Jak prawnik może pomóc przy upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka może wydawać się jedynym wyjściem w sytuacji, gdy firma znajdzie się na finansowym zakręcie. Jednak samodzielne rozpoczęcie tego procesu bywa zwykle bardzo skomplikowane i pełne pułapek. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do prawnika specjalizującego się w sprawach upadłości konsumenckiej. Co dzięki temu można zyskać?

Profesjonalna analiza sytuacji finansowej

Pierwszym krokiem jest dokładna analiza sytuacji finansowej klienta. Prawnicy specjalizujący się w upadłości konsumenckiej przeprowadzą dogłębne badanie aktywów, długów i źródeł dochodów. Dzięki temu będą w stanie określić, czy upadłość konsumencka jest najlepszym rozwiązaniem. Zdarza się bowiem, że można pozbyć się kłopotów firmy w zupełnie inny sposób, mniej inwazyjny i nie pociągający ze sobą aż tak dużych konsekwencji. Prawnik zawsze ma na względzie dobro danego przedsiębiorstwa, a jednocześnie spogląda na jego indywidualną sytuację z boku. To w połączeniu z prawniczą wiedzą pozwala znaleźć optymalne rozwiązanie.

Wybór odpowiedniego typu upadłości

Prawnicy pomogą klientowi w określeniu, który rodzaj upadłości konsumenckiej najlepiej pasuje do jego sytuacji. W Polsce istnieją różne rodzaje upadłości, takie jak likwidacyjna czy układowa. Wybór odpowiedniego typu jest kluczowy dla sukcesu procesu. To szczególnie ważne, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy prawniczej i nie wie się, w którym kierunku pokierować upadłością. Wykwalifikowany i doświadczony radca prawny bądź adwokat zajmie się tym kompleksowo  zadba o interes firmy.

Przygotowanie i złożenie wniosku

Przy wsparciu prawnika klient zostanie poprowadzony przez proces przygotowania i złożenia wniosku o upadłość. To skomplikowany dokument, który musi być wypełniony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Prawnik zapewni, że wszystkie niezbędne informacje zostaną w nim zawarte, a sam wniosek spełni wszelkie wymogi formalne.

Ochrona przed wierzycielami

W trakcie procesu upadłości konsumenckiej prawnik będzie bronić interesów klienta przed wierzycielami. To oznacza, że wierzyciele nie będą mogli nękać dłużnika w celu odzyskania długu.
Często prawnik będzie próbował negocjować z wierzycielami, aby osiągnąć układ, który będzie korzystny dla klienta. To może obejmować obniżenie kwoty długu lub rozłożenie go na raty.
W przypadku, gdy dług wynika z kredytu hipotecznego lub innych zabezpieczonych długów, prawnik pomoże w procesie reprywatyzacji mienia. To pozwoli klientowi zachować swoje aktywa.

Przygotowanie na przesłuchania sądowe

W trakcie procesu upadłości konsumenckiej mogą wystąpić przesłuchania sądowe. Prawnicy przygotują klienta do tych spotkań i będą go reprezentować przed sądem.
Prawnicy będą również monitorować cały proces upadłości, zapewniając, że wszystkie kroki są podejmowane zgodnie z przepisami i w interesie klienta.
Ważnym elementem jest również to, że zatrudnieni prawnicy mogą edukować klienta na temat jego praw i obowiązków w trakcie procesu. To pomaga uniknąć błędów i problemów prawnych.
Po zakończeniu procesu upadłości, prawnik może pomóc klientowi w odbudowie zdolności kredytowej i finansowej. Ponadto zadba o to,  by wszystkie formalności zostały dopełnione.

Prawo do obrony

Jeśli w trakcie procesu pojawią się problemy prawne, prawnik będzie gotów do obrony klienta i reprezentacji przed sądem. To duża wartość, szczególnie jeśli upadłość ogłasza ktoś kompletnie nie zaznajomiony z obowiązującym prawem. Zatrudnienie odpowiedniej kancelarii jest swojego rodzaju poduszą bezpieczeństwa. Jeśli zależy nam na tym, by cały proces zamknął się możliwie najszybciej, bez generowania kolejnych przeszkód czy kłopotów, powinno nam zależeć na tym, by całość została pokierowana przez wykwalifikowanego na tym gruncie prawnika.

Gdzie znaleźć prawnika do upadłości konsumenckiej?

Najlepiej w sieci. Można tam znaleźć wiele kancelarii, które oferują kompleksową pomoc prawną z zakresu upadłości konsumenckiej. Jedną z nich jest: https://www.sobotajachira.pl/upadlosc-konsumencka/