Masyw Ślęży
Ślęża widziana z Sulistrowic

Ślęża to legendarna góra, położona około 30km na południe od Wrocławia oraz po 17km od Świdnicy i Dzierżoniowa/Bielawy. Wysokość Ślęży to 718 m n.p.m., a wybitność to 468 metrów. Należy ona do Korony Gór Polski. Ślęża otoczona jest nizinami, przez co (przy dobrej pogodzie) widoczna jest doskonale nawet z kilkudziesięciu kilometrów. Z racji „osamotnienia”- Ślęża jest górą, której szlaki są dosyć zatłoczone, gdyż mieszkańcy Wrocławia i okolic nie mają zbyt wielu innych możliwości szybkiego wyjazdu w góry. Niemal cała Ślęża administracyjnie położona jest na terenie miasta Sobótka. Masyw Ślęży obejmuje także dwie inne, wyraźnie odgrodzone góry, czyli Radunię oraz Szczytną, a także kilka „szczytów” na zboczu samej Ślęży, np. Wieżycę czy Gozdnicę.

Ślęża składa się głównie z granitu i gabra. Już we wczesnym średniowieczu ulokowane były tu kopalnie granitu. Zresztą cały region bogaty jest w granit, który eksploatowany jest do dzisiaj (np. w Sobótce, Strzegomiu, Jaworze czy Strzelinie)- powstało z niego mnóstwo słynnych pomników i innych obiektów. Poza granitem w okolicach Ślęży występują złoża różnych metali, ale nie są one obecnie eksploatowane. Na Ślęży i w jej okolicach występuje kilka zabytkowych rzeźb, związanych z kulturą łużycką, są to tzw. Rzeźby Kultowe.

Ślady osadnictwa ludzkiego w Masywie Ślęży datuje się już na 4000 rok przed naszą erą. Ślęża jest ważnym ośrodkiem religijnym. Najpierw góra czczona była przez ludy pogańskie (kult solarny), a wraz z chrystianizacją stała się obiektem kultu dla chrześcijan. Na początku XII wieku na szczycie wybudowano klasztor. Od tego czasu do dnia dzisiejszego na Ślęży stoi budynek kultu chrześcijańskiego- wielokrotnie był on niszczony (zarówno przez złych ludzi, jak i siły natury), ale za każdym razem był odbudowywany. Obecnie obiekt nosi nazwę Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży. Na Ślęży występują też liczne akcenty, związane z postacią średniowiecznego ducha gór- Liczyrzepy.


Turystyka na Ślęży

Polana na szczycie Ślęży

Szczyt Ślęży jest miejscem bardzo popularnym, a więc zatłoczonym, zwłaszcza w weekendy. Na szczycie znajduje się kilka ciekawych obiektów. Najbardziej w oczy rzucają się trzy wieże. Pierwsza, najwyższa i najbardziej okazała to wieża, wykorzystywana jako nadajnik radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny. Niestety wieża ta jest ogrodzona i niedostępna dla turystów. Druga wieża to betonowy obiekt obserwacyjno-widokowy. Wejście jest bezpłatne, a widoki z góry są przepiękne (przy dobrej pogodzie widać nawet Wrocław). Trzecia wieża ulokowana jest na budynku Kościoła, niestety wstęp na taras widokowy jest płatny. Na szczycie Ślęży działa schronisko PTTK, czyli Dom Turysty im. Romana Zmorskiego. Obecny budynek schroniska powstał w 1908 roku. Oferuje on podstawowe funkcje schroniska górskiego, czyli noclegi oraz bufet. Na łące na szczycie Ślęży istnieje kilka miejsc, gdzie można rozpalić ognisko i usmażyć kiełbaskę, w tłoczne dni tych ognisk jest kilka (patrz foto powyżej).

Szlaki na Ślęży

Sieć szlaków turystycznych wokół Ślęży jest bardzo gęsta. Są one zróżnicowane pod względem długości, trudności, walorów widokowo-przyrodniczych, a także popularności wśród turystów. Poniżej opis wszystkich „oficjalnych” szlaków, prowadzących na szczyt Ślęży, oraz dwóch „baz wypadowych” (Sobótki oraz Przełęczy Tąpadła):


Fotografie wykonane na szczycie Ślęży:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top