Biały Kościół (Przystanek Kolejowy)

Biały Kościół Dworzec PKP

Przystanek PKP „Biały Kościół” mieści się w powiecie strzelińskim, na granicy miejscowości Biały Kościół i Wąwolnica. Przebiega tędy linia kolejowa nr276 z Wrocławia do Międzylesia. W Białym Kościele zatrzymują się pociągi Kolei Dolnośląskich na linii z Wrocławia do Kłodzka, a także przedłużone ich warianty do Międzylesia i czeskiego Lichkova. Średnie czasy przejazdu pociągów pasażerskich w stronę północną to: 5 minut do Strzelina i 37 minut do Wrocławia Głównego, a w stronę południową: 10 minut do Ziębic i 45 minut do Kłodzka-Miasta.

Przystanek Biały Kościół składa się z dwóch peronów (przy każdym jest 1 krawędź). Peron 1 (położony bliżej budynku dworca) przeszedł modernizację w 2016 roku. Jest on wyłożony betonową kostką. Znajdziemy na nim wiatę, ławki, oświetlenie, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, tablice informacyjne. Peron 2 jest mocno „umowny”- to pas ziemi (nasyp?) ze starym krawężnikiem od strony wschodniej. Liczba pasażerów w Białym Kościele to według ostatnich danych PKP średnio 50-99 osób na dobę, czyli znacznie mniej, niż wynosi potencjał. Sąsiednie stacje to Strzelin oraz Henryków.

W Białym Kościele znajduje się ważna mijanka, gdyż obciążona linia nr276 jest jednotorowa między Strzelinem i Kamieńcem Ząbkowickim (drugi tor został łupem wojennym armii 'wyzwolicieli’ po roku 1945). Obecnie trwają prace przygotowawcze do odbudowy drugiego toru, ale konkretne terminy są nieznane. W roku 2024 oba miejscowe tory (główny i mijankowy) przeszły modernizację, niestety nie objęła ona remontu (de facto budowy) peronu drugiego. Dawniej Biały Kościół miał rangę stacji. Funkcjonowała tutaj (po wschodniej stronie głównego torowiska) bocznica do kopalni kruszyw w Gębczycach, wraz z wysoką rampą, której pozostałości można podziwiać do dziś. Od czasu likwidacji bocznicy urobek kopalni transportowany jest ciężarówkami, które często można spotkać w okolicy. Do nieistniejącej rampy prowadzi brukowana droga, zaczynająca się przy ul.Piastowskiej. Jest to obecnie skrót pieszy, łączący perony z „centrum” Białego Kościoła.

Ceglany budynek dworca (z 1872 roku) jest obecnie prywatny i pełni funkcje mieszkaniowe. Obok niego znajduje się parking na kilkanaście samochodów, przystanek autobusowy, a także przebiegają dwa turystyczne szlaki piesze (zielony i żółty), oplatające Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie. Trzeci szlak (niebieski) biegnie przez pobliskie „centrum” Białego Kościoła. Około 150 metrów na wschód od peronów kolejowych przepływa rzeka Oława, nieopodal uchodzi do niej niewielka rzeka Pogródka. Właśnie nad Pogródką znajduje się główna atrakcja turystyczna Białego Kościoła, czyli ośrodek wypoczynkowy z kąpieliskiem letnim (ulica Nad Stawami).


Przystanek Biały Kościół i okolica – fotografie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top