Park Załęski

Park Załęski w Katowicach - Załężu

Park Załęski położony jest w Katowicach, jak sama nazwa wskazuje- w dzielnicy Załęże. Zajmuje on teren około 3 hektarów (prostokąt o rozmiarach około 200×150 metrów) pomiędzy ulicą Gliwicką i linią kolejową z Katowic do Chorzowa Batorego, a na szerokość- pomiędzy wieżowcem przy Gliwickiej 206-208, a podłużnym czteropiętrowcem przy Gliwickiej 218. Park w tym miejscu powstał już w 1938 roku jako Ogród Jordanowski. W okresie PRL i w latach 90-tych był raczej zaniedbany i niedoinwestowany. W roku 2010 przeszedł gruntowny remont, a okazji jego zakończenia rada miasta przyznała mu nową nazwę: „Park Załęski”.

Teren Parku podlega pod katowicki urząd miasta, a realnie w opiece nad nim pomaga (również miejski) położony na północy Parku- Młodzieżowy Dom Kultury, a także sąsiednie (także miejskie) przedszkole. Obie te placówki niekiedy organizują w Parku rożne imprezy, np. „Dni Załęża”, festyny, zawody sportowe czy konkursy dla dzieci. Na terenie MDK znajduje się niewielki (25×10 metrów) basen odkryty, czynny w sezonie letnim.

Wschodnia, bardziej zadrzewiona część Parku jest spacerowo-rekreacyjna. Są tutaj alejki, ławeczki, łąki i średniej wielkości plac zabaw. Zachodnia część parku ma charakter „sportowy”. Znajdziemy tu 2 boiska (jedno do koszykówki, a drugie to „orlik” do piłki nożnej ze sztuczną trawą), a także niewielkie boisko do siatkówki/siatkonogi oraz wodny plac zabaw z kolorowymi fontannami (czynny w sezonie letnim).

Minusem Parku Załęskiego jest tzw. płotkoza. Niby teren Parku jest ogólnodostępny, ale na jego terenie (zwłaszcza w zachodniej, „sportowej” części) mnóstwo jest metalowych płotów. Można przejść na drugą stronę furtką, ale niejednokrotnie trzeba się sporo nachodzić naokoło, zanim się do niej dojdzie. Ciężko powiedzieć „co autor chciał przekazać”, gdyż te płotki irytują chyba każdego spacerowicza.

Park od południa sąsiaduje z nasypem, na którym jest wąski pas ogródków działkowych. Za nimi jest ruchliwa linia kolejowa i tereny zlikwidowanej Kopalni Kleofas, a za nimi Osiedle Witosa. Z kolei na północ od parku Załęskiego przebiega DTŚ, za nią płynie rzeka Rawa, a 12 metrów za nią jest inny ciekawy teren rekreacyjno-spacerowy, czyli Park Maroko-Bederowiec, położony już na Osiedlu Tysiąclecia.

Park Załęski – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *