Góra i Park Redena w Chorzowie
Góra i Park Redena Chorzów

Park Redena położony jest w Chorzowie, na Górze Redena (zwanej też Redenbergiem, lub Górą Wyzwolenia). Leży on w bezpośrednim sąsiedztwie większego i bardziej znanego Parku Śląskiego (oba Parki przedziela jedynie ulica… Parkowa). Jego granice wyznaczają ulice: Mościckiego, Lwowska i Parkowa, a także centrum handlowe „AKS”. Administracyjnie Park Redena podlega pod dzielnicę „Centrum„, ale sąsiaduje też z Chorzowem Starym i Klimzowcem. Park ma kilka atutów. Przede wszystkim jest dosyć zadbany, a także spokojny. Posiada on bardzo ciekawy i wiekowy drzewostan. Mimo usytuowania w Śródmieściu- w Parku nigdy nie ma dzikich tłumów ludzi, nawet w upalne weekendy (w przeciwieństwie do położonego 'po sąsiedzku’ Parku Śląskiego). W Parku Redena i wokół niego znajduje się kilka ciekawych obiektów (o których niżej).

Góra Redena (na której położony jest Park) to najwyżej położone miejsce w Chorzowie (320 m.n.p.m.) Doskonały widok na okolicę zapewnia położona nieopodal wieża widokowa Szybu Prezydent. Park założony został już w 1874 roku. Jego obecna powierzchnia to około 7 hektarów. Patron Parku to Hrabia Friedrich Wilhelm von Reden, uważany za ojca chorzowskiego przemysłu (jego pomnik stoi około 800 metrów dalej, w pobliżu chorzowskiego Rynku). Park Redena (w przeciwieństwie do jego większego, 'wojewódzkiego’ sąsiada) podlega pod urząd miasta Chorzów.

Główne „osie komunikacyjne” Parku Redena to dwie ścieżki orientacji północ-południe: jedna bliżej ulicy Mościckiego (wzdłuż niej jest ścieżka rowerowa), a druga bliżej ulicy Parkowej. Między tymi trasami istnieje kilka mniejszych ścieżek prostopadłych. W centralnej części Parku znajdują się polanki, ławeczki oraz plac zabaw dla dzieci. Zimą to miejsce świetnie nadaje się do zjeżdżania na sankach.

Do końca lat 90-tych Park Redena od południa połączony był z terenami zasłużonego klubu sportowego AKS, który posiadał tutaj stadion z trybuną krytą, mogący pomieścić ponad 20.000 ludzi, do tego pełnowymiarowe boisko boczne i kilka mniejszych, a także korty tenisowe, halę sportową, szatnie i okazały budynek klubowy. Niestety, obiekty sportowe zostały zlikwidowane i zastąpione Centrum Handlowym AKS (znajduje się w nim m.in. Siłownia Cityfit, market Carrefour i wiele innych obiektów handlowo-usługowych). TUTAJ zdjęcie archiwalnej ulotki Urzędu Miasta z roku 1998, kiedy władze obiecywały „cuda na kiju” typu multikino, 'usługi sportu’, parking dwupoziomowy, hotel z kortami czy przejście podziemne pod ulicą Parkową…

We wschodniej części Parku Redena znajdziemy zabytkowy Schron Dowodzenia z okresu XX-lecia Międzywojennego. Jest to unikatowy, dosyć duży, dwukondygnacyjny obiekt militarny. W pierwszej połowie lat 90-tych był on niestrzeżony i całkowicie otwarty, czym ściągał na siebie uwagę chuliganów i bezdomnych. Ponoć odbywały się w nim także czarne msze satanistyczne i inne podejrzane imprezy. Z końcem lat 90-tych, po kilku incydentach kryminalnych wejście do schronu zostało zamurowane i zasypane na okres kilkunastu kolejnych lat. Po roku 2010 obiekt został otwarty, a następnie odrestaurowany i obecnie jest w dobrym stanie technicznym. Niestety okazja do jego zwiedzania trafia się dosyć rzadko- w tym celu należy sprawdzić stronę stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, które opiekuje się schronem.


Północny kraniec Parku to kilka ciekawych budynków. Największy z nich to wielki wyrównawczy zbiornik wody pitnej, zaopatrujący Chorzów oraz katowickie Osiedle Tysiąclecia. Pojemność zbiornika to aż 50 milionów litrów wody. Obok niego stoi „Pałac Redena”, wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Najpierw mieściła się w nim rezydencja, później restauracja. W latach 90-tych ubiegłego wieku funkcjonowała tutaj najsłynniejsza chorzowska dyskoteka „Piramida”, którą wielu mieszkańców Śląska i okolic, urodzonych w latach 70/80 wspomina z dużym sentymentem. Lokal (ku uciesze okolicznych mieszkańców) został zlikwidowany z końcem lat 90-tych, a w budynku pałacowym obecnie funkcjonują powierzchnie biurowe na wynajem. Po sąsiedzku stoi nowy półokrągły galeriowiec „Villa Reden”, który otrzymał kilka prestiżowych nagród architektonicznych. Po przeciwnej stronie ulicy Lwowskiej znajdziemy podstawówkę, a także zabytkowy, szesnastowieczny drewniany kościółek św Wawrzyńca.


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top