Staw Kokotek – Ruda Śląska

Staw Kokotek Ruda Chebzie

Staw Kokotek położony jest w Rudzie Śląskiej, na granicy dzielnic Chebzie i Ruda (1). Ma on kształt podłużnego prostokąta. Jest to zbiornik sztuczny (poprzemysłowe wyrobisko), bezodpływowy, o powierzchni około 5.5 hektarów i długości linii brzegowej około 1250 metrów. Staw głębszy jest od strony wschodniej, a od zachodniej trochę płytszy (zachodni brzeg przy suchej pogodzie zamienia się w mokradła i trzcinowisko, z kolei wschodni brzeg nosi znamiona sztucznej regulacji- ceglany mur brzegowy). Staw Kokotek posiada atuty rekreacyjne, krajobrazowe i przyrodnicze, a szczególne względy święci on u licznych wędkarzy, którzy bardzo lubią to miejsce. Staw podlega pod Polski Związek Wędkarski, często organizowane są tutaj różne zawody. Na północnym brzegu znajdziemy dosyć nowy budynek organizacyjno-taktyczno-magazynowy (korzystają z niego WOPRowcy, harcerze i PZW). Obok są 2 pomosty: jeden sztywny, a drugi ruchomy, a także slip, czyli betonowa pochylnia do wodowania łodzi. Przy budynku jest trochę miejsc parkingowych (wprawdzie jest tam zakaz wjazdu, ale za wyjątkiem wędkarzy). Miejsca do łowienia i ławeczki rozrzucone są też na całym obwodzie Stawu. okolica jest raczej czysta, śmieci jest mało.

Woda w stawie jest dosyć czysta (jak na ultra-przemysłowe położenie i historię tego miejsca), ale kąpiel jest zabroniona. Z trzech stron stawu (wschód, zachód i północ) jest droga lub ścieżka wzdłuż wybrzeża. Z południowej strony są jedynie jej fragmenty, a na wysokości ogródków działkowych nie ma możliwości wejścia nad wybrzeże. Przy północno-zachodnim wierzchołku stawu znajduje się „ulubiona” instytucja wszystkich mieszkańców, czyli urząd skarbowy. Obok niego (i wzdłuż zachodniego brzegu) znajdziemy kilkadziesiąt bezpłatnych miejsc parkingowych. Są tu też przystanki komunikacji miejskiej (autobusy oraz linia tramwajowa z Chebzia do Zabrza, wzdłuż ul.Zabrzańskiej). Ulica Kokotek (przechodząca w Magazynową) ożywiła się znacznie w ostatnich latach- powstały tu liczne magazyny, firmy produkcyjne, a także tanie hostele robotnicze (tzw. wulc-hausy).

Nad staw Kokotek można łatwo dotrzeć pociągiem- z dworca w Chebziu jest nad wodę jakieś 300 metrów (trzeba przejść przez 2 nasypy starych linii towarowych- pierwszy pokonujemy tajemniczym tunelikiem obok budynku przy ul.Przedtorze 14, a drugi górą, po schodkach). Przy południowo-zachodnim wierzchołku stawu znajdziemy ruiny starej, wielkiej stacji paliw dla samochodów ciężarowych. Miała ona ekonomiczną rację bytu, gdy nie było jeszcze DTŚ i tranzyt na linii wschód-zachód przebiegał ulicą Zabrzańską, ale dzisiaj ruch jest dużo mniejszy i stacja została zlikwidowana (nieopodal, przy samej DTŚ jest nowszy Orlen). Działka po starej stacji jest dosyć atrakcyjna (świetnie skomunikowana, położona przy samym stawie), więc niewykluczone, że wkrótce coś zostanie tutaj zbudowane.

Lekką uciążliwością przebywania nad stawem jest umiarkowany hałas z okolicznych ulic (Zabrzańskiej i Kokotek), z kolei nieodległa Drogowa Trasa Średnicowa biegnie na tym odcinku w wykopie, więc nie przeszkadza aż tak bardzo. W pobliżu Kokotka znajdziemy też kilka innych stawów, np. Staw Smrodlok czy Staw Glombik.


Staw Kokotek – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top