Dzielnice Górnego Śląska

(przejdź do tabelki)

Herby Miast

 

 

Tabelka przedstawia wszystkie dzielnice miast centralnej części konurbacji katowickiej. Wszelkie sugestie, (wyrażone w sposób kulturalny) prosimy wyrażać w komentarzach u dołu strony.

 

Objaśnienie kolumn:

Dzielnica- Nazwa dzielnicy. Wzięte pod uwagę zostały dzielnice administracyjne, oficjalne. Stąd przykładowo w tabelce brak takich dzielnic jak Klimzowiec (który należy do Chorzowa I), Waryniol (Zabrze-Centrum Północ), z kolei znajdziemy takie "dziwolągi" jak Ligota-Panewniki czy Szopienice-Burowiec. Metoda dzielnic administracyjnych służy większemu porządkowi w tabelce.

 

Miasto- nazwa miasta, w którego granicach mieści się ta dzielnica.

 

Ludność- liczba mieszkańców danej dzielnicy. Dane zaczerpnięte zostały ze stron oficjalnych urzędów miasta oraz wikipedii. Przedziały kształtują się następująco:

mała- do 4.000 mieszkańców

średnia- 4.000 do 12.000 mieszkańców

duża- 12.000 do 25.000 mieszkańców

bardzo duża- powyżej 25.000 mieszkańców

W przypadku, gdy liczba mieszkańców oscyluje w granicach krańca przedziału (4.000, 12.000 i 25.000), użyte zostały podwójne znaczniki (odpowiednio: mała/średnia, średnia/duża i duża/b.duża). Nie należy do końca sugerować się liczbą mieszkańców, bo niektóre dzielnice mają ogromną powierzchnię, a słabe zaludnienie na km2, lecz dzieki powierzchni mają stosunkowo dużą liczbę ludności. Przykładowo Halemba (Ruda Śl.) i Osiedle Tysiąclecia (Katowice) mają podobną liczbę ludności, lecz Halemba jest od Tysiąclecia ponad 6 razy większa powierzchniowo.

 

Rządzą- Nazwa drużyny, której fani są najsilniejsi i najliczniejsi na danej dzielnicy. W przypadku dzielnic podzielonych, mogą w tej kolumnie wystąpić nazwy dwóch drużyn. Wtedy drużyny podawane są w porządku alfabetycznym. Taka sytuacja oznacza, że na danej dzielnicy widoczni są zorganizowani kibice dwóch drużyn, lecz nie należy traktować tego jak podział "50/50".

 

Kosa- jest to nazwa ekipy, która wywołuje największą niechęć wśród kibiców drużyny wymienionej w kolumnie obok. Oczywiście najważniejsze są wartości globalne (czyli np. Ruch-GKS, Górnik-Piast), lecz w zależności od konkretnej dzielnicy niekiedy może wyglądać to inaczej. Ta kolumna nie oznacza, że każdy kibic najbardziej nie lubi dokładnie tej drużyny, lecz przedstawia wynik dominujący.

 

Odległość- jest to odległość z centralnego punktu dzielnicy na najbliższy stadion drużyny posiadającej kibiców. Odległość podawana jest w kilometrach, mierzona w linii prostej przy użyciu map google.

 

Uwagi- kilka słów na temat danej dzielnicy. Należy brać go z przymrużeniem oka, najważniejsza jest rubryka 'Rządzą'. W razie ewidentnego przeczucia, że opis jest nieprawdziwy prosimy o komentarz z krótkim wyjaśnieniem. Słowa używane w tej kolumnie oznaczają:

spokój, spokojnie- oznacza, że chodząc w barwach drużyny z kolumny "Rządzi" możemy czuć się bezpieczni. Innymi słowy brak jakiegokolwiek wroga na dzielnicy, na model poznański.

jednostki- bardzo mała i niezorganizowana ilość kibiców, nie stanowiąca większej siły i nie znająca się nawzajem

ekipka- mała grupa wyznawców danej drużyny, różni się od jednostek tym, że osoby wiedzą o sobie i próbują się organizować

ekipa, banda- zorganizowana, duża grupa kibiców danego klubu

 

Jeśli już wszystko przeczytałeś- link do tabelki:

 

Śląskie Dzielnice

 

 


 

Komentarze (46)
 • admin
  Dobra panowie, poprawione finalnie. W swoim czasie będą dodane Mysłowice, Tychy i Mikołów.
 • adi
  gdzie Rybnik Racibórz Czerwionka -Leszczyny Knurów Żory trocha tych miast jeszcze do dodania jest
 • FAJNY
  dzielnice Miechowice i Szombierki maja powyzej 26tysiecy ludzi
  wiec powinno byc zaludnienie b. duze
  taki mały szczegół
 • admin
  Dziś dodano do tabelki dzielnice Mysłowic i Mikołowa.
 • Mumin87  - Nowe miasta w tabeli.
  A czy w planach som jakieś nowe miasta? Np Laziska Górne, Imielin, Orzesze, Lyndziny, Miasteczko Ślonskie...?

  od Admin: Som, ale uone niy majom dzielnic i niy wiemy jak to ugryźć. Może osobna tabelka dla południowego GŚ, do tej głównej jeszcze dojdą Tychy i Tarnowskie Góry. Radzionków dodałem wczoraj.
 • Niebieski  - Orzesze
  Orzesze było by ciekawym w opisaniu dużo sie słyszy o tej miescinie ze niby zabole tam sie panoszaa....
 • Mumin87  - Nowe miasta
  Laziska Górne skladajom sie z kilku dziylnic kiere kiedys byly osobnymi gminami. Orzesze tys mo dziylnie- ( Gardawice, Jaśkowice, Królówka, Mościska, Orzesze, Woszczyce, Zawada, Zawiść, Zazdrość, Zgoń ;) )
 • NiebieskiKibic
  Żory,Orzesze,Pszczyna,Łaziska można by jeszcze opisać. Jest tam troche dzielnic, a sytuacja kibicowska ciekawa.
 • gal anonim
  Nie jestem za ruchem ,ale w Katowicach Piotrowicach jest niestety prócz GieKSy ruch.
  W Ochojcu GKS to prawda
 • Szombierki Bytom
  GKS Szombierki nie sympatyzuje z Ruchem, ani z żadnym innym klubem.
 • ernest
  masz w planach opisać Powiat Pszczyński ?? znaczy poszczególne wsie tego powiatu ;> ?? :D
 • Karol  - Strona Chorzowskich?
  Co tu dużo godać widać na kilometr że strona robiono przez "niebieskich".. chyba warto by było zaprosic do współpracy chopców z Zabrza,Gliwic,Bytomia i innych mniejszych miast :no-comments:

  Od Admin: Jak masz jakieś sugestie to podziel się konkretnie a nie jak większość- ogólnikowo. Bytom i Gliwice były konsultowane z ich rodowitymi mieszkańcami.
 • Domi  - Lędziny
  Mogę opisać sytuację w Lędzinach ;) Pozdrawiam

  od Admin: No to opisz :) Tu albo mailem
 • Pablo  - Do Karol - tak strona robiona przez kibiców Ruchu
  Nawet pisze ze strona robiona przez kibiców Ruchu w dziale "O Stronie". Wiadomo ze trzeba ja traktowac z przymrozeniem oka, ale jak mozna na prawie kazdej dzielnicy Katowic pisac o jakis jednostkach Ruchu? Dlaczego w takim razie nie piszecie przy dzielnicach Chorzowa o jednostkach GieKSy skoro też takie są??? Założe się ze na Klimzowcu w cale nie mieszka mniej kibiców GKS niż na Koszutce kibiców Ruchu. Tabela dzielnic nieobiektywna i widac ze robiona przez kibiców spod znaku niebieskiej R-Ki - moze dlatego przez zadna z ekip i wiekszosc kibicow nie jest brana na powaznie? Dopoki za taka strone nie weznie sie ktos znany z imienia i nazwiska (rzetelny dziennikarz sportowy, znający realia kibicowskie) nie będzie oficjalnych danych, dopóty będą kłamliwe i naciągane informacje.

  P.S Jednostki Ruchu np. na Koszutce, co to znaczy, jedna osoba ktora se mieszkanie kupila? Tak samo mozna napisac ze sa jednostki Polonii Bytom w Gliwicach czy jednostki Górnika w Chorzowie - bo ktos se kupil tam miekszanie. Z jednej strony bdzura, ale jak juz brana pod uwage to chyba warto by w kazdym przypadku nie???
 • etm  - Gorąco ;)
  Proszę o dodanie Paniówek, Gierałtowic, Chudowa i Przyszowic- jako ogólnie gmina Gierałtowice, powiatu Gliwickiego ;) :D
 • BTW  - Do admina
  Panowie zmiencie status Brzezin Slaskich, dzielnica obecnie jest oznaczona jako mala/srednia, a zgodnie z przyjetymi przez Was kryteriami powinna byc srednia (Brzeziny maja nieco ponad 5 000 ludzi -> zrodlo: http://pl.wikipedia.org/wiki/Piekary_Śląskie)

  pozdrawiam :)
 • Mumin87
  Jakij dziylnicy mogymy sie spodziewoć w maju?

  Od Admin: Przez te ulewy nie wiadomo czy sie wyrobiymy ze zdjynciami :) Nazwa dzielnicy bedzie podana niebawem
 • milkus
  Bydzie opis (albo dołączenie do tabelki) miasta Żory? Bardzo barwne pod względem kibicowskim miasto...
 • Janek24  - :)
  witam,bardzo fajna stronka.mam nadzieje że będzie dalej tak rozwijana,pozdro z Kato! :D
 • Mumin87  - Nowa dziylnica.
  Już momy som koniec maja a nazwy ani opisu nowyj dziylnicy niy ma ;>
 • Kaktus
  Kiedy będzie coś nowego na stronce? Fajnie się czyta opisy.Dobra robota.
 • gieksiarz  - dobra robota
  Kawał dobrej w miare obiektywnej roboty do szczegółów zawsze można sie przyczepić . Ale bardziej obiektywnych opisów jeszcze nie spotkałem ani w prasie kibicowskiej ani tymbardziej w necie.
 • Anonimowy  - Dobrze robicie obiektywnie robicie mało robicie os
  Opiszcie Zory JAworzno Łaziska cały okreg rybnicki
 • Mumin87  - Brzeziny
  No i co z tymi Brzezinami ;>?
 • Trójkolorowy Smok  - Knurów
  Knurów cały trójkolorowy chociaż podobno na kolonija(dzielnica) sie jakieś piastuchy wprowadziły.
 • milkus  - Dzielnice Górnego Śląska
  Anonimowy a czy jaworzno to jest GŮRNY ŚLŮNSK...?
 • tarnogórzanin  - Tarnowskie Góry
  dodajcie Tarnowskie Góry... jeśli trzeba to mogę podesłać opis , jak jest taka potrzeba dajcie znać na maila
 • gart  - Gliwice
  Proszę o dodanie Śródmieścia , Cecylii , Podlesia , Waryńskiego , Stare Gliwice .
 • Niebieski  - do Gart
  Stare Gliwice są w tabelce, osiedle Waryńskiego to część Starych Gliwic.Podlesie to część Szobiszowic.A Cecylia i Śródmieście jest opisane jako Centrum.
 • 19Chropaczow20  - Chropaczow
  @liguś ksg
  Lipiny owszem, raczej dominacja KSG, ale co niby nie tak z Chropaczowem?

  Gorny Chropaczow (Jodlowa, Wislan, Szczytowa, Swietokrzyska, Karpacka, itp itd) to dominacja Ruchu. Przedstawicieli KSG jest doslownie kilku na gorce

  Na dolnym rowniez przewaga Ruchu, ktory jest w kazdym miejscu Dolnego chropaczowa. Gornika co nie co na sredniej i koscielnej. Wiechaczka, czyli najwieksze blokowisko na dolnym to dominacja Ruchu.

  Gorka jest 2xwieksza od dolnego w dodatku. Ci co lubia procenty, to wyglada to tak

  Gorny Chropaczow: niemal 100% Ruch
  Dolny Chropaczow 60% Ruch 40% KSG

 • STP  - Opis Stroszka
  Ty się zastanów co Ty piszesz o Stroszku.Piszesz ,że Stroszek to(Sójcze,Vitor i Ziętka) A Osiedle Żiętka to Sójcze...Stroszek dokładnie składa się z Osiedla Vitor, Os.Ziętka(Sójczego),Awaryjnych oraz os.Stroszek.Fakt faktem,że na os.Stroszku jest stadion Cidrów ale czy działa tam dobra ekipa (śmiech) ?.Ruch jest tylko na Sójczym ale nie mają żadnej dobrej ekipy i tylko po murach sobie piszą,tak samo jest na Vitorze.Ogólnie cały STROSZEK TO POLONIA.
 • outside  - Szombierki
  Czy moglibyście oprócz tych szczegółowych map na początku tekstu dawać jeszcze jedną, obejmującą całą Silesię z zaznaczonym opisywanym terenem, oraz jeszcze jedną, średnią, która oprócz w/w terenu (najlepiej jakoś obramowanego...) pokazywałaby najbliższe otoczenie (z uwzględnieniem gł. stadionów)...Tak to strona super, ale mnie, jako gorolowi, lepiej by było dzięki tym mapkom sobie ten Śląsk w głowie "ułożyć"...

  PS. Będą Szombierki?

  Pozdrawiam i gratuluję świetnej roboty...

  od Admin: Dodałem taką skromną mapkę opisywanych dzielnic, jest u dołu tabeli.
 • RTP  - Poprawka w tabeli
  W Radzionkowie jest Polonia! większa część os.Zawadzkiego i rozsiani po mieście. Dowodem jest wygrany ranking wyjazdowy przez tą ekipe, który mozna zobaczyc :

  http://www.polonia.bytom.pl/index.php

  I nie chodzi tutaj o Rojca ale o Radzionków (centrum).
 • KPW
  Dajcie spokój z ta dominacja Polonii nad Ruchem Radzionków. Wiadomo że maja przewagę ale nie taką jaką tutaj próbują nam wpoić.
  Sam fakt że na Polonię w e klasie chodziło raptem 3 razy więcej ludzi niż na Ruch w 1 lidze o czymś świadczy.Jakościowo dzieli was jednak przepaść ale ilościowo już nie.. a to jak wiadomo może się zmienić.
  http://www.european-football-statistics.co.uk/attn.htm

  Polonia w Gliwicach? Wolne żarty
  Nieznaczny to jest tam Chorzowski Ruch, naprawdę nieznaczny.
 • wlkp
  wlkp- 3 mln mieszkańców -95 % KKS :D
 • Szombier.  - Torcida na Szombrach.
  Wiem ze opisywanie kilkunastu osób w zaden sposób nie zmienia stosunku sił na danej dzielnicy ale musze wtrącic swoje 3 grosze . Ekipa Poloni nie bedzie zaprzeczac faktom bo jak na razie nie widac żeby robili durne napinki . Wiec do czego zmierzam, od pewnego czasu jest znowu wzrost liczby kibiców KSG na Szombierkach. Jezdzi nas na kazdy mecz koło 30 a na Bobrku dosiada sie kolejna ekipa tak wiec mozna napisac że Szombierki to głównie Polonia ale z elemantami Zabrskiego Górnika. Taki dopisek w druga strone. Na dzielnicy Helenka coraz wieksza ekipa Poloni. Z tego co widziałem około 30 chłopa jezdzi na Polonie, utrzymuja dobre kontakty z sąsiednimi Miechowicami.
 • julian  - mysłowice
  Czytając opis mysłowickich dzielnic dostrzegłem dwa dość znaczące błędy. Pierwszy dotyczy brzęczkowic. Niby wszystko się zgadza prócz jednego zwrotu tzn. bardzo silna. Powinna być raczej bardzo liczna, bo tak jak autor stwierdził, jednostki z GieKSy występują, jednak ekipa ruchu jakościowo wcale nie jest tak dobra jak zostało to opisane. Trzeba też wspomnieć, że jest to głównie młodzież.
  Druga sprawa to brzezinka. Podobnie jak w poprzedniej kwestii, nie można tam mówić o silnej jakościowo ekipie Ruchu. To, że kibice z cichej panują tam jest niezaprzeczalne, jednak rzucając takie hasła trzeba to robić z głową.
  Ps. ogólnie w mysłowicach jakościowo przeważa GieKSa. I tu nie ma co do tego wątpliwości, mimo że z opisów i murów może się wydawać inaczej. Pozdrawiam
 • Mario  - Mysłowice
  małe sprostowanie co do naszego miasta a mianowicie w Mysłowicach na murach dominuje na pewno gieksa ogólnie organizacja jest tam na dobrym poziomie ale jest to też spowodowane małą ilością f.c.tej drużyny można chyba jedynie dodać Jaworzno bo reszta aktywnych to dzielnice Katowic a to nie są Fan Cluby! co do jakości tego f.c.na pewno nie zgodzę się z julianem bo organizacja zawsze była lepsza po stronie gieksy ale już chuligańsko gasną przy zawsze nastawionych na mocne wrażenia Fanów Ruchu z Mysłowic którzy nigdy nie przykładali wagi do gadżetów itp....i jeszcze jedno Julianie mam 32 lata i do młodzieży nie należe więc nie mów że na Brzezince i Brzęczkach jest tylko młodzież bo to ja z nimi jeżdzę i znam wartość "Rady Starszych...Aktywnych" ...a Ty wiesz o kim mówie!!!!!!!!!
 • Anonimowy  - Torcida na szombierkach ?
  hahaha zadnego gornika nigdy nie bylo na szombierkach i nie bedzie !
 • Anonimowy
  a zandka gdzie 100% ksg dzielnica zabrza niebrana pod uwaGE gdzie mieszka 3000 mieszkancow dopisac ZANDKE DO GORNIKA

  od Admin: Nie ma administracyjnie takiej dzielnicy, to jest fragment Centrum.
 • gość  - :)
  Bardzo ciekawa strona! Naprawdę, wielkie słowa uznania i full szac!!!
  Odnośnie Tychów, to sprawa jest raczej prosta, jedno miasto = jeden klub GKS Tychy, zarówno piłkarski, jak i hokejowy. Dlatego sporo napisów anty Unia Oświęcim (hokej), z piłkarskich poza tymi "za" GKS, jeszcze Cracovia, ŁKS i czasami Górnik Wałbrzych, Sandecja, Zawisza Bydgoszcz, ale niech się specjaliści wypowiedzią:) pozdrowienia

  od Admin: Tychy mają zbyt "bogaty" podział administracyjny, aby się pojawiły w tej tabeli. Ponoć w Tychach każdy blok to inne osiedle :)
 • Anonimowy  - żenada
  na Szombierkach jest Ksg ? hahah smiech na sali ! , a jeszcze wiekszy smiech na sali ze na stroszku dziala niezla ekipa cidrów hahaha

  od Admin: KSG na Szombrach kiedyś było, już tylko niedobitki. A co do Stroszka to należy do niego też Sójcze i o to głównie chodziło.
 • Gustlik  - śląskie a wielkopolskie
  co do KKS LECH 95% w wielkopolsce...to nieprawda jest Grodzisk,Calisia Kalisz,Warta Sieradz,Orzeł Wałcz,Stilon Gorzów,Chrobry Głogów....w Wielkopolsce 2mln ludzi....KKS 70-80%
  z czego na GŚ jest znacznie więcej kibiców 3 razy tyle.U Was 6-7tys.
  Wszystkich a na GŚ z 15tys.Taka różnica.Nie licząc pikników z balonikami :0
 • tremolo  - Chodzi o opis Mysłowic
  W Śródmieściu Mysłowic znajduje się Enklawa Kibiców Ruchu: tzw. Klachowiec. Może trochę zubożeli, bo część najostrzejszych wysiedlono na Kosztowy :)
 • luk90  - na helence polonia?
  Gdzie ty gosciu widziales 30 typa z poloni co na mecze jezdza ?hehe
 • WITAM  - jaka suacja kibicowska w orzeszu
  witam wszystkich mam pytanie jak wyglada sytuacja kibicowska w Orzeszu z gory dziekuje
Napisz komentarz
Dane:
Komentarz:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Wpisz kod
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.
 
FACEBOOK:
Menu
Strona Główna
O stronie
Mapa Witryny
Tabela Dzielnic
Bytom
Katowice
Chorzów
Ruda Śląska
Świętochłowice
Brzeziny Śląskie
Konwencja PO
Park Śląski
Blickfang
Co chciałbyś zobaczyć na stronie?