Czy narty w Szczyrku to dobry pomysł? Poznaj okoliczne stoki

Zimowe zmagania narciarskie to zamiłowanie niejednego Polaka. Jedni preferują wyjeżdżać za granicę, aby doznawać wielkich emocji, a inni zbyt silnie kochają polskie góry, aby oprzeć się ich pokusie. Szczyrk to jedno z miejsc, które zasłynęło wieloma ciekawymi stokami. Co je wyróżnia i czy warto się na nie wybrać?

Stoki w Szczyrku i okolicach

Szczyrk i jego okolice mają w zanadrzu aż 10 ośrodków narciarskich, które szczycą się wieloma stokami. Każdy zjazd oznaczony jest odpowiednim kolorem, który wiąże się ze stopniem trudności. Niebieski oznacza trasy dostępne dla początkujących, czerwone są nieco trudniejsze, a czarne przeznaczone są dla długoletnich miłośników zjazdów.

Do trzech największych ośrodków należą:

  • Beskid Sport Arena – mieszcząc się w pięknej dolinie potoku Biła, ośrodek ten posiada aż cztery trasy narciarskie, które razem mają aż 3,2 km długości. Pierwsza z nich jest zarazem najdłuższą, mając aż 1200 metrów i zaliczając się do czarnej kategorii. Posiada niezwykle ciekawy, 50-metrowy tunel, który przecina trasę numer 3. Druga z tras posiada 1000 m, a wspomniana trójka – 800 m. Ostatnia z nich stworzona została dla początkujących i mierzy 200 m.
  • Skrzyczne COS – nazwa pochodzi od największego szczytu Beskidów, który mierzy aż 1257 m n. p. m. W ośrodku tym znaleźć można trasy, które razem liczą aż 10 km. Jedna z tych tras posiada oficjalną homologację FIS, co oznacza, że może posłużyć za miejsce organizacji międzynarodowych zawodów. Razem znajduje się tutaj aż 5 tras – dwie niebieskie, dwie czerwone i jedna czarna.
  • Szczyrk Mountain Resort – posiada aż 22 km tras zjazdowych, z czego 5 km jest w pełni oświetlone. Co ważne, przepustowość jest tutaj wyjątkowo duża, gdyż cały ośrodek jest bardzo nowoczesną konstrukcją. Tras jest tutaj wiele – są one również różnorodne pod kątem stopnia trudności, przez co każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakie jeszcze stoki narciarskie w Szczyrku warto zwiedzić?

  • Biały Krzyż,
  • M-Ski,
  • Strefa Zimy,
  • Beskidek,
  • eSzczyrk,
  • Kaimówka.

Czy warto jechać do Szczyrku na narty?

Wielość tras i wysoka przepustowość ośrodków narciarskich w Szczyrku sprawia, że jest to coraz popularniejsza opcja dla wielu miłośników zimowych zmagań. Cała okolica jest przepiękna, co jest kolejną korzyścią, dla której warto się tam wybrać. Jest to również miejsce, do którego łatwiej dojechać, niż do rejonów Zakopanego i Białki Tatrzańskiej– szczególnie dla osób z centralnej Polski.
Co ważne, oprócz stoków, można znaleźć tutaj wiele miejsc tymczasowego zakwaterowania, które najczęściej mają postać niewielkich domków. Przystępne ceny i duże przestrzenie zapraszają całe rodziny. Same stoki dostosowane są do różnych poziomów zaawansowania, w co wliczane są także dzieci. Oprócz nart można oczywiście zjeżdżać również na snowboardzie.
Wszystko to sprawia, że Szczyrk i jego okolice to świetne miejsce na zimowy relaks w aktywnym stylu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i połączy zjazdy podczas dnia z wieczornymi spacerami po pięknych okolicach.