SPA na wyłączność w Województwie Śląskim

W dzisiejszych czasach często szukamy możliwości relaksu, aby zmyć z siebie stres codziennego dnia i znaleźć chwilę wytchnienia po ciężkiej pracy. Idealnym rozwiązaniem jest pobyt w SPA, gdzie nie tylko wypoczniemy, ale i zadbamy o zdrowie.

Czym jest SPA?

Przyjęło się, że słowo SPA pochodzi od łacińskiej sentencji „Sanus Per Aquam”, co dosłownie oznacza „zdrowy przez wodę”. Już w czasach starożytnych bowiem zaobserwowano prozdrowotne działanie wód termalnych na ciało. To wówczas powiązano też zdrowie psychiczne z fizycznym. Dlatego budowane przez starożytnych Greków i Rzymian publiczne łaźnie, czyli termy, miały za zadanie nie tylko zadbać o higienę użytkowników, ale i stanowiły centrum życia społecznego czy kulturalnego.
W budynkach łaźni mieściły się zarówno baseny z zimną i ciepłą wodą, łaźnie parowe, sale do masażu i wypoczynku, jak i pokoje muzyczne, sale do gier w kości, biblioteki czy w niektórych przypadkach nawet stadiony. Miejsca te stanowiły idealne połączenie troski o ciało i psychikę.
Istnieje jednak też druga hipoteza o pochodzeniu SPA. Otóż na terenie prowincji Liège w Belgii położone jest miasteczko Spa, które już od XIV wieku słynęło ze źródeł wód termalnych, posiadających właściwości lecznicze. Odkryte zostały już za czasów Imperium Rzymskiego. Jednym z miłośników tych źródeł był król Anglii, Henryk VIII Tudor, który przyczynił się do wypromowania miasteczka i ośrodka leczniczego. To wtedy w języku angielskim zaczęto stosować wyraz „spa” na oznaczenie miejsca, w którym leczono za pomocą wody.
Obecnie SPA są centrami odnowy biologicznej, wzorowanymi w dużej mierze na starożytnych pierwowzorach. Oferują najczęściej wypoczynek połączony z pakietem zabiegów pielęgnacyjnych, leczniczych czy kosmetycznych, a także z noclegiem.

Jakie zabiegi znajdziemy w SPA?

Zgodnie z etymologią nazwy, w centrach odnowy biologicznej znajdziemy przede wszystkim zabiegi związane z wodą. Są to kąpiele w zimnej i ciepłej wodzie, jacuzzi, bicze wodne czy natryski. Zabiegi SPA zostały rozbudowane o różnego rodzaju masaże, aromaterapię, zabiegi medycyny chińskiej czy hinduskiej, światłolecznictwo.
Stosowane są także okłady z glinki, błota, alg, a nawet czekolady – produktów, które działają leczniczo na skórę. Wśród wielu oferowanych zabiegów, znajdziemy zarówno takie, które wzmocnią kondycję całego ciała, np. nawilżanie, ujędrnianie czy odżywienie skóry, jak i dedykowane np. tylko twarzy. Ważny jest przy tym sposób wykonywania zabiegów – odbywa się najczęściej w półmroku, przy blasku świec, w otoczeniu przyjemnych zapachów i dźwięków muzyki. Sprawia to, że relaksuje się nie tylko ciało, ale i umysł.

SPA na prezent?

W województwie śląskim znajdziemy wiele centrów odnowy biologicznej. Jednym z nich jest Sinaloa spa, które proponuje zarówno relaks w basenie, jacuzzi, łaźni parowej czy fińskiej, jak i masaże, pobyt w strefie rozrywki oraz Baby SPA.
Ciekawym pomysłem jest SPA na wyłączność, czyli wynajęcie kompleksu na własne potrzeby. Taki pakiet może być doskonałym prezentem dla najbliższych, albo alternatywą na randkę tylko we dwoje. Pobyt trwa 3 godziny, podczas których można skorzystać z relaksu i rozrywki w ramach wybranego pakietu. Na przykład pakiet podstawowy zawiera korzystanie z jacuzzi, sauny parowej, łaźni fińskiej, strefy relaksu oraz basenu. Pakiet Relaks to dodatkowo 45-minutowy masaż dla jednej osoby. Można także zamówić pakiet z noclegiem i spędzić w SPA całą, pełną relaksu noc.