Park Hutników w Chorzowie

Chorzów Park Hutników

Park Hutników (Park Hutniczy, Hüttenpark) położony jest w Chorzowie, nieopodal Rynku, po obu stronach estakady (ul.Katowickiej). Obecnie przecięty jest na pół ową estakadą, a przed jej budową stanowił jedną całość. Zajmuje on około 3.5 hektara powierzchni, z czego 2.5ha po zachodniej stronie estakady i 1ha po wschodniej. Park został założony przez Niemców (konkretnie przez rodzinę Donnsersmarcków) w 1871 roku na terenach wyeksploatowanych przemysłowo, przeznaczony był początkowo dla pracowników pobliskiej Huty Królewskiej (Kościuszko). W 1945 roku po „wyzwoleniu” Chorzowa przez sowietów Park zmienił nazwę na „Park im. Bohaterów Stalingradu”, a po 1989 na „Park Hutników”. Park kilkukrotnie był powiększany i remontowany, zmieniały się też obiekty na jego terenie. Dawniej był tu m.in. staw, kręgielnia i muszla koncertowa. Z powodu położenia w ścisłym Centrum na terenie Parku Hutników najwięcej jest osób, które po prostu przez niego przechodzą „tranzytem”, ale nie brak też ludzi którzy przyszli do niego „specjalnie”. Opis Parku podzielony został na 2 rozdziały (każdy to jedna strona estakady).

Park Hutników po zachodniej stronie estakady

Zachodnia część Parku sąsiaduje z estakadą „podwójnie”, gdyż oprócz „estakady właściwej” od północy okala go wyjazd (łącznica bezkolizyjna) z ul.Powstańców w stronę Katowic. Obok niej jest m.in. zaniedbany budynek byłego klubu studenckiego „Kocynder”, restauracja oraz legendarna lodziarnio-kawiarnia „Milano”. Z Parku Hutników można wyjść bezpośrednio (schodkami lub podjazdem) na ważny przystanek autobusowy „Chorzów Estakada”. W tej części Parku znajdziemy stare, okazałe, piękne drzewa, a także kilka rabatek z kwiatami i krzewami.

W centralnej części Parku przez prawie 70 lat znajdował się niepozorny, ale kontrowersyjny pomnik żołnierzy Armii Czerwonej, ustawiony tu w 1946 roku. Po 1989 roku wielokrotnie różne środowiska próbowały spowodować jego usunięcie, dyskutowano o tym też w Ratuszu, ale pomnik jak stał, tak stoi (jego usunięcie utrudnia fakt, iż leży on na zbiorowej mogile bolszewików). Po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku nieznani aktywiści owinęli pomnik folią pocztową i przykleili do niej „list przewozowy”, zaadresowany na Kreml. Ostatecznie pomnik został usunięty pod koniec listopada 2023 roku.

W zachodniej części Parku znajduje się bar „Agawa”, funkcjonujący w tym miejscu już od lat 60-tych ubiegłego wieku. Do niedawna bar miał opinię typowej „mordowni”, gdzie ubikacje składały się ze ściany i podłogi, między którymi była wyżłobiona rynna. Jakiś czas temu bar przeszedł gruntowny remont, przez co jego standard i prestiż wzrosły, aczkolwiek nadal nie jest to restauracja o charakterze „weselnym”, pomimo bliskiego położenia od Urzędu Stanu Cywilnego. Budynek tegoż urzędu (przy ul.Dąbrowskiego) zwany jest też „Pałacem Ślubów”, zbudowany został w 1964 roku i posiada dosyć wysokie wartości wizualno-architektoniczne. Obok niego w sezonie wiosenno-letnim działa duża fontanna, w której lubią pluskać się dzieciaki. Kawałek na północ od niej jest średniej wielkości plac zabaw, a za nim przedszkole i okazały, strzelisty kościół luterański.

„Zachodni” Park Hutników – fotografie:


Park Hutników po wschodniej stronie estakady

Park po wschodniej stronie zajmuje obszar około 1 hektara. Dzięki estakadzie wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest to część Parku Hutników (tym bardziej, że zagęszczenie drzew jest tu dosyć niskie). Pod samą estakadą znajduje się parking samochodowy (płatny w godzinach szczytu) oraz miejska wypożyczalnia rowerów i parking rowerowy (bezpłatny). W zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Katowickiej i Górnośląskiej (dawniej komunisty Szabatowskiego) funkcjonuje dziś sklep, ale wcześniej przez kilkadziesiąt lat działał tu legendarny „Bar Tempo”. Przed generalnym remontem Rynku w 2019 roku przy samej estakadzie znajdował się główny przystanek tramwajowy na linii Katowice-Bytom, obecnie przesunięty jest on o około 100 metrów na północ, aby być częścią zintegrowanego centrum przesiadkowego. We wschodniej części Parku Hutników znajduje się pomnik Wilhelma von Redena, patrona chorzowskiego przemysłu (kilkaset metrów na wschód jest też Góra i Park Redena). Obok pomnika stoi uruchomiona w 2020 roku tężnia solankowa. Jest to obiekt dosyć kontrowersyjny, gdyż ustawienie w bardzo ruchliwym i głośnym miejscu kwestionuje jego właściwości „zdrojowe”. Kibice Ruchu mieli też za złe magistratowi i prezydentowi Kotali, że z funduszy miejskich zbudowano dosyć drogą tężnię, a nie nowy stadion przy Cichej. Za tężnią dawniej była pętla, przy której zaczynał bieg tramwaj nr12, jadący ulicą Kościuszki przez Chorzów Stary i okolice Szybu Prezydent do Siemianowic. Linia ta została zlikwidowana z początkiem 2009 roku, a ślad po jej torowisku obecnie służy jako ścieżka rowerowa. TUTAJ zbiór fotografii oraz piosenka o „dwunastce” i „Krajcoku” autorstwa popularnego (i spoczywającego) w Chorzowie Mirka Breguły. Obok terenów byłej pętli tramwajowej, między ulicami Górnośląską i Kościuszki stoi pierzeja zabytkowych kamienic, na parterze której „od zawsze” funkcjonują bary piwne oraz hufiec chorzowskich harcerzy.

„Wschodni” Park Hutników – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top