Różnice między holowaniem a autolawetą. Pomoc drogowa na autostradzie A4 i w mieście

Kraksa albo awaria może przytrafić się na drodze każdemu. To, co możesz zrobić w krytycznej sytuacji, to zachować spokój i zgłosić się po pomoc. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się jak postępować w sytuacji awaryjnej na drodze i jak wezwać autolawetę.

Czym jest holowanie pojazdu?

Holowanie występuje wtedy, gdy jeden samochód ciągnie na holu elastycznym lub sztywnym inny pojazd. To bardzo ogólna definicja, bowiem rodzajów holowania jest kilka, kierowców samochodów osobowych najczęściej dotyczy jednak to na lince. Ma ono swoje ograniczenia zarówno fizyczne, jak i prawne.
Każde auto wyposażone jest fabrycznie w zaczepy holownicze. Sprawdź w instrukcji obsługi pojazdu, gdzie w przypadku Twojego samochodu montuje się linę holowniczą. Nie może to być miejsce przypadkowe, np. rura wydechowa albo elementy zawieszenia.
Zaczepiając linę holowniczą upewnij się, że oba auta (holujące i holowane) mają włączony hamulec postojowy. Miejsce awarii lub stłuczki zabezpiecz trójkątem ostrzegawczym. Zabierzesz go z ulicy przed wyruszeniem w drogę na holu.
W pojeździe holowanym na elastycznym holu powinien znajdować się kierowca. Jego zadaniem jest kontrolowanie toru jazdy i hamowanie. Może to być bardzo trudne zadanie, gdy silnik nie działa. Wtedy w samochodzie brakuje wspomagania hamulców i kierownicy. Ponadto, auto na holu reaguje z opóźnieniem na manewry pojazdu przed nim, jest to szczególnie uciążliwe przy skręcaniu.

Pamiętaj, że auto należy holować bez włączonego biegu. Kluczyk w stacyjce musi być w pozycji do zapłonu, by odblokować kierownicę.
Pojazd holujący nie powinien wykonywać gwałtownych manewrów – grozi to zerwaniem linki. Ruszając należy najpierw powoli naprężyć linę, a później powoli jechać do przodu, stopniowo zwiększając prędkość.

Holować nie można:

  • pojazdów z niesprawnymi hamulcami,
  • pojazdów z przyczepą lub naczepą,
  • więcej niż jednego pojazdu,
  • na autostradzie. Wyjątek stanowią tu specjalne pojazdy do przeznaczone do holowania samochodów na autostradach, ale i one mogą działać jedynie do najbliższego zjazdu. Po awarii lub kolizji na autostradzie należy wezwać pomoc drogową.

Czym jest autolaweta?

Autolaweta to samochód lub przyczepa wyposażone w platformę do przewozu pojazdów. Dzięki temu rozwiązaniu można bezpiecznie przetransportować niesprawne auto w dowolne miejsce i na każdą odległość. Wybierając autolawetę nie musisz martwić się holowaniem pojazdu – obsługa pomocy drogowej zabezpieczy go za Ciebie.

Gdzie zamówić autolawetę na autostradzie A4 na Śląsku?

Jeśli miałeś kolizję albo awarię na autostradzie A4 w aglomeracji katowickiej albo w jej okolicach, konieczna będzie pomoc drogowa. Katowice to duże miasto, w którym działa sprawna sieć autolawet. Dzięki temu pomoc przybędzie szybko, a Ty i Twoje auto sprawnie i bezpiecznie opuścicie autostradę. Autolaweta odstawi samochód na wskazany parking lub do warsztatu samochodowego.