Klimczok

Klimczok widok ze szczytu

Klimczok jest górą o wysokości 1117 m n.p.m., położoną naprzeciwko Skrzycznego (obie góry dzieli Szczyrk).  Z racji dobrego położenia, ładnych widoków, rozbudowanej bazy noclegowo-gastronomicznej oraz mnogości szlaków turystycznych- Klimczok jest jedną z popularniejszych gór Beskidu Śląskiego. Przed środek Klimczoka przebiega historyczna granica Śląska i Małopolski, a także granica miasta Bielsko-Biała. Na terenie Klimczoka znajdziemy wiele ciekawych jaskiń (największa ma długość 328 metrów), niestety większość jest niedostępna dla ciekawskich. Widok z Klimczoka niestety nie obejmuje wszystkich stron świata, gdyż zasłaniają go drzewa. Główna oś widokowa jest na południową i częściowo wschodnią stronę- dobrze widać Szczyrk i położone obok Skrzyczne, a dalej Babią Górę i Beskid Żywiecki. Przy lepszej pogodzie widać też Tatry. W stronę zachodnią nie widać nic, a na  północną (w stronę Bielska-Białej) są pewne przebłyski między drzewami. Dobry widok na Bielsko (i okolice) jest kilkaset metrów od szczytu Klimczoka na wschód, ze szlaku niebieskiego w stronę Bystrej. Niemniej jednak widoki na Klimczoku są bardzo ładne, a najlepiej podziwiać je o wschodzie słońca, gdy ukształtowanie okolicznych gór zwielokrotnia efekty wizualne. Wokół Klimczoka jest kilka górskich szlaków rowerowych, którymi można wjechać na sam szczyt (oczywiście wymagana jest bardzo dobra kondycja i sprzęt). Na górę bezproblemowo można wejść też z psem. Zimą nie zaszkodzi zabrać raków. Nazwa „Klimczok” wzięła się ponoć od średniowiecznego zbója, który grasował po okolicy i ukrywał się w tutejszych jaskiniach.

Na szczycie Klimczoka znajduje się stalowa antena telekomunikacyjna. Dawniej była tu też drewniana wieża geodezyjna, pełniąca również funkcje widokowe, ale została rozebrana w późnym PRLu. Sam szczyt Klimczoka jest węzłem szlaków, ale mimo to jest on dosyć ubogi w infrastrukturę (znajdziemy tam tylko tablicę, zabytkowy domek, krzesełko okazjonalne, ławeczkę, wyciąg narciarski i wspomnianą antenę), ale kilkaset metrów od niego na wschód jest wielka polana, za którą funkcjonuje popularne schronisko górskie PTTK, którego historia sięga roku 1873 (obecny budynek zbudowany został w roku 1914). Schronisko posiada kuchnię oraz miejsca noclegowe.

Bliską „sąsiadką” Klimczoka jest Magura, której szczyt oddalony jest raptem o 1600 metrów. Niektórzy uważają, że Magura to po prostu lekko wybrzuszone zbocze Klimczoka. Na północno-wschodnim zejściu z Magury znajduje się ciekawa kapliczka Lanckorona.

Na Klimczok można dostać się następującymi szlakami (niektóre z nich rozwidlają się na niższych poziomach):

Klimczok – fotografie:

2 thoughts on “Klimczok – Góra i szlaki piesze”

  1. fajnie napisane, bo własnymi słowami, widać ,że cos tam wiesz, tylko Klimczok nie jest druga góra co do wysokości w Beskidzie Śląskim, nie jest nawet trzecia czy czwarta, nawet piątą, druga najważniejsza góra w BS jest Barania i tam zapraszam na kolejna wyprawę. pozdro z BB

    od admin: Dzięki za czujność, nie wiem czemu takie coś napisałem. Na baraniej już byłem wiele razy, ale w tym roku pewnie znów się to stanie 😉 pzdr

  2. bartollini

    Klimczok jest jedną z lepiej „szlakowanych” gór w Polsce, można wchodzić praktycznie ze wszystkich stron i za każdym razem odkrywać go na nowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top