Posadzka anhydrytowa – ciepły podkład na lata. Ile kosztuje 1 metr wylewki anhydrytowej?

Posadzka anhydrytowa będzie najlepszym wyjściem przy ogrzewaniu podłogowym, ale nie tylko. Kiedy warto ją wybrać? Na jakie koszty należy się przygotować?

Mimo dostępności alternatywnych, pod wieloma względami lepszych rozwiązań, wielu inwestorów planujących montaż ogrzewania podłogowego decyduje się na standardową wylewkę betonową. Tymczasem ten materiał z punktu widzenia użytkowników systemów podłogowych ma sporo wad. Najważniejszą jest z pewnością dobrą izolacyjność termiczna, która sprawia, że ciepło z rurek lub przewodów oddawane jest do pomieszczenia powoli i w sposób mało efektywny.
Takich problemów można jednak łatwo uniknąć. Najlepszym sposobem jest zastąpienie wylewki betonowej anhydrytową. W kolejnych akapitach wyjaśniamy, czym różnią się oba rozwiązania oraz wskazujemy czynniki przemawiające za wyborem drugiego. Odpowiadamy też na nurtujące wielu inwestorów pytanie o koszty wykonania takiej posadzki.

Posadzki anhydrytowe – co trzeba wiedzieć?

Posadzkami anhydrytowymi określa się wylewki ze spoiwa anhydrytowego. Te otrzymuje się z siarczanu wapnia ze skał gipsowych lub anhydrytu. Do mieszanki dodaje się substancje odpowiedzialne za jej szybsze wiązanie (aktywatory) oraz zwiększające jej gęstość (ekspandory). niektórzy producenci spoiwa stosują też różnego typu wypełniacze.
Jako wylewka spoiwo anhydrytowe ma wiele zalet. Z punktu widzenia wykonawcy najważniejsza jest zdolność do samoistnego wyrównania powierzchni (wylewki samopoziomujące). Dzięki niej prace przebiegają szybko, a ryzyko pojawienia się nierówności jest minimalne. Przy wylewaniu posadzki anhydrytowej nie trzeba też wykonywać dylatacji, co jeszcze bardziej skraca czas realizacji całej inwestycji.

W porównaniu z wylewkami betonowymi, anhydrytowe są też dużo lżejsze. Ta zaleta szczególnie ważna okaże w przypadku remontów pomieszczeń zlokalizowanych na wysokich kondygnacjach i pozwoli w znaczącym stopniu odciążyć strop.

Wylewka samopoziomująca w ogrzewaniu podłogowym

Kolejnym czynnikiem wpływającym na popularność wylewek anhydrytowych jest ich wysoki współczynnik przenikania ciepła. W przypadku posadzek betonowych wynosi on ok. 1,6 W/m*K, zaś anhydrytowych – ok. 2 W/m*K. Niższa izolacyjność tych drugich sprawia, że doskonale sprawdzają się one w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Dzięki anhydrytowi, tego typu systemu oddają znacznie więcej ciepła do pomieszczenia, a czas nagrzewania podłogi można skrócić nawet o 50 proc.
Decydując się na wylanie posadzki anhydrytowej należy jednak pamiętać, że jest ona bardzo wrażliwa na wilgoć. Na szczęście ta cecha nie wyklucza jej zastosowania w kuchni lub łazience. Warunkiem jest wykonanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej.

Wylewka anhydrytowa – zastosowania i ceny

Jak widać, posadzki anhydrytowe Śląsk mają wiele zalet. Doskonale sprawdzają się w zestawie z ogrzewaniem podłogowym, ale też wszędzie tam, gdzie znaczenie ma niska masa wylewki i maksymalne skrócenie prac budowlanych. A wszystko w przystępnych cenach. Koszty wykonania wylewki anhydrytowej Thermo-Floor C C25F5 oraz Thermo-Floor K C25F5 o grubości 5 centymetrów wahają się od około 38,50 do 43,50 złotych za metr kwadratowy.