Dogecoin – jakie są charakterystyczne cechy tej kryptowaluty?

Dogecoin to kryptowaluta, która jest kojarzona z memem przedstawiającym psa rasy Shiba Inu. W świecie finansów taki nieco żartobliwy wizerunek to dosyć innowacyjne podejście to tematu. Jednak jak się okazało w tym przypadku był to strzał w dziesiątkę, ponieważ DOGE jest projektem, który przykuł uwagę wielu inwestorów na całym świecie. W niniejszym artykule sprawdzamy na czym polega fenomen tego projektu oraz krótko opisujemy, jak kształtował się kurs Dogecoin na przestrzeni lat.

Co to jest Dogecoin?

Dogecoin to kryptowaluta, która powstała w 2013 roku jako żart w celu wyśmiania ryzykownych inwestycji na rynku kryptowalut. Jej twórcami są Billy Markus i Jackson Palmer. Twórcy tego projektu postawili na humorystyczny charakter. W rezultacie nazwa i logo Dogecoin nawiązują do popularnego mema, w którym główną rolę odgrywa pies rasy Shiba Inu.

Jakie są cechy charakterystyczne Dogecoina?

Jest to kryptowaluta, która ma przede wszystkim spekulacyjny charakter. Jest to kryptowaluta, która co najwyżej służy do mikropłatności (kiedyś słynęła z tego, że była wykorzystywana do dawania napiwków). Natomiast nie jest to projekt, który wyróżnia się rozwiązywaniem jakiegoś istotnego problemu. Na przykład Ethereum zapewnia platformę ze smart kontraktami dla programistów. Natomiast Ethereum nie słynie z żadnej istotnej innowacji czy też użyteczności.
Nie oznacza to, że Dogecoin jest z założenia przestarzałym technologicznie projektem. Paradoksalnie jest to kryptowaluta, która pomimo swojego niepoważnego charakteru wyróżnia się niezłą skalowalnością i niskimi opłatami za dokonywanie transakcji (dlatego dobrze się sprawdza do mikropłatności). Dogecoin jest zbudowany na protokole Litecoina i jest w stanie przetwarzać bloki co 1 minutę (dla porównania Bitcoin na przetworzenie bloku potrzebuje aż 10 minut).
Charakterystyczną cechą Dogecoina jest brak ograniczonej podaży. Początkowo było 100 miliardów DOGE, natomiast w momencie pisania tego artykułu w obiegu jest ponad 140 miliardów jednostek (co roku przybywa około 5,26 miliarda nowych monet).

Na czym polega fenomen Dogecoina?

Fenomen Dogecoina polega na połączeniu luźnego charakteru z sztywnym światem finansów. Kryptowaluta ta bazując na luźnym wizerunku zbudowała silną i oddaną społeczność. Co ciekawe, Dogecoin zaczął był kojarzony nie tylko z ryzykowanymi inwestycjami na rynku kryptowalut ale także z inicjatywami charytatywnymi.
Wpływ na dużą popularność Dogecoina prawdopodobnie miał fakt, że jest to projekt, który łatwo zdobywał popularność w mediach społecznościowych. Na temat DOGE wypowiadali się celebryci oraz osoby zajmujące się branżą kryptowalut.

Kurs DOGE

Zainteresowanie Dogecoinem przełożyło się na to, że jest to kryptowaluta, która zaliczyła spektakularne wahania cenowe. Wielokrotnie Dogecoin kurs zaliczał gwałtowne skoki cen, które przyciągały uwagę zarówno inwestorów, jak i mediów. W latach 2013 – 2016 cena za jednego DOGE wynosiła znacznie poniżej 0,01 USD. Na przykład w 2015 roku było to 0,0001 USD, a dopiero w 2018 roku udało się przebić granicę 1 centa (7 stycznia 2018 roku kurs wynosił 0,017 USD). Natomiast podczas hossy w 2021 roku cena osiągnęła ATH na poziomie 0,73 USD. Oznacza to, że osoby, które zainwestowały na wczesnym etapie rozwoju projektu i przez lata nie sprzedały swoich DOGE mogły potem liczyć na olbrzymie stopy zwrotu. Co ciekawe tylko w ciągu paru miesięcy pomiędzy grudniem 2020 a majem 2021 kurs DOGE wzrósł o imponujące 7000%. To pokazuje jak szalone wzrosty były odnotowywane na tym rynku podczas ostatniej hossy.