Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny, objawy i skuteczna terapia

Zmiany skórne tworzą się na skutek czynników, oddziałujących z zewnątrz oraz od wewnątrz organizmu. Wśród najczęściej występujących obecnie chorób dermatologicznych jest łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), które przede wszystkim dotyczy noworodków, niemowląt, nastolatków oraz osób dorosłych.
Łojotokowe zapalenie skóry – co to za choroba?

Łojotokowe zapalenie skóry jest schorzeniem dermatologicznym o charakterze zapalnym, wywołanym nadmiernym wydzielaniem się łoju miejscowo, najczęściej w okolicy owłosionej skóry głowy, na skórze nosa, przy kościach policzkowych czole, karku, w górnej części pleców i klatki piersiowej oraz na skórze narządów płciowych zewnętrznych. Choroba ta jest schorzeniem zapalanym, wywołanym przez grzyby z rodzaju drożdżaków Malossezia, powodujących wytwarzanie enzymu – lipozy. Jest on odpowiedzialny za stan zapalny, powstający na skórze

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry – co musisz wiedzieć?

Wśród licznych przyczyn, wpływających na tworzenie się na skórze stanu zapalnego, związanego z nadmiernym wydzielaniem się łoju możemy wyróżnić podłoże genetyczne, hormonalne (zwłaszcza związane z androgenami), stres, przebywanie w suchym i chłodnym klimacie, niewłaściwą pielęgnację skóry, trądzik, alkohol, niewłaściwą dietę, osłabienie układu immunologicznego. Przyczyn zmian łojotokowych może być wiele i często związane są one jednocześnie z czynnikami zewnętrznymi oraz pojawiającymi się wewnątrz organizmu. ŁZS, występujące u niemowląt oraz noworodków (tzw. ciemieniucha) jest objawem naturalnym i ustępującym dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków, pojawia się w okolicy kości ciemieniowej. U młodzieży i dorosłych jest to choroba nawracająca.

Jakie są objawy ŁZS?

Dolegliwości skórne, wskazujące na łojotokowe zapalenie skóry to przede wszystkim rumień, opuchnięta skóra oraz tworząca się na jej powierzchni skorupa biała lub żółtawa. ŁZS to również swędząca wysypka, która prowadzi do podrażnienia skóry, przesuszenia naskórka i łuszczenia się w miejscach pojawienia się zmian. Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem łojotokowym na owłosionej skórze głowy, możemy zaobserwować łysienie, warto udać się wtedy do specjalisty celem dokładnego ustalenia przyczyny i doboru terapii. Trycholog Katowice pomoże Ci dopasować metodę do walki z przypadłością, by zapobiec nieodwracalnym zmianom na skórze głowy.

Czy istnieje skuteczna terapia na łojotokowe zapalenie skóry?

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry jest leczeniem objawowym, następującym na skutek pojawienia się łojotokowych zmian skórnych i wdrażanym wtedy, gdy zachodzi potrzeba. Zdarza się, ze zmiany zapalne o charakterze łojotokowym pojawiają się na skórze w następstwie szczególnych czynników, związanych np. z gospodarką hormonalną, stresem lub narażeniem się na określone warunki atmosferyczne. Warto mieć świadomość, że dobrana terapia może złagodzić lub wyeliminować objawy ŁZS, jednak nie zlikwiduje przyczyny choroby całkowicie. Warto być w stałym kontakcie ze specjalistą, który zaleci nie tylko stosowanie odpowiednich produktów, ale dietę. Przede wszystkim unikaj alkoholu, innych używek, stresu oraz niezdrowych produktów spożywczych. Przyswajaj cynk, selen, witaminy z grupy B, napar z bratka, pokrzywy, skrzyp polny. Nie zaniedbuj codziennej aktywności fizycznej, otaczaj się naturalnymi, pranymi w delikatnych detergentach tkaninami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *