wrocław. Niedaleko jest już granica z Bytomiem, gdzie pod mostkiem kolei towarowej ul.Harcerska przechodzi w słynną ul.Siemianowicką w Bytomiu. Na północ od wspomnianej trasy znajduje się dosyć prężnie działający zakład przemysłowy o specjalizacji hutniczej.


Zachodnie Brzeziny

Zachodnia część dzielnicy to kolejne malutkie osiedle na zachodzie ul.Roździeńskiego, składające się ze starszych zabudowań na wschód od ul.Przemysłowej oraz nowszych bloków na zachód od tejże. Jedyna instytucja na tym terenie to Zespół Szkół nr2 im. Janusza Korczaka. Biorąc pod uwagę sprawy kibicowskie, jest to tzw. pustynia kibicowska. Ludzi mieszka tu raptem kilkuset, familoki przy ul.Korczaka i domy na wschodzie zamieszkuje niewielka ekipka Ruchu. Bloki na zachodzie zbudowane zostały w pośpiechu jako tzw. „wulc” dla pracowników pobliskich zakładów przemysłowych i kibiców tam jest jak na lekarstwo, oprócz Ruchu podobno znajdziemy tam kibiców KSG i Polonii Bytom, jednak należy szczerze powiedzieć że miejscowi kibice wszystkich 3 wymienionych drużyn nie stanowią żadnej siły gdziekolwiek. Dawno temu ul.Roździeńskiego, przechodząca w Brzezińską w Bytomiu była bardzo ważną trasą komunikacyjną, obecnie jej znaczenie jest zerowe, gdyż most od strony Brzezin się zapadł, a do ul.Witczaka w Bytomiu nie dojedziemy nią z powodu… obwodnicy.


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

  1. opis dzielnicy jest durnowaty niema w brzezinach starego osiedla prawdziwe nazwa to orgieszka a gdzie jest przystanek do bytomia to jest bykowina taka jest prawda karzde miejsce na tym terenie ma swoje nazwa

  2. Dobrze, że chociaż taki opis dzielnicy jest.Być może,że ktoś go uzupełni o sprawy bytowe mieszkańców,gdyż znaczna ich część, to ludzie eksmitowani z centrum Piekar, nie mających stałego miejsca pracy.
    Senior

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *