Brenna – Równica (Szlak Zielony)
Szlak zielony z Brennej na polanę pod Równicą ma 5.3 kilometra długości. Czas wejścia pod górę to 2 godziny, a zejście w dół trwa 1,5 godziny. Łącznie na szlaku jest 450 metrów podejść (w pionie) oraz 89 metrów zejść w dół, co ma miejsce na końcowym odcinku (gdyż zakończenie szlaku nie znajduje się na samym szczycie Równicy, lecz przy głównej polanie, położonej około 100 metrów niżej od szczytu góry). Szlak zielony jest łatwy i przyjemny, bez stromych momentów i wąskich ścieżynek. Można przejść go z psem, a na upartego także wjechać do góry rowerem (w dół lepiej zjechać asfaltem od zachodniej strony). Przez całą długość trasa szlaku zielonego jest szeroka. Oznakowanie jest średnie i nie zaszkodzi wspomagać się jakąś aplikacją mapową z nawigacją satelitarną.
Naturalnym początkiem wyprawy jest skrzyżowanie ulic Góreckiej, Wyzwolenia i Leśnica w Brennej (fot.1). Są tam też oznaczenia szlakowe (fot.2), pomnik patriotyczny (fot.3) i kapliczka (fot.4). W pobliżu jest całodobowa stacja benzynowa oraz kilka sklepów i restauracji, a także przystanek autobusowy (obsługiwany dosyć często, przewoźnik Wispol, nazwa przystanku: Brenna Ośrodek Zdrowia). Pewne problemy mogą wystąpić z miejscami parkingowymi. Wprawdzie jest ich tam sporo, ale niemal wszystkie na prywatnym terenie z adnotacją „tylko dla klientów”. Można dogadać się z właścicielem i ewentualnie zapłacić mu za parkowanie lub obiecać, że po powrocie coś się u niego kupi lub zje. Kilka bezpłatnych miejsc (fot.5) jest na poboczu przy ul.Leśnica 8, obok ośrodka zdrowia i GOPS. Najlepiej jechać tam od razu i kombinować dalej dopiero wtedy, gdy pod ośrodkiem wszystko będzie zajęte. Można też zostawić samochód na innym, czarnym szlaku (gdzie łatwiej o miejsca postojowe) i zrobić „kółeczko” na Równicę (czarnym, żółtym i w drugą stronę zielonym oraz na dole autobusem 3 przystanki wzdłuż ulicy Góreckiej).
Startujemy z omawianego skrzyżowania (szlak zielony w drugą stronę zaprowadzi nas na Błatnią, jest tam też szlak czarny, wiodący w stronę Białego Krzyża w Szczyrku). Początkowy fragment naszego szlaku wiedzie niemalże płaską ulicą Leśnica (fot.6). Ważnym miejscem jest ostry skręt w prawo (fot.7), w stronę posesji nr 16-20, który łatwo przegapić. Na domiar złego- na znaku drogowym jest tam wprowadzająca w błąd, prawdopodobnie nielegalna tablica „Teren Prywatny” (właśnie tam trzeba iść, a teren drogi wcale nie jest prywatny).
Po skręcie szlak wiedzie szeroką, leśną drogą (fot.8), ale po chwili znów miniemy kilka nowszych domów (fot.9), w okolicy których zacznie się pierwsze poważne nachylenie terenu. Idąc dalej drogą (fot.10) uzyskamy pierwsze widoczki w stronę Brennej (fot.11). Następnie nasz szlak już trwale wejdzie w las, co będzie trwało aż do końca. Kawałek dalej jest siedziba jednej z agroturystyk (fot.13), co jest ostatnim domem- dalej już tylko będzie sam las i cień. Szlak będzie spokojny i przewidywalny- cały czas szeroką, leśną drogą o jednostajnym nachyleniu (fot.14).
1.5 kilometra przed końcem (fot.15) spotkamy szlak niebieski z Równicy do Trzech Kopców Wiślańskich, który od teraz będzie pokrywał się z naszym. Szlak zielono-niebieski (fot.16 i 17) jest już łatwy, ma on wręcz minusowe przewyższenie (początek lekko w górę, ale druga część wiedzie już w dół). Na finiszową polanę wychodzimy od strony Zbójnickiej Chaty (fot.18) i okolicy Dworu Skibówki, gdzie droga zamienia się w asfaltową (fot.19).
Szlak zielony kończy się przy Gościńcu Równica (byłym schronisku, fot. 20 i 21). Jest tam węzeł szlakowy: poza naszym zielonym oraz niebieskim, który pod koniec nam towarzyszył jest też czerwony (w obie strony do Ustronia), oraz żółty (także w stronę Brennej). Szlakiem żółtym możemy pójść kawałek (ostro pod górę), aby „zaliczyć” szczyt Równicy, jednak nie ma tam nic specjalnego (ani widoków, ani nawet ławeczki, tylko słup z oznaczeniami). Możemy ewentualnie zejść żółtym w dół (jeżeli ktoś nie lubić tam i z powrotem jedną trasą) i na dole skorzystać ze szlaku czarnego, wtedy wyjdziemy w Brennej na tej samej ulicy, przy której zaczęliśmy (Góreckiej), jednak jest to dodatkowe 3700 metrów do przebycia przez Brenną, w dodatku ulica jest ruchliwa i w większości pozbawiona chodnika, ale kursują nią autobusy (3 przystanki do miejsca startowego, czyli okolicy stacji benzynowej).
Brenna-Równica: szlak zielony – fotogaleria:
Opisy szlaków pieszych na Równicę i w obrębie jej pasma: