Usuwanie subitu na własną rękę czy z pomocą fachowców? Sprawdzamy

Artykuł partnera

Usuwanie subitu to temat, który może wydawać się prosty na pierwszy rzut oka, ale w rzeczywistości kryje wiele niuansów. Subit nie jest powszechnie znany, a jednocześnie stanowi istotny problem w wielu domach i miejscach pracy. Sprawdź więcej informacji na temat tej substancji oraz sposobów jej pozbywania się.

Czym jest subit?

Subit jest nazwą handlową mieszanki asfaltów, która znalazła zastosowanie w budownictwie przede wszystkim w latach 80. i 90. XX wieku. Była ona wykorzystywana do klejenia parkietów i klepki parkietowej. Substancja ta zawiera benzopiren, składnik znany z negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Benzopiren, występujący również w dymie tytoniowym, jest związkiem chemicznym, który może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, zwłaszcza tych dotykających płuca, gardło, krtań, wątrobę i trzustkę. Jest także uznawany za czynnik wywołujący stany zapalne w organizmie i powodujący reakcje alergiczne.
Ze względu na swoje właściwości toksyczne i rakotwórcze użycie subitu zostało zakazane w Polsce oraz innych krajach Europy w 1996 roku. Substancja ta nadal może być jednak obecna w starszych budynkach, co stanowi zagrożenie dla zdrowia osób tam przebywających. Ze względu na trudności związaną z jego usunięciem, często konieczne jest angażowanie specjalistycznych firm, które zajmują się bezpieczną eliminacją subitu z budynków.

Dlaczego lepiej zlecić usunięcie subitu profesjonalistom?

Przede wszystkim, chodzi o bezpieczeństwo. Specjaliści zajmujący się usuwaniem subitu są wyposażeni w odpowiedni sprzęt ochronny, który zapobiega wdychaniu toksycznych substancji. Mają również dostęp do specjalistycznych narzędzi i technologii, które umożliwiają bezpieczne i skuteczne usunięcie subitu bez ryzyka uszkodzenia budynku.
Dodatkowo profesjonaliści mają wiedzę i doświadczenie w identyfikacji subitu w różnych formach i miejscach. Subit może być ukryty lub zintegrowany z innymi materiałami, co utrudnia jego wykrycie i usunięcie przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji. Fachowcy wiedzą, jak postępować z substancją w różnych warunkach i jak minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się toksycznych cząstek.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest aspekt prawny. Usunięcie subitu regulowane jest przez szereg przepisów i norm bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie tych norm może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi, zarówno dla właścicieli budynków, jak i osób wykonujących prace. Sprawdź ofertę rekomendowanych przez nas ekspertów z firmy Parkiety AVI, którzy specjalizują się w usuwaniu subitu: https://usuwanie-subitu.pl/ .

Scroll to Top