Świętochłowice – Zgoda

Zgoda - Świętochłowice

Zgoda jest jedną z pięciu dzielnic Świętochłowic, położoną na południu miasta. Od północy graniczy z Centrum Świętochłowic, od wschodu z Chorzowem Batorym, a od południa i zachodu z Rudą Śląską– Kochłowicami, Bykowiną i Nowym Bytomiem. Zgodę zamieszkuje około 7.000 osób na kilku oddalonych od siebie osiedlach. Są to osiedla niskich bloków, kamienic oraz domków jednorodzinnych, w dzielnicy nie ma wieżowców. Większość mieszkańców to osoby związane ze śląską ziemią, a na ulicach często można usłyszeć język śląski- zwłaszcza na Hajdukach i ulicach wokół ZUT. W centrum dzielnicy znajduje się Góra Hugona (Hugoberg) oraz Staw Kalina. Zachód Zgody to pozostałości po Zakładzie Urządzeń Technicznych. Zmotoryzowane osoby dzielnicę kojarzą najbardziej z rondem przy Lidlu- głównym punktem komunikacyjnym na Zgodzie. Dzielnica rozbudowała się na bazie Huty Florian, Kopalni 'Polska’ (pierw. 'Deutschlandgrube’) oraz Zakładu Urządzeń Technicznych (ZUT). Po I Wojnie Światowej Zgoda była częścią Nowego Bytomia, od 1929 roku jest dzielnicą Świętochłowic.

Zgoda - Mapa

Jeśli chodzi o sprawy kibicowskie, dzielnica w całości kibicuje Ruchowi Chorzów. Otoczona jest również dzielnicami niebieskich (fragment podzielonego Nowego Bytomia, graniczący ze Zgodą to os.Otylia i „Doły”, które również są niebieskie). Powoduje to duży spokój na dzielnicy, często można spotkać osoby w niebieskich barwach. Największy wróg to Górnik Zabrze, mniejszy GKS Katowice, jednak mieszkańcy Zgody nie mają z w/w kibicami większego kontaktu. Ciężko dokładnie określić ilu kibiców ze Zgody pojawia się na Cichej, wszak mieszkańcy poszczególnych osiedli docierają na stadion różnymi trasami, a główna zbiórka dzielnicowa nie jest organizowana z powodów logistycznych oraz dużego oddalenia osiedli od siebie (np. mieszkańcy Hajduk mają bliżej na Cichą, niż na zachodnią część własnej dzielnicy). Szacując bardzo ostrożnie można jednak stwierdzić, że z całej Zgody, w zależności od meczu i klasy przeciwnika pojawia się na Cichej 80-300 osób. Ponadto kilkanaście osób regularnie melduje się na wyjazdach.


Hajduki – Granica z Centrum

Zgoda - Świętochłowice

Hajduki to północna część zgody, rejon ul.Hajduki i Nowej. Historyczna nazwa nawiązuje do czasów przedwojennych, gdy istniał całkowicie odmienny podział administracyjny. Hajduki to osada ściśle połączona z Chorzowem Batorym, czyli Wielkimi Hajdukami. Nawet obecnie, kiedy są to 2 różne miasta, kontakty są nad wyraz widoczne. Każdy mieszkaniec Hajduk ma jakiś związek z Chorzowem Batorym, wszak te 2 dzielnice łączy przysłowiowy „rzut beretem”, dodatkowo mieszkańcy Hajduk do centrum własnego miasta mają utrudniony kontakt dzięki ruchliwej linii kolejowej Kraków-Katowice-Gliwice-Wrocław. Ulica o nazwie Hajduki to przedstawiciel całej mini-dzielnicy, ale identyfikują się z nią praktycznie wszyscy mieszkańcy między ul. Wojska Polskiego a ul.Lipową, co widać choćby po napisach na murach. Końcówka ul.Hajduki, przy chorzowskiej ul.Kaliny zawiera tajemniczy tunelik pod linią kolejową, w którym łatwo dostać w zęby o każdej porze, a ściany uginają się pod ciężarem farby.

Na Hajdukach życie płynie spokojnie. Większość osób zna się co najmniej z widzenia, reszta przeprowadziła się tutaj niedawno. Mieszkańcy zazwyczaj pracują w licznych firmach przemysłowych na terenie tej części miasta, kobiety niestety muszą bardziej dojechać, gdyż Hajduki nie są zagłębiem handlu ani usług- jest to teren typowo przemysłowo/transportowo/mechaniczny. Przeważają jednak w okolicy przyjaźnie nastawione osoby starsze, które stanowią kopalnię wiedzy na temat dwóch transformacji- wojennej i 'solidarnościowej’.

Kibiców na Hajdukach jest stosunkowo dużo, na Cichą uczęszcza regularnie kilkadziesiąt osób. Mają one jednak zbyt blisko na stadion, żeby organizować wspólne zbiórki. Kibice jednak znają się z ulic oraz ze Szkoły Podstawowej nr8, która położona jest w centralnym punkcie Hajduk. Ulice i mury Hajduk są dość obficie popisane przez kibiców, poniżej kilka przykładów.

 


Hugoberg – Granica z Batorym

Świętochłowice - Hugoberg

Osiedle Słoneczne (Osiedle Hugon)

Południowy wschód Zgody to Hugoberg oraz położone na nim Osiedle Słoneczne. Jest to najbogatsze w Świętochłowicach, osiedle niskich domków z ogrodem, rozciągających się wzdłuż ulic Komandra, Bukowej, Lipowej i okolicznych. Łącznie kilkaset budynków o bardzo wysokim standardzie mieszkaniowym. Osiedle jest dosyć nowe, więc zamieszkują je głównie osoby przyjezdne, ale nie tylko. Jest tu bardzo bezpiecznie i spokojnie, dużo osób ma związek z Chorzowem Batorym. Równie dobrze Osiedle mogłoby być jego częścią, co potwierdza mapa satelitarna i tkanka zabudowań. Na Osiedlu znajdują się same budynki mieszkalne (brak jakichkolwiek sklepów, instytucji i zakładów pracy), dlatego tym bardziej mieszkańcy zmuszeni są codziennie odwiedzać Batory i inne okoliczne dzielnice. W związku z zamożnością mieszkańców, kibiców tutaj jak na lekarstwo. Na Cichą chodzi raptem kilkanaście osób bez większej organizacji. Prawdopodobnie dużo więcej osób ogląda mecze w Canal+, być może znajdą się także wśród nich kibice innych klubów, ale na ulicach nie ujawniają swojego sekretu.

 

Góra Hugona

Sama Góra Hugona pokryta jest gęstym lasem. Jest to rezerwat przyrody i gratka dla ekstremalnych rowerzystów, którzy znajdą tutaj wiele miejsc do ćwiczeń. Zwykli spacerowicze raczej nie mają tam czego szukać- ścieżki są wąskie, kręte i zarośnięte. Na Górze króluje dzika przyroda, a przecież znajduje się ona w najbardziej zagęszczonym ludźmi mieście w Polsce.

Od strony Osiedla Słonecznego (górna ul.Komandra) rozciągają się przepiękne widoki na Chorzów i Katowice. Dawnymi czasy na Hugobergu znajdowało się lotnisko dla szybowców. Z drugiej strony Góry dojdziemy do ogródków działkowych w Chorzowie Batorym oraz w rejony hałd i KWK Nowy Wirek w Kochłowicach. Na samej Górze nie ma domów mieszkalnych, rzadko można tam kogoś spotkać, a jak już się spotka to są to rowerzyści, wagarowicze bądź kloszardzi.


Centralna Zgoda (Rondo i Okolice)

Zgoda - Rondo

Główny punkt komunikacyjny Zgody to rondo w centrum dzielnicy i punkt przesiadkowy z przystankami tramwajowymi i autobusowymi. Od Ronda odchodzą 4 ważne ulice-. Na północ kieruje przelotowa ul.Metalowców, która prowadzi do Huty Florian, os.Korea i Śródmieścia (za mostem kolejowym). Na południe od Ronda mamy ul.Śląską, która zaprowadzi nas do Rudy Śląskiej (Kochłowice i Bykowina). Linia wschód-zachód to ul.Wojska Polskiego, kierująca się od Centrum, przez Hajduki, Rondo do Starej Zgody (ZUT) i Nowego Bytomia. Przy samym Rondzie niedawno powstał jedyny market na Zgodzie-Lidl, oraz stacja benzynowa i myjnia. To tereny czysto przelotowe. Po północno wschodniej stronie Ronda znajdują się zakłady przemysłowe, komisariat policji i kilka familoków i małych biurowców wokół niego. Przy komisariacie położone są wyremontowane Wieże KWK Polska. Na zachód od Ronda jest też kilka starych familoków. Najwięcej zabudowań znajdziemy na południowy-wschód od Ronda. Jest tam średniej wielkości Osiedle 4-piętrowych bloków, zamieszkałe przez około 1.500 osób. Tu mieszka najbardziej zorganizowana ekipa niebieskich (kilkadziesiąt osób) ze Zgody, która ma dogodny dojazd w pobliże Cichej np. tramwajem nr9. Często można spotkać tu kogoś w barwach- czy to na ulicy, czy w jednym z kilku barów piwnych. Na południe od Osiedla, przy ul.Śląskiej znajdziemy kilka starych familoków oraz kilka firm i warsztatów samochodowych. Na wschód od ul.Śląskiej zaczyna się opisywana wcześniej Góra Hugona, a na końcu ul.Śląskiej (granica z Bykowiną) mieści się najsłynniejszy obóz pracy na Śląsku- firma cukiernicza Lambertz, w której szpon kapitalizmu doświadczyła chyba połowa młodzieży z okolicznych miast.

 


Stara Zgoda (Okolice ZUT)- Granica z Rudą Śląską

Zgoda - Świętochłowice

Zachód Zgody to bardzo stara część dzielnicy. Jedyne zabudowania mieszkalne znajdują się w okolicach ul.Drzymały. Jest to piękne osiedle, w śląskim stylu, bardzo czyste i zadbane. Zamieszkują je głównie osoby mieszkające tu od pokoleń, najwięcej z nich to emeryci. Prócz ul.Drzymały kilka dużych domów mieści się po obu stronach ul.Wojska Polskiego. Te tereny opanowane są przez Ruch, ale osiedle nie jest na tyle duże żeby wykrystalizowała się tam duża ekipa. Wiele osób niestety wybrało alkohol zamiast sportu. Integrację dzielnicową zapewnia 3-stopniowy „Park naukowy” przy ul.Mielęckiego- kolejno przedszkole, podstawówka i gimnazjum. Dlatego też wszyscy znają się z widzenia. Jeśli możemy w ogóle mówić o 'wjazdach’ wrogich ekip na Zgodę, to dzieją się one właśnie tu. Są to jednak bardzo rzadkie incydenty kibiców Górnika z Rudy Śląskiej, np. zaczepianie dzieci wracających ze szkoły, lub niedawne zniszczenie najładniejszego na dzielnicy graffiti Ruchu.

Na północ od Osiedla przy ul.Drzymały znajduje się przystanek autobusowy i Park Zgoda z placem zabaw i monumentalnym budynkiem Centrum Kultury. Odbywają się tam różnorakie imprezy kulturalne, a także towarzyskie (wesela itp.). Po przeciwnej stronie ulicy rozciągają się budynki zlikwidowanego w 2008 Zakładu Urządzeń Technicznych. Swego czasu była to potężna fabryka elektromechaniczna, produkująca wiele rodzajów maszyn (np. radia, silniki spalinowe, maszyny górnicze, urządzenia hydrauliczne). Niestety większa część zakładu jest opustoszała i rozkradana przez złomiarzy, na jej południowym krańcu hale wynajęte są różnorakim spółkom przemysłowym. Bankructwo ZUT było bolesnym ciosem w okolicę, która z ruchliwej stała się spokojną i opustoszałą.

Końcówka ulicy Wojska Polskiego to Zespół Szkół Salezjańskich, który kształci licznych młodych katolików. Naprzeciwko Szkoły mieści się brama oraz tablica poświęcona Obozowi Zagłady „Zgoda”. Poza bramą i pamiątkową tablicą w 3 językach nie ma żadnych innych śladów obozu, w jego miejscu powstały ogródki działkowe. Obóz Zgoda to miejsce, które do dziś stanowi temat tabu w ogólnopolskich mediach, które na słowa 'Polskie Obozy Koncentracyjne’ reagują jak diabeł na święconą wodę. W Obozie, po nastaniu komunizmu w Polsce zmuszano do pracy i wymordowano wielu Ślązaków i Niemców. Miejmy nadzieję, że sprawa Obozu Zgoda w przyszłości wejdzie do świadomości mieszkańców całej Polski.


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top