Przełęcz Tąpadła, Sulistrowice i Sulistrowiczki
Na tej stronie opisane zostały ciekawe miejsca turystyczne, położone po południowej stronie Ślęży.
Przełęcz Tąpadła
Przełęcz Tąpadła to „baza wypadowa”, położona między Ślężą a Radunią. Jej podstawowym atutem jest duża ilość miejsc parkingowych. Główny, podłużny parking znajduje się po południowej stronie szosy wojewódzkiej, zmieści się tam około 100 samochodów. Na tymże parkingu znajdziemy przenośne toalety typu Toi-Toi, ławeczki, a w sezonie działają tutaj budki z pamiątkami i oscypkami. W szczytowe dni (gorące weekendy) za parking pobierana jest opłata, w pozostałe dni jest on bezpłatny. Po północnej stronie szosy również jest sporo miejsc parkingowych, a także duża łąka z grillem oraz Bar Ślęża (sezonowy), gdzie możemy zjeść coś na ciepło. Przełęcz Tąpadła to popularnie miejsce startowe szlaków na Ślężę: żółtego oraz niebieskiego, a także szlaku na Radunię.
Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady
Kaplica znajduje się w Sulistrowiczkach przy ul. Świdnickiej 18. Jest to obiekt rzymskokatolicki, wzniesiony stosunkowo niedawno, bo w ostatniej dekadzie XX-go wieku. Sanktuarium ma ciekawą architekturę, w stylu zakopiańskim oraz mnóstwo interesujących elementów zdobiących (umieszczonych także na terenie wokół budynku). Wnętrze również jest bardzo ciekawe. Przed kaplicą znajdziemy parking na kilkadziesiąt samochodów, gdzie możemy zostawić auto na czas wyprawy na Ślężę lub Radunię. W dni weekendowe i sezonowe na tymże parkingu spotkać możemy stragany z lokalnymi produktami, np. miodami, przetworami czy grzybami.
Park Wenecja
Naprzeciwko Sanktuarium, między ulicą Świdnicką a parkową w Sulistrowiczkach znajduje się bardzo ciekawe i klimatyczne miejsce, czyli Park Wenecja. Zajmuje on teren około 8 hektarów. Został założony na początku XX-go wieku jako część sanatorium dla dzieci, chorujących na gruźlicę. Występujące w okolicy krystalicznie świeże powietrze i idealny mikroklimat ma zbawienny wpływ na płuca. Przez środek Parku przepływa Potok Sulistrowicki, którzy tworzy tutaj dwa stawy oraz system kaskad wodnych, co śmiało można nazwać arcydziełem inżynieryjnym. Całość uzupełniają liczne detale, wykonane z kamienia. Niestety, obecnie Park jest bardzo zaniedbany i zarośnięty, ale mimo to nie brakuje mu uroku. Samorząd kilkanaście lat temu wystawił teren na sprzedaż za 2,3 mln zł, niestety chętnych brak.
Źródło Świętego Świerada
Niedaleko Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady oraz Parku Wenecja znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce, czyli Źródło (Studnia) Świętego Świerada. Tablica informacyjna mówi, iż Świerad był pierwszym polskim lekarzem. Obiekt znajduje się około 200 metrów na południe od skrzyżowania ulicy Świdnickiej z ulicą Parkową w Sulistrowiczkach, jest zaznaczony na mapach Google. Woda ze źródełka jest bardzo czysta. Wielu ludzi twierdzi, że ma ona właściwości lecznicze. Bardzo częstym widokiem są osoby, które przyjeżdżają tutaj z całym bagażnikiem 5-litrowych butelek w celu ich napełnienia „świętą wodą”.
Zalew Sulistrowicki
Zalew mieści się w miejscowości Sulistrowice. Zajmuje on teren około 5 hektarów. Okolica została gruntownie wyremontowana w roku 2017. Północna krawędź to betonowa zapora, a reszta to plaża. Zaopatrzenie w wodę zapewnia Sulistrowicki Potok. Woda w zalewie jest dosyć czysta, więc śmiało można się kąpać (także zimą, kiedy dosyć często można spotkać tutaj morsów). W sezonie letnim niestety jest tutaj tłum ludzi, natomiast poza sezonem jest praktycznie pusto. Przy zalewie niekiedy organizowane są różnorakie imprezy, np. Festiwal Słowiański, spotkania katolickie, koncerty muzyczne czy ogólnopolski zlot foliarzy i dziwaków „Harmonia Kosmosu”. Obok zalewu znajduje się letni ośrodek wypoczynkowy, wyposażony w pole namiotowe, domki noclegowe do wynajęcia, wypożyczalnie sprzętów wodnych, restaurację, boisko do siatkówki i place zabaw. Przez Zalew Sulistrowicki przebiega „czerwony” szlak na Ślężę.
Zobacz też: