Park Heiloo – Świętochłowice Piaśniki

Park Heiloo Świętochłowice Piaśniki

Park Heiloo (pełna nazwa: Park im. Mieszkańców Heiloo) jest parkiem miejskim w Świętochłowicach (dzielnica Piaśniki). Zajmuje on teren około 6-7 hektarów. Jest to najstarszy park w Świętochłowicach, istniejący tu już od 1866 roku. Otaczają go ulice: Bytomska, Powstańców Śląskich, Zubrzyckiego, a od północy centrum handlowe przy ul.Chorzowskiej (naprzeciwko szpitala). Obecna nazwa Parku wzięła się od współpracy Świętochłowic z holenderskim miastem Heiloo, która trwa już od lat 80-tych ubiegłego wieku. Heiloo to 22-tysięczne miasto w Holandii, obok Alkmaar, 20km od granic Amsterdamu. Park Heiloo należy do gminnej ewidencji zabytków.

Z racji swojego wieku drzewostan Parku jest majestatyczny, sporo tutaj ciekawych okazów (głównie liściastych). Stare, wielkie drzewa powodują znaczne zacienienie, nawet w najbardziej upalne i bezchmurne dni. Przez Park przebiega trasa rowerowa nr130, zaczynająca się w sąsiednim „Skwerze Bytomska”. Po przeciwnej stronie ulicy Bytomskiej jest popularna „Skałka„, a za nią chorzowski Amelung. Nieopodal na zachód znajdziemy też Staw Foryśka i Planty Piaśniki.

7 lat przed powstaniem Parku, czyli w roku 1859 zbudowany został tzw. Zameczek Piaśnicki, położony w północnej części Parku. Mieściły się w nim różne instytucje- początkowo (gdy był to jeszcze zabór niemiecki) urzędowały tu dyrekcje kilku spółek z branży przemysłowej. Po II Wojnie Światowej, w czasach PRL funkcjonowało w nim przedszkole. Od lat 90-tych jest to własność prywatna, obecnie budynek mieszkalny. Niestety, jego obecny stan techniczny jest pomiędzy średnim, a kiepskim. Przy północno-wschodnim wierzchołku Parku znajdziemy pomnik, upamiętniający powstańców śląskich z Lipin, zamordowanych przez Niemców. Kawałek na południe od niego jest niecka, która zimą wykorzystywana jest przez dzieciaki jako górka saneczkowa.

Centralna część Parku to dosyć zadbane alejki spacerowo-rowerowe, a także liczne ławeczki i kosze na śmieci. Miasto dobrze wywiązuje się z zadań utrzymania czystości i estetyki.  W południowo-zachodniej części znajdziemy dwa place zabaw dla dzieci, a także kilka urządzeń siłowni plenerowej oraz stół do ping-ponga.

Nieopodal usytuowany jest duży, ciężki schron bojowy nr39 z roku 1937. Na co dzień jest zamknięty, ale raz na jakiś czas stowarzyszenie zajmujące się nim organizuje zwiedzanie. W środku znajduje się wiele ciekawych eksponatów. Kilka metrów od schronu stoi wieżyczka wartownicza, przewieziona tutaj w 2021 roku. Znaleziono ją przypadkiem podczas prac rewitalizacyjnych, prowadzonych przy Stawie Kalina (położonym na granicy świętochłowickiej Zgody i Chorzowa Batorego). Wieżyczka jest w stylu „albańskim”, czyli chroni przed bezpośrednim ostrzałem, ale wysiedzenie w niej dłużej jest niemożliwe.

Dojazd do parku Heiloo umożliwiają dwie linie tramwajowe (północ-południe z Łagiewnik do Świętochłowic wzdłuż ul.Bytomskiej i wschód-zachód z Chorzowa na Chebzie wzdłuż ul.Chorzowskiej). Są też przystanki autobusowe oraz duży parking przy wymienionym wyżej centrum handlowym. Niedaleko przebiega Drogowa Trasa Średnicowa.


Park Heiloo – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *