Samochody elektryczne: co warto wiedzieć?

Artykuł partnera
Widok samochodu o napędzie elektrycznym na ulicach już nikogo nie zaskakuje. Z roku na rok pojazdów tego typu przybywa, a w perspektywie dekady najprawdopodobniej tylko one będą dopuszczane do sprzedaży w Unii Europejskiej. W tym artykule przedstawimy garść najważniejszych informacji związanych z autami zeroemisyjnymi.

Jak daleko zajedziemy elektrykiem na jednym ładowaniu?

Na przestrzeni lat pojemność baterii w samochodach elektrycznych znacząco się zwiększyła. Oszczędna jazda przy użyciu tańszych modeli pozwoli nam na przebycie około 150-180 kilometrów. W przypadku nowszych pojazdów zasięg waha się zaś w granicach od 200 do 300 kilometrów. Warto jednak zaznaczyć, że producenci oferują nam obecnie jeszcze bardziej wydajne rozwiązania, dzięki którym potencjalny zasięg wzrasta nawet dwukrotnie w odniesieniu do podanych wcześniej wartości. Czy bateria może wyczerpać się prędzej, aniżeli przedstawiają to konstruktorzy? Tak, ponieważ w praktyce wiele zależy od warunków panujących na zewnątrz oraz sposobu i miejsca naszej jazdy. Aby dowiedzieć się więcej o elektrykach, odwiedź: https://chargeo.pl/

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Jedyna poprawna odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Na czas ładowania pojazdu elektrycznego wpływa kilka czynników, takich jak np. możliwości stacji ładującej, pojemność baterii elektryka, wydajność instalacji elektrycznej czy maksymalna prędkość uzupełniania energii w samochodzie. Ofertę niezawodnych kabli do ładowania elektryków znajdziesz na: https://chargeo.pl/kabel-do-ladowania/wallbox-kabel-t2-t2-3-fazowy-5m/

Jeżeli ładujemy auto w domu przy użyciu gniazdka 230 V, to proces ten może potrwać nawet kilkanaście godzin. Lepsze osiągi w tym zakresie oferuje Wallbox, będący stacją ładowania samochodów elektrycznych, którą możemy zamontować w swojej posiadłości. Domowe stacje ładowania zapewniają moc ładowania w obrębach nawet 22 kW. W przypadku tego rozwiązania czas uzupełniania energii w pojeździe skrócimy do kilku godzin.

Superszybkie stacje ładowania, znajdujące się zazwyczaj w użytku publicznym, ograniczą czas ładowania elektrycznego do nawet pół godziny.

Jaki jest koszt przejechania 100 km elektrykiem?

Według danych przekazanych przez EV Klub Polska za przejechanie 100 kilometrów autem elektrycznym zapłacimy średnio kilkanaście złotych. Kwota ta zwiększa się, jeżeli korzystamy z szybkiego ładowania prądem stałym – w tym przypadku jest to około 50 złotych. Bardziej ekonomiczne jest więc uzupełnianie energii w warunkach domowych.