Czym jest badanie PT?
Potrzebujesz sprawdzić ciągłość elementów metalowych bez ich zniszczenia? Istnieje na to prosty sposób. Badania PT należą do najstarszych i jednych z częściej używanych metod kontroli powierzchni metalu i nie tylko. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na jej temat więcej, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy do lektury.
Na czym dokładnie polega penetracyjne badanie PT?
Kontrola tego typu jest stosowana w wielu dziedzinach przemysłowych, zwłaszcza w spawalnictwie. Za jej pomocą możliwe jest sprawne wykrycie i późniejsze naprawienie wszelkich nieprawidłowości takich jak pęknięcia, przyklejenia brzegowe, porowatości, rozwarstwienia, zawalcowania czy niespawy.
Co istotne, badania PT nie niszczą w żaden sposób powierzchni danego elementu. Polegają one na potraktowaniu kontrolowanego obiektu specjalnym penetrantem. Jest to metoda bezciśnieniowa, która wykorzystuje zjawisko włoskowatości. W ten sposób substancja chemiczna jest w stanie wniknąć w nawet najtrudniej dostępne przestrzenie materiału.
Po naniesieniu penetrantu na ocenianą powierzchnię dodaje się do niego także wywoływacz. Pozwala to uwidocznić wszystkie zmiany w strukturze materiału i ocenić jego stan poprzez przeprowadzenie kontroli wizualnej. Po całym procesie wystarczy zapisać i zaopiniować wyniki, a następnie przystąpić do eliminacji ewentualnych nieprawidłowości.
Badanie penetracyjne – jakie materiały mogą być mu poddane?
Badania PT są stosowane przede wszystkim przy sprawdzaniu wszelkiego rodzaju złączy spawanych, odlewów i odkuwek. Nie sprawdzają się jednak zbyt dobrze w przypadku kontroli materiałów porowatych.
Tworzywa, które mogą być skontrolowane przez badania penetracyjne to między innymi stale stopowe, niestopowe, staliwa, żeliwa, aluminium, miedź oraz tytan. Co istotne, badanie PT może być zastosowane także w przypadku materiałów diamagnetycznych i paramagnetycznych.
Co istotne sam proces badania PT nie jest szczególnie skomplikowany, a co za tym idzie, można przeprowadzić go stosunkowo niskim kosztem i przy małym nakładzie czasowym. Aparatura pomiarowa do tego rodzaju badań, w porównaniu z innymi metodami, jest też nieco tańsza.
Jak przygotować materiał do badania PT?
Badania penetracyjne muszą być przeprowadzone w odpowiednich warunkach, by mogły przynieść oczekiwane efekty. Z tego powodu powierzchnia, która ma zostać skontrolowana, musi zostać dokładnie oczyszczona przed naniesieniem penetrantu. Polega to na usunięciu rdzy, zgorzeliny, a także wszelkiego rodzaju olejów oraz farb. Dopiero po wykonaniu powyższego przygotowania można użyć chemicznych środków penetrujących.
Nie musisz jednak wykonywać powyższych czynności samodzielnie. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy przeprowadzą badanie penetracyjne szybko i sprawnie w optymalnych warunkach. W ten sposób zaoszczędzisz swój czas i będziesz mieć pewność, że otrzymane wyniki są w pełni miarodajne.
Jeżeli szukasz najwyższej jakości i sprawnej obsługi, koniecznie zamów badanie PT przeprowadzane przez Zakład Badań Nieniszczących Ultrarent. Na pewno nie będziesz zawiedziony!