Park Kozioła – Ruda Śląska

Park Kozioła Ruda Śląska

Park Kozioła (dawniej: Park Hrabiowski) położony jest w najstarszej części Rudy Śląskiej (dzielnica Ruda 1). Ma on powierzchnię niecałych 3 hektarów. Zlokalizowany jest między ulicami: Piastowską, Konopnickiej i Ballestremów. W latach 2015-17 park przeszedł gruntowną, kilkuetapową modernizację kosztem ponad 2 milionów złotych, od której wprawdzie minęło już trochę czasu, ale zarządca (miasto) na bieżąco dba o teren i usuwa wszelkie awarie i zniszczenia. Dlatego Park jest zadbany, estetyczny, oświetlony, monitorowany kamerami i wysprzątany, co doceniają okoliczni mieszkańcy.

Park (który powstał z inicjatywy rodziny Ballestremów) istnieje w tym miejscu już od lat 80-tych XIX-go wieku, stąd można znaleźć w nim naprawdę stare i majestatyczne drzewa. Za ich sprawą większość terenu jest zacieniona, nawet w najbardziej bezchmurne dni, dlatego Park jest dobrym ukojeniem i ochłodą w czasie letnich upałów.

Dawniej funkcjonowała tu kręgielnia. Patronem Parku jest Augustyn Kozioł (1902-1984), legendarny rudzki dyrygent orkiestry górniczej Kopalni Wawel. Dla jego upamiętnienia w Parku co roku we wrześniu odbywa się cykliczny festiwal orkiestr dętych.

W Parku funkcjonuje zadbany plac zabaw dla dzieci. Obok niego jest restauracja o standardzie 'komunijno-weselnym’, a obok niej parking, a za nim przydrożny, zabytkowy krzyż. Głównym obiektem Parku jest muszla koncertowa, zbudowana w 1995 roku (poprzednia, z roku 1930 spłonęła w 1992). W tejże muszli, poza wymienionym festiwalem orkiestr dętych organizowane są liczne festyny, dyskoteki dla dzieci, wernisaże, akcje charytatywne, wydarzenia sportowe i inne 'eventy’. Przed muszlą jest utwardzony plac, służący za widownię, a w czasie festiwalu orkiestr- za miejsce musztry dla mażoretek. Na południe od muszli koncertowej jest placyk z dolinką, w której powinna być niewielka sadzawka, niestety na ogół (poza okresem intensywnych opadów) jest ona sucha jak pieprz. W południowej części Parku jest siłownia plenerowa.

Wzdłuż ul.Piastowskiej przebiega nowoczesna ścieżka rowerowa, która powstała w śladzie zlikwidowanego torowiska tramwaju nr18, łączącego Bytom z pętlą na Chebziu. Na wysokości Parku funkcjonuje przystanek autobusowy „Ruda Park Kozioła”. W sąsiedztwie Parku znajdziemy supermarket oraz całodobową piekarnię. Jest tutaj też Urząd Pracy, którego (dawniej bardzo okazały) budynek został oszpecony i ogołocony z licznych detali, gzymsów i wieżyczek. Wzdłuż południowej krawędzi parku przebiega najważniejsza śląska linia kolejowa z Katowic do Gliwic (obok, po drugiej stronie torów jest dworzec Ruda Śląska i hotel).


Park Kozioła – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top