Park Grota – Bytom Sucha Góra
Park Grota znajduje się na północy Bytomia, w dzielnicy Sucha Góra, pomiędzy ulicami 9-go Maja, Galmanową i Wyszyńskiego. Zajmuje on powierzchnię 2.61 ha. Powstał on w latach 70-tych XX-go wieku na terenie byłej kopalni galmanu „Nadzieja Marii”. Nazwę „Grota” park przyjął od występującego tu miejsca kultu w postaci zagłębienia skalnego, przypominającego grotę. W 1938 roku ks. Józef Knosała, proboszcz parafii w Radzionkowie ufundował w tym miejscu rzeźbę Matki Boskiej. W roku 1985 roku obiekt wyremontowano (wymieniono figurę, zbudowano schodki oraz zainstalowano kratę zabezpieczającą przed wandalami i komunistami). Na terenie Parku Grota istnieją dwa stawy, a także alejki rowerowo-spacerowe, restauracja, ławki, plac zabaw dla dzieci, urządzenia do ćwiczeń i stanowiska do wędkowania. Jest to popularne miejsce spędzania wolnego czasu dla mieszkańców Bytomia, Radzionkowa i Tarnowskich Gór.
Park podlega pod bytomski urząd miasta, ale swoją cegiełkę do jego utrzymania dokładają także miejscowi wędkarze. Główne wejście do Parku znajduje się przy jego północnym brzegu, od strony ulicy 9-go Maja. Tam też ustawiono „bramę wejściową”. Obok niej można zaparkować samochód. Nieopodal znajduje się restauracja o nazwie (a jakże!) „Grota”, posiada ona standard „weselny”. Można zjeść w niej obiad i napić się czegoś zimnego, zarówno w sali wewnętrznej, jak i w ogródku pod parasolami.
W parku funkcjonują dwa stawy, przy obu spotkać można wędkarzy. Większy i bardziej „ucywilizowany” staw nazywa się oczywiście „Grota”. Wokół niego rozlega się dobrej jakości, szeroka ścieżka. Rozstawiono też ławki, stanowiska do gry w szachy i pojedyncze urządzenia do ćwiczeń. W stawie często pływają kaczki. Przez krótki czas w okresie PRL funkcjonowała tutaj wypożyczalnia kajaków. Przy północno-zachodnim brzegu stawu znaleźć możemy opisywaną 'grotę’ i zbudowaną w niej kapliczkę z figurką Matki Boskiej. Na zachód i południe od stawu „Grota” widoczne są niewielkie, ale dosyć strome hałdy, przypominające o górniczym charakterze tego miejsca. Na jednej z nich znajdziemy krzyż oraz figurę Marki Boskiej Bolesnej, której pochodzenie jest nieznane (prawdopodobnie pojawiła się w czasie remontu głównej kapliczki w 1985 roku).
Południowy staw „Galman” (lub też „Galmon”) jest bardziej naturalny od swojego sąsiada z północy. Jego brzegi są dosyć zarośnięte, woda bardziej mętna, a ścieżka wokół niego jest dzika, wręcz symboliczna. Przy tymże stawie znajduje się kilka stanowisk wędkarskich.
Park Grota to niejedyne rekreacyjne miejsce poprzemysłowe na terenie Suchej Góry. Nieopodal, przy ul. Prywatnej znajduje się wejście do „Suchogórskiego Labiryntu Skalnego„, a około kilometr na zachód znajdziemy kamieniołom dolomitu „Bobrowniki” oraz Rezerwat Przyrody Segiet.
Zobacz też inne opisy dzielnicowe: