Biały Kościół

Biały Kościół Kąpielisko

Biały Kościół to miejscowość położona około 40km na południe od Wrocławia. Znajdują się tutaj (na granicy z miejscowością Gębczyce) 2 zbiorniki wodne. Zbiornik „zachodni” w sezonie letnim służy za plenerowe kąpielisko, przy którym od niedawna funkcjonuje odnowiony i wyremontowany ośrodek wczasowy. Dojazd umożliwia droga wojewódzka nr395 (Wrocław-Strzelin-Paczków). Niecałe 2km od ośrodka kąpielowo-wypoczynkowego znajduje się stacja kolejowa na linii Wrocław-Kłodzko, z której dosyć często kursują pociągi (czas przejazdu do Białego Kościoła z Wrocławia Głównego to około 40 minut, a pociągów z Wrocławia jest około 15 dziennie i drugie tyle z powrotem).

Zbiorniki wodne są tutaj 2, ale kąpiel możliwa jest tylko w jednym, zachodnim. Drugi zbiornik (wschodni) to rejon wędkarzy oraz spacerowiczów (wokół obu zbiorników istnieje utwardzona ścieżka pieszo-rowerowa). Między zachodnim brzegiem stawu „kąpielowego”, a ulicą Piastowską działa duży, bezpłatny parking na około 100 samochodów, gdzie prawie zawsze (nawet w weekend w środku sezonu letniego) znajdzie się wolne miejsce.

Od południa, przy ulicy „Nad Stawami” znajduje się ośrodek wypoczynkowo-wczasowy. Ośrodek zapewnia niezłą infrastrukturę: noclegi (około 20 wyremontowanych domków z klimatyzacją), parking „wewnętrzny”, obiekty gastronomiczne, strzeżoną przez ratowników plażę kąpielową, brodzik, toalety i prysznice, wypożyczalnię kajaków i rowerków wodnych, plac zabaw, kort tenisowy oraz wypożyczalnię rowerów. Obiekt jest ogrodzony, więc plażowiczom nie grozi sąsiedztwo pijaczków i innej patologii, niestety za wejście pobierana jest drobna opłata. Cały ośrodek możemy „wirtualnie zwiedzić” przy pomocy narzędzia Google Street View.

Miejsce jest godne polecenia, zarówno na jednodniową wizytę, jak na kilkudniowe wczasy (wówczas można także pospacerować po okolicznych lasach i zwiedzić Wzgórza Strzelińskie). Każdy szanujący się mieszkaniec Dolnego Śląska powinien choć raz zawitać do Białego Kościoła. Woda w stawie dosyć szybko nagrzewa się (zbiorniki są dosyć płytkie i niezbyt duże, każdy ma po około 10 hektarów), więc woda bywa ciepła już z końcem czerwca/początkiem lipca. Sama woda jest niestety głównym minusem tego miejsca- wprawdzie jej stan poprawił się w ostatnich latach, ale nadal nie należy ona do krystalicznie czystych.


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top