Pływalnia odkryta Bytom

Basen Pływalnia Bytom Park Kachla

Letnie kąpielisko miejskie w Bytomiu znajduje się w parku 'Kachla’, przy ulicy Wrocławskiej 31 (DK94). Obiekt dysponuje dwoma basenami, brodzikiem dla dzieci oraz podstawową infrastrukturą rekreacyjną. Pływalnia czynna jest w sezonie wakacyjnym w godzinach 10-19, lub 10-20. Jeżeli początek września jest upalny- basen czynny jest również wtedy. Wstęp na obiekt jest płatny, ale cena nie jest wysoka, dodatkowo są różne zniżki (dla młodzieży, studentów, seniorów), a po godzinie 16-tej cena biletu jest obniżana. Kasa honoruje też różne karty typu Multisport.

Przy basenie niestety nie ma żadnego parkingu, a najbliższe miejsca postojowe są na osiedlu, położonym z drugiej strony ulicy Wrocławskiej. Najwygodniej na miejsce dojechać tramwajem (przystanek Bytom Kąpielisko).

Główny basen ma 50 metrów długości i 20m szerokości, a drugi- 35m długości i 20m szerokości. Z kolei brodzik jest niewielki, o wymiarach 8×6 metrów. Wokół basenów rozstawieni są ratownicy (na ogół są to 4 osoby), jest też monitoring i ochrona. Woda w basenach jest bardzo czysta, regularnie monitorowana przez sanepid (jej parametry dostępne są na tablicach informacyjnych, wywieszonych przy wejściu).

W budynku głównym (przez który przechodzimy, aby wejść na teren obiektu) są szatnie i przebieralnie, toalety i umywalnia. Jest też bar basenowy z przekąskami, napojami i fast-foodami. Przy basenach jest niewielki plac zabaw dla dzieci, a przy płocie zewnętrznym palarnia. Wokół basenów jest duża, trawiasta łąka, pełniąca funkcję 'plaży’, gdzie można się rozłożyć z ręcznikiem. Przy samych basenach są natryski i tzw. 'nogomyje’. Lepsza restauracja znajduje się przy samym wejściu na obiekt, ale od zewnętrznej strony (można do niej wejść, nie kupując biletu na basen). Z zewnętrznej „bezpłatnej” strony jest też wodny plac zabaw dla dzieci, które do dyspozycji mają zestaw różnych fontann i pluskadełek (aczkolwiek tam przebywa naprawdę ogromna liczba dzieciaków).

Liczba osób na kąpielisku jest różna, głównie zależy to od pogody, godziny i dnia w tygodniu. Najmniej osób jest rano, w dni powszednie i przy niezbyt upalnej pogodzie, a z drugiej strony- w upalne weekendy na basenie bywają tłumy. Zdjęcia poniżej były robione w „luźniejszy” dzień.

Latem 2023 roku na terenie obiektu miał miejsce słynny na całą Polskę „incydent gruziński”, gdy czterech obywateli zagranicznych zaczepiało dzieci i stosowało wobec nich „nieakceptowalnie społeczne zachowania”, ale pozostali klienci basenu zastosowali „zryw obywatelski”, obezwładniając napastników (wezwana policja ledwo uchroniła ich przed linczem i samosądem, używając tarcz i gazu łzawiącego).

Podsumowując- basen jest godny polecenia na kilkugodzinną wizytę, gdy ktoś nie ma czasu, aby jechać gdzieś dalej na większe jezioro (np. na Chechło-Nakło). Atutem jest dogodna lokalizacja w centrum miasta i czysta woda. Obiekt jest zadbany, wysprzątany i bezpieczny, o co dobrze dba zarządca (bytomski samorząd). Infrastruktura wprawdzie nie powala (nie ma kajaków, boisk ani wypasionych zjeżdżalni), ale podstawowe rzeczy (toalety, bar) są na miejscu.


Basen letni Bytom – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Pływalnia odkryta Bytom (Park Kachla) – Opis”

  1. Krepel_BTM

    Po jak to autor nazwał „incydencie gruzińskim” obsługa basenu w końcu wzięła się do roboty, bo wcześniej zamiast interesować się sytuacją to siedzieli w kanciapie, łoili bronxy i oglądali paradokumenty 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top