Brenna – Równica (Szlak Żółty)
Szlak żółty to jedyna opcja wejścia na Równicę od strony północnej. Jest to zarazem najtrudniejszy szlak na tę górę, ale z racji jej niewielkiej wysokości- i tak jest dosyć łatwy. Szlak ten teoretycznie rozpoczyna się na stacji kolejowej w Skoczowie, ale startując z tego miejsca- trzeba najpierw iść 9 km po płaskich ulicach miasta, często bez chodnika. Dlatego zazwyczaj turyści zaczynają wędrówkę trochę bliżej góry. Najpopularniejsze są dwie opcje początkowe- albo w Lipowcu (dzielnica Ustronia) przy ulicy Lipowskiej, albo w północnej Brennej, na skrzyżowaniu tej samej ulicy Lipowskiej oraz Góreckiej i Żarnowiec- wtedy jako łącznik należy wykorzystać szlak czarny. Ta druga opcja jest dogodniejsza z powodu lepszego skomunikowania: przy skrzyżowaniu jest przystanek autobusowy (nazwa: Brenna Skrzyżowanie) oraz miejsca parkingowe obok dwóch sklepów spożywczych, położonych naprzeciwko siebie. Na jednym sklepie nie ma żadnych informacji o zakazie parkowania (więc wolno), a na drugim jest tabliczka „tylko dla klientów”, więc wystarczy cokolwiek kupić i wsadzić paragon za szybę. Z kolei w Lipowcu nie ma ani autobusu, ani sensownego parkingu. Szlak żółty oznakowany jest średnio (zwłaszcza schodząc w dół można pójść źle), więc przyda się wytężony wzrok, albo aplikacja z mapami nawigacyjnymi.
Startując z Lipowca żółty szlak od razu, bez rozgrzewki funduje nam bardzo ostre podejście (strome, kręte i pełne wystających korzeni). Po chwili spotyka on szlak czarny (fot.6). Startując z Brennej jest dokładnie odwrotnie- szlak czarny jest bardzo komfortowy (asfaltowa droga o nieznacznym nachyleniu). Oczywiście szlakiem czarnym jest trochę dalej, gdyż fizyki nie da się oszukać. Najpierw trzeba przejść wzdłuż ul.Żarnowiec, gdzie znajdziemy dwa mostki (fot.1 i 3) i kilka gospodarstw wypoczynkowych (agroturystyka i domki do wynajęcia). Na połączeniu ulic Żarnowiec i 'Do Warszawy’ jest zadbana kapliczka (fot.4). Obok tejże kapliczki jest też kilka bezpłatnych miejsc parkingowych (na poboczu, po lewej stronie od leśnej drogi pożarowej). Dalej szlak czarny wchodzi w las, nadal jednak jest asfaltowy i łatwy (fot.5). Po około 2300 metrach szlak ten kończy swój bieg, spotykając się ze szlakiem żółtym na Równicę (fot.6)- tutaj obie opcje startowe (Lipowiec i Brenna) łączą się w jedność.
Szlak żółty jest dosyć „rwany”, jak widać na powyższym wykresie. Najpierw (po połączeniu z czarnym) przez około 500 metrów jest bardzo stromy, 'korzenny’ i wymagający (fot.7 i 8). Następnie szlak robi się bardziej komfortowy i prowadzi szeroką, leśną ścieżką o coraz mniejszym nachyleniu (fot.9), które z czasem niemal całkowicie się wypłaszczy (fot.10). Na tym etapie spotkamy znak na Lipowski Groń (fot.11), czyli szczyt na zboczu Równicy. Znajduje się on poza szlakiem i dotarcie do niego zajmie 7 dodatkowych minut (dość mocno pod górę) plus powrót na szlak. Na Lipowskim Groniu znajdziemy ławeczkę i tablicę (fot.12), co chyba miało być punktem widokowym, ale całość jest bardzo zarośnięta i niewiele stamtąd widać, co powoduje, że nie ma większego sensu tam iść.
Za znakiem na Lipowski Groń szlak żółty jeszcze przez 400 metrów będzie płaski, ale potem zacznie się ostateczne, dosyć wymagające podejście pod szczyt Równicy, na szczęście droga cały czas jest szeroka i bez korzeni (fot.13). Podejście to ma długość około 1 kilometra. Na szczycie Równicy (fot.14 i 15) nie ma nic ciekawego: ani widoków, ani nawet ławeczki, są jedynie oznaczenia szlakowe. Od szczytu do końca szlaku jest jeszcze dystans około 700 metrów, dosyć mocno w dół, wąską, korzenną ścieżką. Na końcową polanę wychodzimy od strony Dworu Skibówki (fot.16 i 17). Na samej polanie (fot.20) jest kilka ciekawych restauracji, parking, przystanek autobusowy, tor saneczkowy i liczne atrakcje dla dzieci. Szlak żółty kończy się przy Gościńcu Równica (byłe schronisko, fot.19). Spotyka on się tam z 3 innymi szlakami: czerwonym-przelotowym (w obie strony do Ustronia), niebieskim do Trzech Kopców Wiślańskich oraz zielonym (również do Brennej)- można nim zejść na dół, aczkolwiek wyjdziemy w nieco innym miejscu Brennej, niż zaczęliśmy (jeżeli mamy samochód na szlaku czarnym, to można na dole podjechać autobusem Wispol 3 przystanki).
Brenna-Równica: szlak czarny i żółty – fotogaleria:
Opisy szlaków pieszych na Równicę i w obrębie jej pasma: