Park miejski im. Franciszka Kachla w Bytomiu
Park miejski imienia Franciszka Kachla w Bytomiu to jeden z najważniejszych i najokazalszych parków na Górnym Śląsku. Położony jest on w ścisłym śródmieściu, między ulicami Wrocławską, Tarnogórską, Olimpijską i Łużycką (wzdłuż dwóch pierwszych często kursują tramwaje, zapewniające dogodny dojazd z Placu Sikorskiego, Stroszka, a także z Chorzowa i Katowic).
Park na tym terenie powstał już w 1840 roku za czasów Królestwa Prus- jest to zatem jeden z najstarszych parków w całej dzisiejszej Polsce. Początkowo (aż do końca II Wojny Światowej) nazywał się on „Stadtpark” (czyli 'park miejski’). Po „wyzwoleniu” Bytomia przez Armię Czerwoną- Park nosił imię komunisty Karola Świerczewskiego, a po upadku PRL patronem został Franciszek Kachel, dosyć mało znany, przedwojenny bytomski harcerz i powstaniec (był on polskim patriotą, który działał na terenie niemieckiego wówczas Bytomia). Dzisiejsi mieszkańcy miasta mówią potocznie, że idą do „Kachli”, lub po prostu do parku miejskiego.
Park jest ogólnodostępny, nieogrodzony, zajmuje obszar (w zależności od pomiarów) 43-46 hektarów, ma kształt trójkąta równobocznego. Wpisany jest on (jako całość) w rejestr zabytków, a na jego terenie znaleźć można wiele 'osobnych’ zabytków- zarówno przyrodniczych (np. ponad 150-letnie drzewa), jak i budowlanych (o których niżej). W zachodniej części Parku są dwa stawy- północny oraz południowy. Można tu spotkać wiele zwierząt, np. wiewiórki, dzięcioły czy łabędzie. Aleje parkowe są starannie zaplanowane i dzielą się na główne, „przelotowe”, długie i proste ciągi komunikacyjne oraz „boczne” alejki spacerowe.
Największą świetność Park osiągnął w czasach prusko-niemieckich, gdy pełnił on rolę luksusowego kurortu „niedzielnego”, funkcjonowały tutaj m.in. łaźnia miejska, ZOO czy rejsy łodzią restauracyjną. Przez początkowy okres PRL Park również był znakomity, a dotacji nie szczędziły liczne, okoliczne zakłady przemysłowe, które przeżywały wówczas złoty okres koniunktury gospodarczej na swoje wyroby. Schyłek PRL i lata 90-te to niestety okres zaniedbań i dewastacji, ale w nowym tysiącleciu Park zaczął sukcesywnie odzyskiwać dawny blask, a dzisiaj znów jest miejscem modnym, zadbanym i okazałym.
Opis obiektów będzie przebiegał od wschodu na zachód (większość z nich jest na zdjęciach poniżej). Przy południowo-wschodnim wierzchołku Parku jest zabytkowy budynek pływalni krytej z 1933 roku. Obok jest monumentalny gmach urzędu miasta Bytom, otwarty w roku 1902. Przed urzędem jest duża fontanna. Nieopodal urzędu, po drugiej stronie ulicy Chrzanowskiego stoi wysoka, stalowa rzeźba, przedstawiająca wyjącego wilka. Obok jest muszla koncertowa z otwartym placem, gdzie często organizowane są różnorakie festyny, koncerty i inne imprezy. Kawałek na północ jest „Torkacik”, czyli kompleks ogólnodostępnych, głównie tartanowych boisk sportowych do piłki nożnej, koszykówki czy biegania.
W centralnej części Parku znajdziemy (ogrodzone i biletowane) letnie kąpielisko, a obok niego ogólnodostępny wodny plac zabaw dla dzieci. Niedaleko są rzeźby z misiami oraz restauracja- przed wojną i we wczesnym PRLu w tym miejscu funkcjonował ogród zoologiczny, pierwszy na Górnym Śląsku. W geograficznym środku Parku znajduje się tzw. Góra Miłości, czyli sztucznie usypany, kilkunastometrowy kopiec z wiatą oraz punktami widokowymi. Tam też zaczyna bieg urokliwy strumyczek kaskadowy. Na północ od 'Góry Miłości’ jest kompleks 10 kortów tenisowych „KS Górnik”, a za nim jest duży plac zabaw dla dzieci.
Przy południowo-zachodnim wierzchołku 'Kachli’ jest Staw Południowy o powierzchni 1,2 hektara i podłużnym kształcie, są na nim dwie niewielkie i niedostępne wysepki. Przez jego środek przerzucony jest mostek. Przy stawie kończy się najpopularniejsza w Parku (i prawdopodobnie całym Bytomiu) górka saneczkowa. Na południe od stawu jest najpopularniejszy w Bytomiu skatepark, dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci oraz tajemniczy krzyż, otoczony dziwnymi murkami. W tym miejscu w latach 1902-1982 stał kościół św.Wawrzyńca, który został strawiony przez pożar (jedna z wersji mówi, że został umyślnie podpalony przez komunistyczną bezpiekę). Po pożarze już nie odbudowano kościoła w tym miejscu, ustawiono tam jedynie krzyż, a niepozorne murki obok niego to stare fundamenty. Na północ od Stawu Południowego jest placyk z rzeźbami muz.
Na północnym-zachodzie parku (od strony ul.Olimpijskiej) jest drugi staw, Północny. Ma on około 1 hektar powierzchni i okrągły kształt. Są na nim dwie wyspy, na które można wejść mostkami- jedna niewielka „przechodnia” oraz druga, większa „Wyspa Marzeń” z ławeczkami i ozdobnymi krzewami. Na północy stawu jest niewielka estrada. Przy Stawie północnym można spotkać też wędkarzy- łowisko podlega pod sekcję.
Podsumowując- Park Kachla jest miejscem niemalże kultowym na mapie Górnego Śląska. Miejsce jest dobrze rozplanowane, zadbane i wysprzątane, oświetlone nocą. Liczba ciekawych obiektów na jego terenie jest ogromna, a tutaj opisano tylko te największe i najważniejsze. Każdy szanujący się Ślązak powinien choć raz odwiedzić ten piękny Park.
Park Miejski im. Kachla w Bytomiu – fotografie:
Zobacz też inne opisy dzielnicowe: