Sobótka

Sobótka to miasto w powiecie wrocławskim, zamieszkane przez około 7000 osób i zajmujące powierzchnię aż 32 km2. Sobótka kojarzona jest głównie z górą Ślężą, która administracyjnie w całości położona jest na terenie miasta, aż do Sulistrowic i Przełęczy Tąpadła (stąd dosyć niskie zagęszczenie ludności na kilometr kwadratowy). Sobótka stanowi główną bazę noclegowo-turystyczno-wypadową na Ślężę, zwłaszcza wśród mieszkańców Wrocławia, skąd można dojechać tutaj samochodem w niecałą godzinę. Sobótka jest miastem bardzo starym, prawa miejskie uzyskała już w 1221 roku.

Sobótkę możemy podzielić na 3 części:

  • Sobótkę „właściwą”, czyli historyczną część miasta, rozbudowaną wokół Rynku
  • Sobótkę „zachodnią”, czyli tereny przyłączone do miasta w latach 50-tych ubiegłego wieku (Górka i Strzeblów), rozbudowane na bazie starego Browaru, Zamku oraz odkrywkowych kopalni granitu
  • Górę Ślężę (należącą administracyjnie do Sobótki), która stanowi około 80% powierzchni miasta

Prócz turystyki górskiej Sobótka kojarzona jest także z bieganiem, piłką nożną (stadion, hala i klub piłkarski) oraz kolarstwem (ekipa kolarska oraz Aleja Sław Kolarstwa). W Sobótce znajdziemy bogatą bazę (każdej jakości) noclegową oraz restauracyjną. Na szlaku niebieskim znajdziemy zabytkowy i okazały zamek.


Parking „Pod Wieżycą”

Wprawdzie szlaki, prowadzące na Ślężę zaczynają się przy stacji kolejowej w Sobótce, ale turyści ewidentnie jako „bazę startową” upodobali sobie duży parking przy ulicy Armii Krajowej. Zwany jest on „Parkingiem pod Wieżycą” oraz „Placem Targowym” (niekiedy można kupić tutaj specjały kulinarne od lokalnych handlarzy). Teren pomieści około 200 samochodów. Jest on płatny w „szczytowe” dni (weekendy, święta, niektóre dni wakacji) i mimo opłaty- zazwyczaj trudno znaleźć na nim miejsce, jeżeli nie przyjedzie się odpowiednio wcześnie. Przy parkingu znajdziemy Hotel/SPA, a za rogiem Aleję Sław Kolarstwa. Po drugiej stronie ulicy Armii Krajowej budowane są obecnie domy wielorodzinne. Przez wierzchołek parkingu (ulicą Piotra Włosta) prowadzi „czerwony” szlak na Ślężę. Na zachodnim krańcu ulicy Armii Krajowej (niecały 1km od parkingu), przez Dom Turysty „Pod Wieżycą” wiedzie „żółty” szlak na Ślężę.


Dom Turysty „Pod Wieżycą”

Przy ul. Armii Krajowej w Sobótce od 1927 roku funkcjonuje Dom Turysty „Pod Wieżycą” im. Bogusza Stęczyńskiego. Oferuje on (całorocznie) około 50 miejsc noclegowych, internet Wi-Fi oraz 2 sale restauracyjne z pysznym jedzeniem. Okolice Schroniska udekorowane są w drewniane rzeźby o charakterze staro-słowiańskim, nie brakuje figury Liczyrzepy. Przebiega tędy „żółty” szlak na Ślężę. Obok Schroniska funkcjonuje park linowy z trzema różnymi trasami. Turyści mogą napić się tu miejscowego piwa. Przy Schronisku znajdziemy również Ośrodek harcerski, Przełęcz pod Wieżycą (wielką łąkę, gdzie można się wylegiwać, lub zimą zjeżdżać na sankach/nartach), ceramiczną mapę Masywu Ślęży oraz ruiny starożytnego kamieniołomu-amfiteatru.


Stacja kolejowa w Sobótce

Z kronikarskiego obowiązku zamieszczamy akapit o Stacji PKP w Sobótce. Wprawdzie dzisiaj łatwiej spotkać tutaj psa z kulawą nogą, niż turystę, ale jednak startują stąd 3 szlaki na Ślężę, czyli wszystkie „oficjalne” piesze szlaki z Sobótki (czerwony, żółty i niebieski). Turystów tu brak z dwóch powodów. Po pierwsze- linia kolejowa jest od wielu lat nieczynna, na szczęście na finiszu są prace inżynieryjne, polegające na jej odbudowie, więc wkrótce do Sobótki powrócą pociągi. Po drugie- wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa wzrosła też dostępność samochodów, więc turyści wolą przyjechać do Sobótki własnym pojazdem i zaparkować (nawet płacąc za to) jak najbliżej Ślęży, a nie na drugim końcu miasta. Można się spodziewać, że po reaktywacji linii kolejowej część turystów wybierze pociąg, jednak będzie to niewielki ułamek tego, co działo się w czasach PRLu, kiedy pociągi z Wrocławia do Sobótki były napchane turystami, jak puszka rybna sardynkami.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *