Park Alojzego Budnioka w Katowicach

Park Budnioka Katowice

Park Alojzego Budnioka (zwany też Parkiem Asza) położony jest w Katowicach, na południu dzielnicy Koszutka (na granicy ze Śródmieściem i Dębem). Ma on powierzchnię około 4.5 hektara. Patron Parku, Alojzy Budniok był śląskim działaczem sportowym z początku XX-go wieku. Park podlega pod Urząd Miasta. Teren jest bardzo zadbany: śmieci są regularnie zbierane, trawniki wystrzyżone, liście grabione, a roślinność estetyczna. Nazwa „Park Asza” wzięła się od legendarnego klubu studenckiego „Asza”, który funkcjonował na wschodzie Parku do początku lat 2000-nych. Tereny parkowe funkcjonowały w tym miejscu od dawna, stąd znaleźć można tu kilka starych i wielkich okazów drzewnych. Park przechodził kilka dużych modernizacji, największa miała miejsce w 2011 roku, gdy odnowiono właściwie wszystko, co się tylko dało. W 2021 roku, kosztem 250.000zł powstały toalety bezobsługowe, a w 2023 roku za 20 milionów złotych zbudowano zbiornik retencyjny i odświeżono okolicę. Wzdłuż brzegów Parku (ul.Chorzowska i Stęślickiego) rozciągają się szerokie trasy rowerowe, a u zbiegu wymienionych ulic znajdziemy stację rowerów miejskich. Obok jest rozjazd tramwajowy (w stronę Śródmieścia, Załęża i Chorzowa).

Głównym punktem Parku jest zadbany i bardzo popularny plac zabaw dla dzieci, obok którego jest miasteczko ruchu drogowego oraz mini tor do jazdy na hulajnogach. Jest też siłownia plenerowa i oczywiście liczne alejki, rabatki, ławeczki, śmietniki. W południowej części Parku jest ciekawa formacja skalna. Park graniczy z dwoma kompleksami boisk- pierwszy (od północy) to popularny „Rapid”, a drugi (od wschodu) to zestaw boisk szkolnych (do piłki nożnej, koszykówki i 70-metrowa bieżnia). Dogodny dojazd do Parku zapewnia linia tramwajowa z przystankiem „Katowice Stęślickiego”.

W bezpośrednim sąsiedztwie Parku znajdziemy biuro obsługi firmy Tauron, MDK, siedzibę Śląskiej Izby Lekarskiej, Uniwersytet Śląski, Bibliotekę, biurowiec 'Chorzowska 50′ (siedziba główna banku ING), a całkiem niedaleko jest Silesia City Center.


Park Budnioka – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top