Park Śląski w Chorzowie doprowadzony do ruiny

W związku z licznymi inwestycjami w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, postanowiono odejść od poprzedniej nazwy. Park zyskał nową jakość i w ogóle nie przypomina już miejsca, które było tutaj jeszcze kilka lat temu. Wszystkie lapsusy i błędy Jerzego Ziętka zostały naprawione. Dlatego też, dla uczczenia tych zmian postanowiono wprowadzić do użytku nową nazwę ’Park Śląski’. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii, dokumentującej postęp i rozwój Parku w ciągu ostatnich lat.


Skatepark wzbogacił się o kilka nowoczesnych urządzeń, dzięki czemu najmłodsi mają gdzie aktywnie spędzać czas wolny.

 


Wyspa jest oblężona i wykorzystywana do różnych celów, nie ma się co dziwić- w końcu to samo „centrum” Parku.

 


Nieopodal znajdziemy całą paletę gustownych i stylowych knajpek, z przystępnym cennikiem.

 

Dla wielbicieli ryb polecamy lokal po przeciwnej stronie kanału wodnego. Przed nim znajduje się duży, darmowy parking, więc osoby zmotoryzowane poczują się jak u siebie w garażu.

 

Miejsce po byłej, wieśniackiej 'Parkowej’, a później 'Brasiliany’- usunięto 'Filipinki’, zmieniając charakter tego miejsca na bardziej przyjazny i profesjonalny.

 


Architektury i stylu typowo brytyjskiej kuchni nie powstydziłaby się nawet Królowa Elżbieta. Cały Westminster nam zazdrości.  Kwartał rybnych knajp to idealna współpraca między ich licznymi właścicielami, działającymi w myśl zasady wolnego rynku.

 


Kąpielisko 'Fala’, wraz z rozbudową (druga skocznia, nowe baseny) przeżywa wprost proporcjonalny wzrost odwiedzin, w planach jest powiększenie poniższego placu, aby chętni nie stali w kolejce na ścieżce rowerowej. Zimą zapraszamy na lodowisko.

 


Szklarnia Wieżowa już nie istnieje, ale dobry wódz zagospodaruje każdy budynek, zwłaszcza w taaaakim miejscu.

 


W upalne, lipcowe dni świetną ochłodę zapewnia szereg fontann na Promenadzie Ziętka. W planach jest zmiana jej nazwy, żeby nie kojarzyła się nikomu z tym przeklętym niszczycielem.

 


Nie zapomniano również o osobach niepełnosprawnych, przystosowując dla ich użytku wszystkie najważniejsze przejścia.

 


Teraz trochę o Stadionie Śląskim. Ten legendarny stadion, kosztem 600 mln. złotych (cena może ulec zmianie) przechodzi dużą przebudowę. Najprawdopodobniej któreś z miast-gospodarzy Euro2012 nie zdąży z budową, dlatego prawie pewne są tutaj mecze w tym wielkim turnieju, podobno nawet ćwierćfinał. Jesienią wystąpi tutaj Madonna, a od sezonu 2012/2013 mecze będzie rozgrywała drużyna Ruchu Chorzów.

 

Elementy konstrukcyjne zostały już dowiezione, i lada chwila zostaną zamontowane przez robotników, uwijających się „jak w ukropie”.

 

Hałdy na terenie Stadionu Śląskiego, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi przepisami ochrony środowiska- zostały zrekultywowane i zalesione.

 


Infrastrukturę Stadionu uzupełnią tereny do wspinaczki wysokogórskiej.

 


Przylegający do Stadionu budynek w końcu znalazł swoje przeznaczenie. Kiedyś były w nim lokale 'Czarci Młyn’ , 'Graffiti’ i 'Alergia’, do których nikt w ogóle nie chodził. Obecna piwiarnia 'Balance’ ściąga do siebie osoby z całego Śląska, a także z województw ościennych.

 


Tereny przylegające do Parku również się rozbudowują. W miejscu dawnych wysypisk, nieużytków i bagien (zwanych dla niepoznaki AKS-em) powstał nowoczesny hipermarket Carrefour. Spokojnie, to dopiero początek budowy, całość docelowo ma wyglądać W TAKI SPOSÓB.

 


Jak wiadomo- dziecko uczy się najszybciej, dlatego dla najmłodszych milusińskich przygotowano Miasteczko Ruchu Drogowego. Jest to część programu unijnego 'Inwestuj w Młodzież’. Od strony północnej dla ochłody znajduje się basen.

 


Goście spoza Śląska mogą przenocować w 4-gwiazdkowym Hotelu PTTK.

 


Ścieżki rowerowe są najwyższej klasy- dobrze oznakowane oraz oświetlone.

 


Dla bardziej wymagających rowerzystów powstał tor crossowy. Jego pieczołowita konserwacja powoduje, że spełnia on najostrzejsze rygory. Odbywa się tutaj wiele imprez, np. Puchar Polski.

 


Najciekawszą konkurencją jest wyścig „czwórkami” ze wspólnego startu. Linie startowe 4 zawodników wyznacza czerwona kostka.

 


Duża łąka na północy Parku to spokojne miejsce, gdzie każdy może wypocząć, poczytać książkę lub opalać się.

 


Całość uzupełnia ciekawa architektura oraz oryginalny pomnik Brązowego Władcy.

 


Najbardziej wysunięta na północ część Parku to gratka dla leśników i wielbicieli zróżnicowanego drzewostanu.

 


Dogodny dojazd zapewnia linia tramwajowa nr12.

 


Alternatywny dojazd gwarantuje nowo otwarty Monorail.

 


Świeżo zmodernizowana Galeria Rzeźby Śląskiej wyciepnie każdego z laćków.

 


O weselach w Parku opowiada i pamięta się latami, dlatego najlepsze lokale należy rezerwować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

 


Kolejka Linowa 'Elka’ jest tak oblegana, że właśnie przechodzi rozbudowę, która podwoi jej przepustowość.

 


Niezależnie od rozbudowy 'Elki’, lada dzień zaczyna się budowa kolejnej kolejki, tym razem gondolowej. Pierwsze elementy konstrukcyjne są już przywiezione i czekają na montaż.

 


Trzecia z kolejek- szynowa, również przechodzi rozbudowę. Z niewydolnego systemu mijankowego, powstanie dwutorowa linia na całej długości.

 


Trybuna Północna na stadionie GKSu Katowice to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce, a kibice gości z tego powodu zawsze szczelnie wypełniają ją na meczach.

 


Stacja 'Wesołe Miasteczko’ jest świeżo po remoncie i obsługuje najwięcej pasażerów. Mimo to kolejki nadal są olbrzymie.

 


Nieopodal możemy coś zjeść w stylizowanej na Art-Deco kawiarence.

 


Wesołe Miasteczko to duma Parku, w ostatnim konkursie wygrało konkurs na najlepszy Park Rozrywki w Europie.

 


Dwóch nieodpowiedzialnych kierowców zablokowało całą wąskotorówkę, na szczęście Straż Miejska już jedzie z podnośnikiem.

 


Nowa promocja 'Season Pass’ w połączeniu z licznymi nowymi atrakcjami przyciągnęła do Wesołego Miasteczka tłumy z całej Polski, a także Czech, Słowacji, Niemiec i Austrii.

 


Wieża Swobodnego Spadania ma się świetnie i dzięki 100%-owemu obłożeniu już zwrócił się jej zakup.

 


Na Śląsku grasuje gang zgrywusów, którzy na własny koszt, dla zabawy pokrywają elewacje styropianem. Na szczęście Prezes stał na posterunku, wszystkich pochwycił własnymi rękami i oddał w ręce policji. Klinkier uratowany !!!

 


Klopsztangi- Jedyna Jedna z wielu licznych nowych inwestycji w Parku.

 


Restauracja Przystań- tutaj odbywają się gustowne dancingi.

 


Z tyłu lokalu możemy wypożyczyć kajak lub rowerek wodny.

 


Korsarze i wielbiciele większych statków też będą zadowoleni- w Przystani przycumowany jest ogromny żaglowiec (na zdjęciu zza płotu wystaje kawałek masztu).

 


Wielbiciele Sztuki Współczesnej także znajdą tutaj coś dla siebie.

 


Wymiana krzesełek w kolejce 'Elka’. W tle u góry na Stadionie Śląskim właśnie odbywa się operacja 'Big Lift’.

 


Zużyte elementy kolejki już zostały zastąpione nowymi.

 


Atrakcje Parkowe są eksponowane i reklamowane bardzo wyważenie. Nie ma u nas miejsca na żaden jarmark.

 


Operacja 'Big Lift’. Po ukończeniu będzie to największy dach w Europie. Systemy odśnieżania należą do ultranowoczesnej innowacji.

 


Główne Atrakcje Parku – Kliknij obrazek, aby powiększyć. Te najbardziej godne polecenia zaznaczono na żółto.

 


Wszystkie zdjęcia wykonano 20 lipca (większość zdjęć) oraz 23 lipca 2012r. Obecnie, gdy Park jest zadbany, doinwestowany, spokojnie możemy przeznaczyć kilkaset tysięcy złotych na promocję nowej nazwy Parku. O kolejnych, realizowanych inwestycjach w Parku można na bieżąco przeczytać w katowickim dodatku Gazety Wyborczej, głównie w artykułach pani Anny Malinowskiej (która nie ma nic wspólnego z panem Godlewskim). Korzystając z okazji podziękujmy serdecznie naszym włodarzom i dobrodziejom:

 

Arkadiusz Godlewski – Prezes (PO)

(fot. Agencja Gazeta)

 

Adam Matusiewicz – Marszałek Województwa Śląskiego (PO)

(fot. Agencja Gazeta)

 

Marek „ja nic nie wiem” Szczerbowski – stachanowiec (SLD)

(fot. Agencja Gazeta)

 

Andrzej Kotala- były prezes WPKiW, obecnie prezydent Chorzowa (PO)

(fot. Agencja Gazeta)

 1. AKTUALNY PREZES PARKU WYKORZYSTUJE PARK DO WZBOGACENIA SWOJEJ KIESZENIA MIEJMY NADZIEJE ZE TAK SZYBKO JAK WYLECIAŁ Z RADY MIASTA TAK TEGO WIEPRZA WYRZUCA Z FUNKCJI PREZESA PARKU BO TO JEDNA WIELKA POMYŁKA TEN GOSCIU JESZCZE TA JEGO FACJATA I MOWA NIECH IDZIE DO LOGOPEDY

 2. Czy Wy nie wiecie, że żyjecie w wewnętrznej kolonii Polski.
  Czy Wy nie widzicie, że degrengolada postępuje w CAŁYM regionie.
  Czy Wy nie widzicie, że Park to tylko element większej całości.
  Czy Wy nie widzicie, jak jesteście manipulowani przez Polskę (dyskretne podsycanie animozji wewnątrz- regionalnych) hanysy – gorole, brak Silesii, itd. itp.
  Czy Wy nie widzicie, że Polska okradając Was doprowadza do sytuacji,że Wy sami skaczecie sobie do oczu po ochłapy tego co SAMI WYPRACOWALIŚCIE

 3. Wróciłem do parku po narodzinach mojego synka, od 2 lat jestem 3-4 razy w tyg na spacerkach, odkrywam na nowo alejki po których biegałem za młodu, to co widzę napawa mnie smutkiem. Na park patrzy się jak na upadające huty czy kopalnie. Nieunikniona droga ku zagładzie. Gdzie nie spojrzeć degrengolada. Jeszcze rura park zamknęli. Po co WPKIW sprzedaje możliwość prywatnej firmie – czytaj pośrednikowi – zarządzania parkingami na terenie WPKIW i daje mu zarobić zamiast robić to samemu??? Główny deptak w miarę zadbany, ale spróbujcie wejść w leśne alejki. Raczej bez wóżka, bo nie da się przejechać. Zniszczone dróżki, korzenie itp. Trzebaby Hummerem po tym jeździć. Godlewski myśli że jak pomaluje trasę rowerową na czerwoną i ludzie od trawników zrobią z kawiatków żabę to ludzie będą zadowoleni i zagłosują na niego KIEDYKOLWIEK na JAKĄKOLWIEK posadę publiczną? Na mój głos nie licz.

 4. Pamietam czasy gdy park tetnił zyciem swięto prasy kolejka linowa stara ciuchcia z myszka miki,zakaz jazdy na rowerach w weekendy a teraz wszędzie cie przejadą syf syf i jeszcze raz syf….
  Powinni wzmożyc prace społeczne moze my młodzi lub młodsi cos zróbmy dla nas dla parku dla wspomnień dla naszych dzieci wnuków.
  Smutne choć prawdziwe są zdjecia przedstawione ale to jet prawda m
  rządzacy tym parkiem biorą kase i likwiduja go pomału jak wszelkie zakłady na slasku
  jeszcze troszke zostanie piołón u pokrzywa
  odejdzie w zapomnienie
  dziekuje i pozdrawiam wszystkich adam

 5. ciekawe kiedy zobaczycie ze rzeczywistosc a rzeczywistosc wg TVN to nie to samo. kiedy zobaczycie ze PO to nie światła „europejska” nowoczesna partia tylko banda aferałów ktorzy chca sie nachapac i „przypadkiem” ,maja wsparcie wszystkich telewizji. obyscie zobaczyli zanim bedzie za pozno

 6. A Wesole Miasteczko smieje sie z naiwnych, ktorzy w letni dzien ida z rodzina, placa 50 zl i licza na skorzystanie z niektorych atrakcji. Autka praktycznie polikwidowane, kolejki na 1 – 2h stania. Pogratulowac pomyslu na zmiany :)PS. Najlepsze sa wejsciowki sezonowe (o ile masz czas w dzien roboczy, rano). Znaczy tak, jak wiele u nas: dla bezrobotnych (8-16 w dzien roboczy wszystko sie da zalatwic).

 7. Czasem aż oczy bolą patrzeć,
  jak się przemęcza do upadłego,
  Prezes Godlewski Arkadiusz,
  Nasz Prezes Parku Śląskiego.
  Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje.
  I jeszcze inni, niektórzy,
  wtykają mu szpilki.
  To nie ludzie – to wilki!

 8. Przykro patrzeć jak Park pod rządami kolesiów z PO niszczeje, a obecny prezes całą swoją energię kieruje przeciwko właścicielom punktów gastronomicznych, żądając bandyckich opłat czynszowych. Ten człowiek zniszczy Park do reszty.

 9. Te fotografie są porażające. To dobitny dowód, jak postsolidarnościowe ekipy zrujnowały kraj. Majątek narodowy rozdany za ogromne łapówki za synekury w zarządach lub radach nadzorczych, straty wśród ludności podobne do tych, jakie mają miejsce w wojennej hekatombie ( patrz jak liczna i jakościowo cenna jest emigracja ). Wniosek: ekipy te to nieszczęście gorsze jak wojenna pożoga, dlatego nie unikną w swoim czasie rozliczenia.

 10. Urodzilem sie w Chorzowie, w nim mieszkalem prawie 40 lat – na AKSie gdzie kiedy byl plekny obiekt sportowy, basen, korty itd. Do stadionu z ulicy Zielonej mialem doslownie 4 strzaly z luku i sila rzeczy park byl dla mnie przynajmniej w mlodosci bardzo wazny – zreszta majac juz rodzine tez kilka razy w tygodnu tam bylem. Powyzsze foty sa przerazajace … to sa miejsca ktore pamietam, takie miasteczko rowerowe a Osrodku Harcerkim – gdy bylem dzieckiem a nawet pozniej byl atrakcja choc juz z poczatkiem lat 90 byl straszliwie zaniedbany. LUDZIE jak to mozliwe ze te pazerne skurwy…syny robia z parkiem co chca? Jak mozecie sie na to godzic? Kotaleznam osobiscie z mlodosci, zawsze byl glupim dupkiem i synalkiem komunistycznego pana inzyniera … nie sadzilem ze kiedys dorwie sie do wladzy a widzicie? Jak dlugo bedziecie robic tylko zdjecia i tylko pisac o tym na forum ktore ma mala sile razenia … ludzie zrobmy cos, facebook, twitter – gazety i niezalezne media przeciez tak dalej byc nie moze. Naprawde przerazilly mnie te foty … od 8 lat mieszkam poza Polska, od 8 lat nie bylem w swoim rodzinnym miescie i przeraza mnie to co tu dzisiaj zobaczylem … jak mozna im na to dalej pozwalac, do jakiego dna musi upasc tak piekny park … i co wtedy pan kopel czy inny pazerny chu…j sprywatyzuje i zalozy wam disneyland ?

 11. W parku jestem średnio raz na tydzień. Z bólem muszę przyznać, że wszystko co jest napisane w tym artykule to niestety prawda. Dzięki Bogu, że ten gośc nie został prezydentem katowic. BTW: nie wiem czy zauważyliście, lokalna GW zawsze znajdzie powód żeby przypieprzyć Uszokowi, ale Godlewskiego to nawet jakby publicznie nasrał na środku parku przedstawi jako „nowoczesnego performera”.

 12. te przyżądy do ćwiczeń to akurat dobry pomysł. Chociaż już od miesiąc nie można z nich korzystać bo układają nawierzchnie. Debilnie, no w środku sezonu ale za pana prezesa wszystko w parku dzieje się w debilny sposób

  • To prawda, akurat ta siłownia przy kapeluszu to praktycznie JEDYNA przydatna rzecz, która powstała w ostatnich latach. Reszta- szkoda gadać

 13. Klika to elita widać jak członkowie partii PO sobie pozwalają skorumpowane świnie myślące tylko o własnej kieszeni park mają w dupie i myślą tylko co tu ukraść i od kogo można w łapę wziąć przy następnych wyborach zachęcam do głosowania na PO a Arkadiusza Niszczyciela Godlewskiego o wybór na prezydenta Katowic niech niszczy Katowice a nie nasz park.

 14. Jako osoba która spędziła KAWAŁ życia w parku jestem przerażony tym co teraz widzę gdy jadę czy idę po trasach które kiedyś tętniły życiem. W sumie swoje główne kibicowskie kontakty z kibicami R miałem tutaj czy to grając z nimi w bale czy goniąc się czasami jak to w życiu kibica.
  Tramwaj 12 można powiedziec legendarny o którym śpiewano piosenki też miał kibicowską tradycje często wożąc kibiców R z Siemc na Chorzów. Teraz ślady po nim to tylko resztki torów na Krajcoku czy jakieś porośnięte chwastami kawałki szyn przy parku 🙁
  Sektor gości na Bukowej czyli trybuna północna była prawdopodobnie jedna z najlepszych w kraju a teraz jej nie ma a stadion niszczeje z roku na rok.
  Dla mnie likwidacja Elki była już pierwszym krokiem że coś się dzieje tragicznego. W czasach świetności woziła tysiące pasazerów i była wielką atrakcją nie tylko w regionie ale i w Europie.
  Knajpy w których kiedyś tętniło życie od kibiców, punków, laseczek i normalnych ludzi święcą pustkami. Teraz to wystrojone restauracyjki z cenami jak na rynku w Krakowie.
  Między kapeluszem a dyskoteką (ciulstwo) postawiono jakieś przyrządy do cwiczen które i tak robią za plac zabaw dla dzieci.
  Serce się kraje gdy widzę pobojowisko zwane kiedyś Stadionem Śląskim tak ważnym dla każdego kibica w Kraju. Co to ma byc? Czemu nikt nie kończy budowy tego stadionu ?Za takie doprowadzenie parku do ruiny powinno się isc na długie lata do więzienia albo płacic ogromne kary.
  No ale wiadomo gorsze jest odpalenie racy na meczu czy wywieszenie hasła „Precz z Komuną”
  Za to się przeważnie dostaje sankcje natomiast za doprowadzenie tak ogromnego parku do zapaści ekonomiczno-turystycznej nikt nikomu nic nie zrobi.

 15. W tym roku oferta parku jest beznadziejna. Połowa rzeczy zlikwidowana lub nie działa. Zaniedbania gorsze niż 10 lat temu gdy park podlegał pod skarb państwa. Niestety, ale ten sezon jest dla parku stracony, a turyści straceni. Po takim widoku jakie serwuje im w tym roku park nieprędko tu wrócą.

 16. Zdjęcia bardzo przerażające, ale niestety tak to wygląda . Ja to obserwuje z perspektywy rowerzysty który czasami się tam pojawia. I cóż napisać, czas na pozbycie się tego nawet nie wiem jak go nazwać likwidatora bo inwektyw raczej nie warto używać. I dobrze że on nie został prezydentem Katowic bo by się działo aż strach się go bać.

 17. Od strony północnej nowobogaccy wybudowali sobie skromne getto.Od wschodu dyrekcja pogoniła działkowiczów ze starej hałdy,dlaczego?A no miały być jakieś parkingi na Euro2012. jakaś obwodnica a może nowe getto?Jedynie w ZOO coś się dzieje ale cherlawie. Wesołe miasteczko dorównuje standardom światowym tylko w cenach.Przechrzczenie parku z Chorzowskiego na Śląski to potężny wysiłek dyrekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *