Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec Wyzwolenia to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Piekarach Śląskich. Ma on 20 metrów wysokości i 68 metrów średnicy podstawy, co powoduje, że (obok Szybu Prezydent w Chorzowie) jest to ścisła czołówka najlepszych punktów widokowych na Górnym Śląsku. Przy dobrej pogodzie widać stąd nawet Tatry. Okolice Kopca to popularne tereny rekreacyjno-spacerowe, a także miejsce imprez miejskich, koncertów, zlotów motoryzacyjnych, występów orkiestr, biegów, foodtrucków czy pikników militarnych.

Kopiec został usypany w latach 1932-1937 na uczczenie 250 rocznicy „Odsieczy Wiedeńskiej”, czyli wyprawy potężnej armii Jana III Sobieskiego na bitwę pod Wiedniem, która po pokonaniu Turków zatrzymała krwawą ekspansję islamu na teren Europy. Inną okolicznością budowy Kopca były walki o polskość Śląska w trzech powstaniach. Kopiec nierozerwalnie wiąże się więc z polskim patriotyzmem, a na jego szczycie zawsze powiewa biało-czerwona flaga. Wstęp na kopiec jest całodobowy i bezpłatny.

Obiekt położony jest na wysokości 356 m n.p.m., co daje mu miano najwyżej położonego miejsca w Piekarach Śląskich. Jego kubatura to około 25.000m3. Kopiec administracyjnie mieści się w dzielnicy „Centrum”, ale w jego najbliższej okolicy nie ma żadnych zabudowań. Nieopodal znajdziemy inny symbol Piekar, czyli budynek słynnej Bazyliki, która jest celem wielu pielgrzymek katolickich.

Dojazd samochodowy do Kopca umożliwia ulica o znamiennej nazwie „ul. do Kopca Wyzwolenia”. Na jej końcu znajduje się duży, bezpłatny parking. Dodatkowo, pieszo lub rowerem można dostać się na teren Kopca od strony północnej, czyli od ul. Jana Pawła II (gdzie przebiega fajna ścieżka rowerowa, prowadząca z Piekar do Radzionkowa).

W okolicy Kopca istnieje kilka ciekawych obiektów wypoczynkowo-rekreacyjnych, takich jak siłownia plenerowa, stoły do gry w szachy, kilka miejsc do grillowania, leżaki, mini plac zabaw, labirynt z żywopłotów, wiata, tablice informacyjne, stacja naprawy rowerów i ładowania urządzeń USB, do tego ławki i kosze na śmieci. Od zachodu Kopca rozlega się duża łąka, na której niektórzy się opalają, aczkolwiek w miejscu tym panuje dość duży hałas z pobliskiej, bardzo ruchliwej drogi wojewódzkiej nr911 (z Bytomia do Świerklańca). Na szczycie kopca jest luneta obserwacyjna, ale nie zawsze ona działa.

Kopiec Wyzwolenia jest bardzo ciekawym miejscem i każdy szanujący się Ślązak powinien choć raz w życiu na niego wejść.

Widoki z Kopca:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

0 thoughts on “Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top