Dolina Górnika w Chorzowie
„Dolina Górnika” (inna nazwa: „Liga”) to tereny rekreacyjne, położone w północnej części Chorzowa, przy styku ulic Głównej i Wiejskiej, w pobliżu granic z Bytomiem i Piekarami Śląskimi. Cały kompleks ma powierzchnię około 10 hektarów, z czego około 3.6ha przypada dwa połączone ze sobą stawy rekreacyjno-wędkarskie. Jest to popularne miejsce spacerów i wypoczynku dla mieszkańców Chorzowa. Cała okolica (wraz z przylegającymi Żabimi Dołami) to częściowo zrekultywowane tereny poprzemysłowe, składające się z zalesionych hałd oraz zalanych wyrobisk górniczych. Występują tu liczne (także chronione) gatunki roślin, ptaków, owadów i płazów. „Dolina Górnika” została założona w latach 1952-53, a terenem początkowo opiekowała się pobliska Kopalnia Chorzów (później zmieniono nazwę na Kopalnia Barbara-Chorzów). W latach świetności funkcjonował tutaj basen, a także stadion piłkarski KS „Chorzowianka”. Obecnie po tych obiektach pozostały już tylko ruiny, gdyż Kopalnia już dawno zakończyła wydobycie (choć istnieją plany ponownego jej uruchomienia).
„Dolina Górnika” położona jest w dzielnicy Maciejkowice, podlegającej pod Chorzów Stary. Charakterystyczny punkt „Doliny” to stalowa „brama powitalna”. Obok niej znajduje się przystanek autobusowy, ale liczba kursów jest tutaj znikoma. Niedaleko znajduje się stacja kolejowa „Chorzów Stary”, gdzie dosyć często kursują pociągi osobowe z Katowic do Tarnowskich Gór (przez Chorzów i Bytom). Obok „bramy powitalnej” zaczyna się główna atrakcja, czyli dwa stawy, połączone ze sobą wąskim kanało-przesmykiem, nad którym przebiega ciekawy, drewniano-metalowy mostek. Większy, 'wschodni’ staw to popularne miejsce dla okolicznych wędkarzy. Mniejszy, 'zachodni’ staw to tereny rekreacyjno-wypoczynkowe. Funkcjonuje tutaj restauracja o standardzie „weselnym”, w której można zjeść niezły obiad i napić się beczkowego piwa. Obok znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz siłownia plenerowa. Z tyłu restauracji znajduje się mini-amfiteatr.
Stawy są płytkie, ich średnia głębokość to 1 metr, a głębokość maksymalna to 2.5 metra. Kąpiel w stawach jest zabroniona, zresztą woda jest bardzo zamulona (co nie oznacza, że zanieczyszczona, bo mnóstwo w niej ryb, płazów i owadów). Dużo czystsza woda jest w niektórych stawach na pobliskich Żabich Dołach. Miejsca parkingowe znajdują się zarówno obok 'bramy’ i przystanku autobusowego, jak i na dużym parkingu przy ulicy Głównej. „Dolina Górnika” to ciekawe miejsce na spacer i wypoczynek. Atutem jest cisza i spokój (brak w okolicy ruchliwych dróg i innych źródeł hałasu), aczkolwiek w ciepłe weekendy bywa tutaj sporo ludzi. Miasto niestety po macoszemu traktuje czystość „Doliny”- standardem są przepełnione kosze na śmieci i zarośnięte trawniki. Sporo do życzenia pozostawia też stan nawierzchni chodników wokół stawów, z drugiej strony ścieżka rowerowa w ciągu ulic Głównej-Wiejskiej jest w bardzo dobrym stanie i łatwo możemy jednośladem dostać się stąd do piekarskich Brzezin, czy bytomskich Łagiewnik oraz Rozbarku.
Dolina Górnika – fotografie:
Zobacz też inne opisy dzielnicowe: