Park Paweł w Rudzie Śląskiej (Chebzie – Godula)

Park Paweł Ruda Śląska Chebzie
Park Pawła w Rudzie Śląskiej

Park Paweł (zwany też Parkiem Paulus) znajduje się w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Chebzie, na granicy z Godulą i świętochłowickimi Lipinami. Jest to 2.5 hektarowy teren pomiędzy ulicami: Pawła i Karola Goduli oraz stawem Smrodlok, stanowiącym naturalne przedłużenie terenów zielonych. Park powstał w latach 60-tych XX-go wieku na terenie mocno uprzemysłowionym (były tu wyrobiska po wydobyciu gliny i węgla oraz wąskotorowa linia kolejowa).

W Parku Paweł znajdziemy kilka alejek spacerowych oraz drzewostan głównie liściasty. Obok, przy ul.Goduli ulokowane są przystanki tramwajowe i autobusowe. W centralnej części parku znajduje się zaniedbana, nieczynna fontanna, a na południu zabytkowy pomnik z krzyżem i tablicą „Laudetur Jesus Christus”.  Po przeciwnej stronie ulicy Goduli jest Staw Glombik.

Park Paweł jest bardzo spokojny i wyludniony (gdyby nie hałas pobliskich, ruchliwych ulic- można byłoby poczuć się jak na wsi). Dawniej bywało tu niebezpiecznie i można było natknąć się na hałasującą młodzież (zwłaszcza, że na skraju Parku w pierwszej dekadzie XXI wieku funkcjonował lewacko-muzyczny squat Berza), ale dzisiaj jest raczej bezpiecznie, przynajmniej w ciągu dnia. Park wraz z okolicznymi stawami tworzy swoistą oazę zieleni na terenach poprzemysłowych.


Park Paweł – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top