Staw i Park 'Kozubek’ w Katowicach

Staw (i przylegający do niego Park) „Kozubek” położony jest w zachodniej części Katowic. Teren dawniej (przed wojną i w czasach PRL) należał do kopalni węgla 'Kleofas’, było to wówczas zadbane miejsce, służące górnikom i okolicznym mieszkańcom do rekreacji, kąpieli i wędkowania. Po upadku kopalni teren przez ponad 30 lat niszczał, przez co stał się bardzo zaniedbany, zaśmiecony i niebezpieczny. W roku 2023 ukończono 2-letnią rewitalizację „Kozubka”, finansowaną z Budżetu Obywatelskiego (kosztem 1.7 miliona złotych).

Obiekt administracyjnie położony jest w dzielnicy Osiedle Witosa, ale leży na jej zachodniej granicy. Około 300 metrów na północ (za linią kolejową) rozlega się Załęże, a 500 metrów na zachód rozpoczyna się Chorzów (dzielnica Batory).

Sam staw jest pochodzenia antropogenicznego i powstał w wyniku działań górniczych. Ma on według literatury 0.72 hektara powierzchni (aczkolwiek własne pomiary wskazały 0.66 hektara). Kształt 'Kozubka’ jest podłużny, rozciągnięty z zachodu na wschód. Staw leży w zlewni rzeki Rawy (której wody docelowo wpadają do Wisły). W zachodniej części Stawu istnieje połączenie rurociągowe z miejską kanalizacją, co pozwala na odprowadzenie nadmiaru wody.

Teren od północy sąsiaduje z obszarem byłej kopalni i główną linią kolejową Katowice-Gliwice, od zachodu z wielkimi halami hurtowni spożywczych „Obroki”, od południa z ogródkami działkowymi, firmami Haller, Gonar, MPGK oraz budynkami mieszkalnymi przy ul.Obroki 97-103 (tam też są niewielkie parkingi), a od wschodu z garażami i zabudowaniami ulicy Obroki.

Nazwa „Kozubek” wzięła się od nazwiska Antoniego Kozubka, który na przełomie XIX i XX wieku był sztygarem kopalni 'Kleofas’, a później także załęskim samorządowcem.

Rewitalizacja z 2023 roku niestety nie objęła całości terenu 'Kozubka’. Skupiono się głównie na południowym fragmencie, czyli terenie między Stawem, a ulicą Obroki. Sam Staw został wstępnie oczyszczony ze śmieci, ale nadal częściowo jest zarośnięty i zaniedbany. Teren na północ, wschód i zachód od Stawu nadal jest niereprezentatywny i dziki, częściowo zaśmiecony. Natomiast „fasada”, czyli południowy brzeg i tereny od strony głównej ulicy zostały bardzo ładnie odświeżone. Powstał tam estetyczny park, w którym znajdziemy alejki spacerowe, oświetlenie ledowe, ławeczki, kosze na śmieci, urządzenia rekreacyjne dla dzieci, drążki kalisteniczne, stację wypożyczalni rowerów oraz drewnianą platformę widokowo-rekreacyjną z leżakami, obok której umiejscowiono schodki na południowy brzeg „Kozubka”. Drzewostan parku jest lichy i nieokazały, próżno szukać tam majestatycznych okazów.

W Stawie obowiązuje zakaz kąpieli (zresztą czystość wody pozostawia wiele do życzenia), można natomiast w nim wędkować bez żadnych pozwoleń, co jest dosyć często praktykowane przez okolicznych mieszkańców.

Podsumowując, „Kozubek” jest ciekawym miejscem na rekreacyjno-przyrodniczej mapie Katowic i warto go odwiedzić, aczkolwiek na tymże terenie jest jeszcze wiele do zrobienia, zwłaszcza pod względem wybrzeża oraz północnego brzegu- przydałby się mu drugi etap rewitalizacji, bo ta z 2023 roku objęła tylko południowy brzeg Stawu.


Staw i Park 'Kozubek’ – fotogaleria:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top