Chorzów Stary (Chorzów III) + Maciejkowice

 

Chorzów Stary historycznie

Chorzów Stary to jedna z czterech administracyjnych dzielnic miasta. Mieści się na północnym-wschodzie Chorzowa i sąsiaduje z Centrum Chorzowa, Bytomiem (Rozbark), Piekarami Śląskimi (Brzeziny Śl.), Siemianowicami Śląskimi (Bytków) oraz Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku. W skład dzielnicy wchodzą również Maciejkowice oraz tereny rekreacyjne- Żabie Doły i Dolina Górnika. Chorzów Stary jest dzielnicą o długiej historii, sięgającej XIII wieku. Największy rozwój przeżył jednak w epoce industrializacji na pograniczu XIX i XX wieku, kiedy powstało kilka ogromnych zakładów przemysłowych.

Dzielnica jest bardzo rozległa, lecz słabo zaludniona (najmniej z wszystkich czterech dzielnic Chorzowa), ma charakter przemysłowy. Im bardziej na północ (w stronę Piekar), tym zaludnienie mniejsze. 100 lat temu było całkiem inaczej, tutejsze zakłady były jednymi z najnowocześniejszych i największych w Europie. Działały 2 kopalnie, huta, zakłady azotowe, elektrownia i wiele zakładów towarzyszących. Powietrze było bardzo zapylone. Powstała rozwinięta infrastruktura kolei towarowej. Niestety, po kilkudziesięciu latach rabunkowej eksploatacji, wyczerpały się złoża węgla, a kopalnie Barbara i Prezydent zostały zamknięte. Od tego czasu w całym Chorzowie nie ma żadnej kopalni, mimo iż Chorzów często mylnie kojarzony jest z górnictwem. W epoce Gierka (kiedy w innych częściach regionu powstawały całe miasta), tutaj nie zbudowano praktycznie nic, nie ma blokowisk ani nawet jednego wieżowca. Zabudowa mieszkalna to w przeważającej części familoki, pamiętające czasy autonomii śląskiej. W okresie transformacji ustrojowej upadła Huta Kościuszko, Zakłady Azotowe i stara Elektrownia. Nasiliło się bezrobocie i patologie społeczne. Od tego czasu dzielnica próbuje odnaleźć się w rynkowych realiach. Nie jest to łatwe, gdyż Chorzów Stary poszatkowany jest przez tory kolejowe, hałdy i elementy infrastruktury przemysłowej. Obecnie widać elementy poprawy, amerykański inwestor zbudował nowoczesną elektrociepłownię „Elcho”, a z funduszy europejskich powstała ul.Nowa, łącząca Chorzów Stary z Chorzowem II (Cwajką).

Chorzów Stary

Jeśli chodzi o aspekty kibicowskie, to jak w całym mieście, pierwszą i praktycznie jedyną siłą jest Ruch Chorzów. Okoliczne dzielnice również są niebieskie, a najbliższe tereny rywali to odległe osiedla Arki Bożka (Polonia) oraz os.Tysiąclecia i Wełnowiec/Józefowiec w Katowicach (GKS). Jedyną tranzytowymi ciągami w Chorzowie Starym są trasy na Siemianowice (gdzie również rządzi Ruch), co powoduje że łatwiej spotkać tu Yeti za rękę z Wielką Stopą, niż kibica innej drużyny. Opis dzielnicy przebiegać będzie od południa na północ. Niestety nie obfituje ona w napisy kibicowskie i graffiti, ale kilka udało się znaleźć.


Chorzów Stary południe – od strony Centrum i Parku

Wjazdu na teren Chorzowa Starego od strony Centrum strzeże potężna, żelbetonowa wieża wyciągowa byłej Kopalni Prezydent. Naprzeciwko znajduje się Góra Redena (Redenberg), z zabytkowym kościółkiem św.Wawrzyńca. Obok niego mieści się duży zbiornik wody pitnej, oraz budynek, w którym jeszcze całkiem niedawno działała dyskoteka 'Piramida’. Swego czasu był to najlepszy tego typu klub na Śląsku, półnagie śliczne dziewczyny, ceny z kosmosu, a spotkać tam można było również przedstawicieli niebieskiej sekcji gimnastycznej. Kibice innych drużyn również bawili się w 'Pirce’, lecz o ujawnianiu się nie było mowy. Fama o świetnej atmosferze w Piramidzie dotarła aż do Krakowa, lecz kibice jednej z tamtejszych ekip chyba jej nie poczuli, bo nie zostali na imprezie zbyt długo. Klub w weekendy dawał mocno w kość okolicznym mieszkańcom i niestety został zlikwidowany. Od tego czasu w Chorzowie nie ma żadnej dyskoteki z prawdziwego zdarzenia. Obok budynku Piramidy mieści się podstawówka, w której dzieciaki mocno interesują się poczynaniami drużyny z ulicy Cichej, co zresztą widać po murach szkoły.

 

Mijając skrzyżowanie z ul.Parkową napotykamy małe osiedle niskich, nowych bloków wzdłuż ul.Rycerskiej i Kadeckiej. Osiedle nie stanowi głównej siły kibicowskiej w Chorzowie, lecz wiele osób w różnym wieku uczęszcza na Cichą, gdzie jest stąd bardzo dobry dojazd. Obok osiedla znajduje się duża hałda (dymiąca od kilku lat), wyrobisko kruszyw oraz ścieżka do WPKiW wzdłuż Skansenu. Tutaj popularne są imprezy pod gołym niebem. Na ul.Kościuszki, koło szybu Prezydent znajduje się biurowiec, przystanek autobusowy, kilka sklepów i kamienic. Jest to dosyć ruchliwe miejsce i często możemy zauważyć tutaj osoby ubrane w niebieskie barwy. Na zachód od ul.Kościuszki i Krakowskiej (krakowianie z pewnością dumni są, że tak 'piękna’ ulica nosi imię ich miasta) rozlegają się obszerne chaszcze, tereny po zlikwidowanej kopalni. Obecnie łatwiej spotkać tam menela, niż górnika, a aspektów kibicowskich w tym miejscu nie zanotowano. Kierując się dalej na północny-wschód, napotykamy budynek firmy Mariusza Klimka- Reporter, a dalej Plac Piastowski, ul. Mazurską i osiedle czteropiętrowców przy ul. Karolinki/Majętnego. Jest to już blisko 'centrum’ dzielnicy- Krajcoka, tędy „Szejsetami” podróżują do Chorzowa osoby z Siemianowic. Przez około 100 lat oba miasta łączyła linia tramwajowa nr12, lecz na początku bieżącego roku prezydent Marek Kopel twardo doprowadził do jej likwidacji. Od tego czasu w Chorzowie Starym nie ma już niestety tramwajów, a prężny niebieski FC Siemianowice musi zadowolić się meczowym dojazdem autobusowo-samochodowym przez Chorzów Stary. W okolicy znajdziemy ładne graffiti- efekt akcji „Malujemy Chorzów na niebiesko 2008”. Obecnie graf jest lekko uszkodzony przez Nocnych Marków zza miedzy.


Krajcok, Siemianowicka i dolne Bożogrobców

Chorzów Stary - Krajcok

Centralna część dzielnicy to legendarny Krajcok (niyftorzy godajom Krojcok), skrzyżowanie ulic Siemianowickiej, Bożogrobców i Mazurskiej. Znajdują się tutaj liczne sklepy, bank, poczta, punkty usługowe, przystanek oraz Starochorzowski Dom Kultury- miejsce, które wielokrotnie gościło różnorakie imprezy organizowane przez działaczy klubu z ulicy Cichej, np. obchody 85-lecia Ruchu. Każdy, kto kiedyś był na krajcoku z pewnością przyzna, że to miejsce magiczne. Zespół Universe nagrał nawet piosenkę o Krajcoku, do posłuchania na youtube. Kierując się w stronę Siemianowic napotykamy przedszkole oraz tereny Klubu Sportowego Azoty Chorzów, którego historia sięga dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie klub jest pod skrzydłami miasta, gdyż z długoletniego właściciela- Zakładów Azotowych niewiele zostało. Klub integruje i wpaja od małego niebieską wiarę młodym tenisistom i innym sportowcom.

Za terenami KS Azoty mieści się siedziba firmy Alba oraz 'Autodrom Chorzów’, który doskonale znają miłośnicy driftingu i szybkiej jazdy samochodem. Dalej znajdują się już tylko ogródki działkowe i nieużytki, choć przy granicy z Siemianowicami powstaje nowe osiedle o wysokim standardzie. Niestety kryzys gospodarczy przerwał prace budowlane, które były już na ukończeniu. Trudno jednak przypuszczać, aby na ogrodzonym, monitorowanym osiedlu rozwinął się kiedyś ruch kibicowski.

Wracając na Krajcok i udając w drugą stronę ul.Siemianowickiej trafimy na urokliwe ruiny Huty Kościuszko. W swej bogatej historii wytopiła i zwalcowała tysiące kilometrów torów kolejowych. Kiedyś nawet przez Hutę biegła linia tramwajowa Chorzów Stary-Świętochłowice, lecz mało kto już ją pamięta. Od wielu lat ruiny Huty stoją puste i rozkradzione z wszelkich elementów metalowych. Zachodnia część Huty jeszcze jakoś zipie, lecz znajduje się ona już w innej dzielnicy miasta (na styku Centrum i Chorzowa II). Ta część dzielnicy, wraz z ul.Kasprowicza i Okrzei to typowy przykład tradycyjnych śląskich klimatów. Język śląski słychać na lewo i prawo. Nieopodal, na północ od Krajcoka przebiega ul.Bożogrobców, z kościołem św.Marii Magdaleny, spoglądającym na dzielnicę z góry od 700 lat. Kibiców Ruchu tutaj nie brakuje, lecz wiele osób woli iść na piwo zamiast na mecz.

 


Plac św. Jana i okolice

Chorzów Stary - Plac Jana

Plac Jana w innych dzielnicach słynie z najdroższego hotelu w mieście (izby wytrzeźwień) oraz dobrej ekipy. Na pl.Jana i okolicznych uliczkach (Rodziewiczówny, 17 sierpnia) mieszkają prawie sami Ślązacy, większość osób zna się z widzenia. Znajdzie się tutaj także kilku świRów, a i młodzież nie próżnuje. Osiedle początkowo było osadą rolniczą, lecz wraz z rewolucją przemysłową powstały osiedla familoków dla robotników okolicznych zakładów.  Obecnie zakłady w większości już nie istnieją, lecz w sąsiedztwie pl.Jana znajduje się duma Chorzowa- nowoczesna Elektrownia Elcho, którą przy dobrej pogodzie widać nawet z Sosnowca. Wielbiciele krzaczastych ścieżek mogą przejść stąd przez ogródki działkowe do siemianowickiego Bytkowa, a na północ od pl.Jana znajdują się Maciejkowice i rozległe tereny poprzemysłowe. W okolicy nie ma żadnych ciekawych malunków kibicowskich, jedynie pojedyncze, niestaranne eRki.

 


Zachodni Chorzów Stary i Osiedle Pod Arkadami

Chorzów Szyb Barbara

Zachodnia część dzielnicy jest bardzo słabo zaludniona, rozlegają się tutaj ogromne, zdegradowane tereny poprzemysłowe. Domy mieszkalne możemy policzyć na palcach. Znajdziemy tutaj mnóstwo firm przemysłowych, po drogach jeździ więcej TIRów niż osobówek. Na terenie zachodniego Chorzowa Starego znajdziemy szyb Barbara, który (w przeciwieństwie do szybu Prezydent) jest nadal używany przez inżynierów bezpieczeństwa górniczego. Obok kopalni znajduje się potężna składnica i przeładownia węgla, a także dworzec PKP Chorzów Stary. Mało kto z niego korzysta, mimo że dosyć często zatrzymują się tutaj pociągi osobowe. Wszystkie zresztą dworce tzw. Magistrali Węglowej utraciły na znaczeniu przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Na wspomnianym dworcu wysadzono około 2.500 kibiców Lecha Poznań, przed meczem ekstraklasy z Ruchem na Stadionie Śląskim na wiosnę 2008. Zwykle stacja docelowa kibiców gości na Stadion Śląski to Katowice Załęże, lecz tamtego dnia rozgrywany był mecz GKS-Arka na Bukowej, stąd z powodów bezpieczeństwa wyjątkowa wysiadka Lechitów w Chorzowie Starym, 3 stacje przed Załężem. Sam mecz Ruch-Lech również był dosyć dziwnym wydarzeniem, kibice z Poznania z niewiadomych powodów zaczęli go od gromkich przyśpiewek anty-Górnik, a ich prowokacyjna oprawa (odcinanie Śląska z sektorówki mapy Polski) zamiast gwizdów, spotkała się z głośnymi oklaskami chorzowian. W trakcie meczu (po zakończeniu meczu na Bukowej) do Lechitów na sektorze dołączyli kibice Arki, a przed meczem w innej części Polski atrakcji również nie brakowało.

Kierując się na zachód od dworca, na granicy z Chorzowem II i Bytomiem, znajdziemy Osiedle Pod Arkadami. Jest to dość nowe osiedle, zamieszkałe głównie przez osoby zamożne, lecz kilka osób uczęszcza stąd na Cichą. Obok Osiedla Pod Arkadami, obecnie w budowie jest nowe osiedle- Pod Platanami. Osiedle ogrodzone jest masywnym płotem, kamery i ochrona prawdopodobnie też będą, stąd ciężko spodziewać się tutaj ruchu kibicowskiego po ukończeniu budowy.


Maciejkowice, Dolina Górnika i Żabie Doły

Chorzów Kluczborska

Północna część dzielnicy to Maciejkowice. Jest to najsłabiej zaludniona i najbardziej oddalona od Centrum część Chorzowa. Mieszkańcy, pomimo szczerych sympatii nie lubią, gdy identyfikuje się ich z Chorzowem. Pytając ich skąd są, oni najczęściej odpowiedzą, że z Maciejkowic, a nie z Chorzowa. Z Maciejkowic możemy dostać się na pl.Jana (ulicą Maciejkowicką), w okolice dworca PKP (ul. Rębaczy), a także do Michałkowic (Siemce) i Brzezin Śl. (Piekary), obie te dzielnice są niebieskie, choć w Michałkowicach mieszkają również kibice Górnika i GieKSy. Maciejkowice są spokojną osadą, życie toczy się tutaj powoli. Domy mieszkalne ulokowane są wzdłuż ul.Głównej, tam też budowane jest nowoczesne osiedle Panorama Maciejkowicka, gdzie zamieszka dość dużo osób w stosunku do reszty Maciejkowic. Znajduje się tutaj wiele uznanych firm przemysłowych, takich jak Paneltech, Probet-Dasag, Alumero, a w maciejkowickiej stolarni kiedyś pracował najbardziej lubiany kibic Górnika w Chorzowie- Dohtor Miód. Maciejkowice oczywiście są w 100% niebieskie, a chłopaki z dzielnicy utrzymują dobre kontakty z FC z Brzezin i Michałkowic. Kibice z Michałkowic zresztą jeżdżą na mecze przez Maciejkowice, np. słynnym 'cwangolem’, czyli autobusem nr22. We 'właściwym’ Chorzowie Starym (Krajcok, pl.Jana itp.) za głównego wroga uznawany jest katowicki GKS, lecz już w Maciejkowicach większe ciśnienie jest na Górnika i Polonię Bytom.

Zachodnia część Maciejkowic to ciekawe skrzyżowanie ul.Rębaczy i Legnickiej, nieopodal dworca PKP. W okolicy znajdziemy 2 składnice złomu, szanowaną klinikę okulistyczną, kilka bloków i pozostałości po dworcu autobusowym. Reszta dzielnicy to już tereny niezamieszkałe. Na zachodzie, przy granicy z Bytomiem leży Dolina Górnika i Żabie Doły. Są to unikalne tereny rekreacyjne. Obie nazwy sugerują związek z Górnikiem Zabrze, lecz jedynymi kibicami, których można tam spotkać (oprócz niebieskich) są kibice Polonii Bytom z pobliskiego osiedla Arki Bożka. Nie znajdziemy tutaj jednak nikogo w barwach, najwięcej tutaj rybaków, rodzin z dziećmi i zakochanych par. Przez Żabie Doły przebiega Magistrala Węglowa, a także kilka pomniejszych kolejowych linii towarowych. Kiedyś biegła tutaj bardzo ważna droga Łagiewniki-Maciejkowice-Brzeziny, lecz obecnie jest ona zablokowana i zapadnięta. Obecny stan drogi idealnie i brutalnie obrazuje losy tych dzielnic, które niegdyś były dzielnicami o znaczeniu strategicznym w ujęciu krajowym. Przez las możemy dość stąd na osiedle Arki Bożka i okolice Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Na Żabich Dołach i dalej na północ znajdują się bodaj najbardziej zdegradowane tereny w Polsce, mnóstwo tutaj wyrobisk, stawów, hałd i innych księżycowych krajobrazów. Mimo to osiedliły się tutaj chronione i unikalne gatunki ptaków. Na tyłach Żabich Dołów, już przy ul.Chorzowskiej w Bytomiu zaczyna się 'cywilizacja’, znajdziemy kilka hipermarketów (Tesco, Obi, Selgros, Media Markt) i linię tramwajową Katowice-Bytom. Klienci tych sklepów to mniej więcej 50/50 Ruch z Polonią, lecz w takich miejscach rzadko do czegokolwiek dochodzi, tym bardziej przy częściowym ociepleniu stosunków, w porównaniu do lat 90-tych.


 1. Swietny jest ten portal, gratulacje dla osob ktore go tworza. Przeczytalem juz prawie wszystkie dzielnice, jest to bardzo wciagajace. Czy beda opisy kolejnych slaskich dzielnic??
  Czytajac az sie lezka w oku kreci poniewaz pochodze ze Slaska, ale mieszkam w USA i wspaniale poczytac bedac na emigracji o slaskiej ojczyznie I miejscach w ktorych sie nie raz bywalo.
  Pozdrawiam

  od admin: Może coś będzie jeszcze, ale ogólnie to motywacji nie ma za dużej 🙂 Ta strona ma już 10 lat i trochę się zdezaktualizowała.

 2. jestem z tej dzielnicy choc nie mieszkam tu od 25lat.z duzym zainteresowaniem przeczytalem to opracowanie .Wspomnienia dawnych miejsc .NAJPIEKNIEJSZEJ ulicy WYCIECZKOWEJ ktora pochlonela halda kopalni prezydent gdzie mieszkalo sporo kibicow nibieskich.

 3. Gliwice, Zabrze już straciły statusy 200 tyś miast. Katowice 300 tyś też. Gorole co za komuny sie poprzeprowadzały do nos juz dostają pendzyjo i wydupcają na wieś do siebie. Kopalnie, huty… co pozostało do dziś? Po za kilkoma niewidocznymi organizajcami to tylko Kibice dbają o propagowanie Śląskości w Polsce taka prawda.

 4. Odbijając od tematu kibicowskiego dla mnie największym złodziejstwem było zlikwidowanie Tramwaju nr. 12
  Wielu starych Ślązaków o różnych poglądach do dziś może potwierdzić że to była najbardziej Śląsko linia w naszym regionie. Nawet zespół Universe śpiewał o tym!!!
  http://www.youtube.com/watch?v=kAmqdXpolAA
  Nieważne kto komu kibicuje nie dajmy do końca zniszczyć naszego regionu.

 5. W sumie bardzo dobry pomysł, fajnie napisane i zilustrowane, ale niestety sporo poważnych błędów i nieścisłości. Dla przykładu – kościół św.Marii Magdaleny, spogląda na dzielnicę z góry od 700 lat (???!!!). W 1992 roku minęło 100 lat od jego poświęcenia. Itp… Gdzieś dzwoni, ale gdzie ?

  od Admin: Może niefortunnie to ująłem, ale chodziło mi o Parafię, a nie konkretny budynek. Obecny budynek kościelny to już trzeci w historii 700-letniej parafii św. Magdaleny.

 6. Fajnie napisane – przeczytałam od deski do deski – nie jestem fanką piłki nożnej (chociaż mój dziadek był trenerem GIEKsy na Bukowej) i w sumie to co jest dla mnie najważniejsze to fakt że Śląsk- nasz Śląsk ponad sportowymi podziałami to miejsce ciekawe i tajemnicze do eksplorowania z aparatem i rowerem – z gwarą coraz bardziej niestety zanikającą – nie wyobrażam sobie aby mieszkać gdzie indziej chociaż czas tak bardzo zdegradował naszą ziemię ale jak sami wiecie nawet w tak zdegradowanym przemysłowo środowisku można spotkać ciekawe okazy flory i fauny jak na wspomnianych Żabich Dołach. Musimy tylko szukać tego co nas łączy a nie tego co dzieli bo Śląsk to Ziemia Obiecana(moja w każdym razie na pewno)

 7. kolo tesco i obi po stronie media markt – tu jest kilka domów. Tuż obok schronu to czesc najbadalej wysunieta w chorzowie gdzie równiez są chłopcy pro niebiescy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.