Sobótka (Przystanek Kolejowy)
Sobótka to główny przystanek kolejowy w Sobótce (u stóp góry Ślęży). Obiekt położony jest na północy miasta, przy skrzyżowaniu ulic Stacyjnej i Turystycznej. Do roku 2000 funkcjonowała tutaj większa i ważniejsza stacja, następnie przez 22 lata ruch pociągów był całkowicie wstrzymany, aby w 2022 roku powrócić w odnowionej i przebudowanej wersji (niestety znacznie okrojonej względem stanu poprzedniego).
Przez Sobótkę przebiega linia kolejowa nr285, biegnąca śladem starego, poniemieckiego szlaku. Jest ona obecnie niezelektryfikowana i jednotorowa, choć istnieją plany budowy drugiego toru w celu zwiększenia przepustowości. W Sobótce zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Dolnośląskich na trasie Wrocław-Świdnica (i ich przedłużonych wariantach typu Trzebnica-Jaworzyna Śląska czy Wrocław-Bielawa Zachodnia). Przeciętny czas dojazdu do Wrocławia Głównego to około 45 minut, a do Świdnicy-Miasto 27 minut. W roku reaktywacji (2022) z przystanku w Sobótce korzystało średnio 200-299 osób na dobę, w roku 2023 było to już 500-699 osób. Jest to w znacznej części ruch turystyczny, wakacyjny i weekendowy. Sąsiednie przystanki to: Rogów Sobócki (w stronę Wrocławia) oraz Sobótka Zachodnia (w stronę Świdnicy).
Obecnie przystanek posiada 1 betonowy peron z 1 krawędzią od południowej strony, obsługującą ruch pociągów pasażerskich w obu kierunkach, co jest możliwe na jednotorowych liniach kolejowych. Po północnej stronie torowiska są pola i łąki, do których nie ma bezpośredniego przejścia. Na peronie są dwie wiaty: jedna duża (mogąca pomieścić kilkadziesiąt osób) i druga malutka, z kilkoma siedziskami. Oprócz tego na peronie są tablice informacyjne, ławki, kosze na śmieci i oświetlenie.
Obok peronu jest stary, ceglany budynek dworca, obecnie prywatny, pełniący funkcje mieszkaniowe. Dawniej funkcjonowała w nim poczekalnia, kasa biletowa, toalety oraz magazyn z ładownią. Były też dodatkowe tory. Przed budynkiem dworca jest duży, bezpłatny parking, kolejne miejsca postojowe są przy ul.Stacyjnej. Są też ścieżki rowerowe.
Przy budynku dworca rozpoczynają się 3 szlaki turystyczne. Żółty i Czerwony prowadzą na Ślężę, a potem schodzą odpowiednio do Przełęczy Tąpadła oraz Sulistrowic, a szlak niebieski (nizinny) wiedzie do Wrocławia. Obecność Ślęży na terenie Sobótki ma zresztą wiodący wpływ na wyniki pasażerskie przystanku kolejowego, gdyż znaczną część stanowią 'jednodniowi’ turyści. Niestety, sam przystanek położony jest na uboczu, około 2 kilometry od podnóża Ślęży, która znajduje się po przeciwnej stronie miasta, przez co wielu turystów decyduje się na dojazd samochodowy bezpośrednio pod Ślężę (o czym świadczą przepełnione parkingi wokół alei Św.Anny).
Przystanek Sobótka – fotografie: