Park Bogucki w Katowicach

Park Bogucki Katowice

Park Bogucki (zwany też Bogucickim) ma około 4 hektary powierzchni. Położony jest w Katowicach, dzielnica Bogucice, między ulicami: Kopalnianą, Ścigały, Sztygarską i Dobrowolskiego. Park powstał już w czasie XX-lecia międzywojennego, stąd jego drzewa są stare i duże, a większość terenu jest zacieniona. W 2019 roku Park został gruntownie wyremontowany kosztem 6.5 miliona złotych. Od tego czasu Park Bogucki jest estetyczny i zadbany, a służby miejskie bardzo dbają o czystość (śmieci są na bieżąco zbierane, liście grabione, a roślinność wypielęgnowana). Biorąc pod uwagę położenie na granicy Śródmieścia i sąsiedztwo bardzo ruchliwej drogi (DTŚ/DK79 – Aleja Roździeńskiego)- w Parku jest względnie cicho i spokojnie (hała trasy niwelowany jest przez stary nasyp kolejowy, prowadzący do zlikwidowanej KWK Katowice). Przez Park przebiega 100-kilometrowy, „żółty” Szlak Historii Górnośląskiego Górnictwa z Łubianek do Rybnika. Od północy Park sąsiaduje ze szkołą. Park dostosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych, wszystkie alejki są równe, a przy schodach (w dwóch miejscach) wybudowano specjalne podjazdy (jeden w środku Parku, drugi od strony sąsiedniego Muzeum Śląskiego).

Na terenie Parku, poza drzewami, krzewami, kwiatami, licznymi alejkami spacerowo-rowerowymi znajdziemy także: plac zabaw, siłownię plenerową, stację rowerów miejskich, ogrodzony wybieg dla psów, amfiteatr, krąg taneczny, „scenę mobilną”, estetyczne toalety bezobsługowe, stoły szachowe, a także mnóstwo ławek i koszy na śmieci. Całość oświetlona jest ekologicznymi latarniami LED, a nawadnianie zapewnia innowacyjny system irygacyjny z tzw. „suchą rzeką” i podziemnym zbiornikiem na deszczówkę. Park Bogucki jest dobrym przykładem na udane zagospodarowanie przestrzeni publicznej. Na stosunkowo niewielkim terenie zorganizowano przyjazną przestrzeń do komfortowego spędzania wolnego czasu.

W bezpośrednim sąsiedztwie Parku Boguckiego znajduje się Strefa Kultury (z Muzeum Śląskim i NOSPR-em), hotel Novotel, Osiedle Gwiazdy, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny. Niedaleko stąd też do „Spodka” i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. W położonym nieopodal przejściu podziemnym, łączącym Bogucice z Zawodziem (przy końcu ul.Markiefki) możemy podziwiać murale dwóch najwybitniejszych osób Bogucic- Jerzego Kukuczki i Piotra „Magika” Łuszcza.


Park Bogucki – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top