Skwer Piotra Urbańczyka (Katowice)

Skwer Piotra Urbańczyka w Katowicach Tysiącleciu

Skwer Piotra Urbańczyka znajduje się na „górnym” Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, pomiędzy liceum muzyczno-plastycznym, stacją pogotowia ratunkowego, podstawówką nr59 i wieżowcami przy ul.Chrobrego 9, 13, 17 i 25. Skrajem skweru przebiega główna oś pieszo-rowerowa górnego Tauzena, czyli al.Księżnej Jadwigi Śląskiej. Skwer Urbańczyka powstał wraz z budową osiedla w czasach rządów Edwarda Gierka. Wcześniej były tu hałdy, nieużytki poprzemysłowe, a nielicznymi zabudowaniami były drewniane tzw. „domki fińskie”, sprowadzane za węgiel z Finlandii. Drzewostan Skweru jest podobnego wieku co osiedle i niektóre okazy są warte uwagi.

W sąsiedztwie Skweru Urbańczyka w sezonie letnim funkcjonuje „wodny plac zabaw” dla dzieci, czyli kolorowe fontanny i brodziki. Za nim jest boisko do koszykówki (na terenie liceum) i całodobowa 'restauracja’ McDonalds, którą dobrze widać z tranzytowej ul.Chorzowskiej (po drugiej stronie jest już Park Śląski w Chorzowie). Skwer Urbańczyka jest wyposażony w liczne ławeczki, śmietniki, oświetlenie i okoliczni mieszkańcy bardzo lubią tu wypoczywać. Miejsce jest stosunkowo ciche jak na położenie w bardzo gęstej i wysokiej zabudowie. Bezdyskusyjnie komunizm jest złym ustrojem, ale akurat w kwestii planowania budowy dużych skupisk mieszkalnych było całkiem nieźle- dzisiaj zamiast Skweru Urbańczyka deweloperzy postawiliby po prostu więcej bloków.

Skwer Urbańczyka nazywa się tak od dawna, ale dopiero w okolicach 2021 roku miasto ustawiło tablice z nazwą (z okazji wymiany wszystkich tablic w mieście z niebieskich na czarne). Niestety, samorząd ogarnęła wtedy istna „znakoza” i na Tysiącleciu ustanowiono wiele innych, dziwnych „skwerów” (gdzie są 2 drzewa na krzyż i jeden 'skwer’ od drugiego dzieli kilkadziesiąt metrów), np. Skwer Szwoleżerów, Skwer Husarii, Skwer Kadetów Lwowskich, Skwer Jasińskiego, Skwer Młodych Plastyków i wiele innych. W mojej opinii jest ich za dużo, zwłaszcza, że są one małe i sąsiadują ze sobą, te okoliczne powinno połączyć się w jeden Skwer Urbańczyka.

Skwer Urbańczyka i okolice – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top