Staw Martyn II – Świętochłowice

Staw Martyn 2

Staw Martyn 2 położony jest w zachodnich Świętochłowicach, na granicy z Chebziem. Staw leży po południowej stronie Drogowej Trasy Średnicowej, a z drugiej (północnej) strony trasy leży staw-bliźniak, Martyn 1. Dawniej, przed budową DTŚ był to jeden duży staw, ale arteria przecięła go na pół poprzez usypaną groblę, dodatkowo zasypano część stawu, który dawniej docierał aż do okolic ronda przy stacji benzynowej. Zatem powierzchnia 'starego’ Martyna przed budową DTŚ była dużo większa, niż dzisiaj łączna powierzchnia dwóch Martynów.

Martyn 2 ma powierzchnię około 3,9 hektara i obwód brzegów 1180 metrów. Staw ma dziwny kształt przypominający but, wiertarkę, pistolet lub literę 'L’. Przy północno-wschodnim wierzchołku Martyna 2 jest podziemny rurociąg pod DTŚ, łączący oba stawy. Kąpiel w stawie jest zabroniona, zresztą marna byłaby to przyjemność.

Teren podlega pod PZW, jest to łowisko nr707 okręgu w Katowicach. Warunki do łowienia nie są wymarzone, gdyż hałas z pobliskiej DTŚ jest ogromny, a na domiar złego z drugiej (południowo-zachodniej) strony, za hałdą, na byłych terenach Huty Pokój funkcjonuje opuszczone, półlegalne wysypisko śmieci, które obdarza przykrym zapachem całą okolicę, w tym brzegi Martyna (zwłaszcza latem). Mimo to, dosyć często przy brzegach stawu można spotkać wędkarzy, którzy mają do dyspozycji kilkanaście stanowisk, głównie we wschodniej części (z kolei zachód jest dziki i zarośnięty, aczkolwiek teoretycznie da się obejść staw wokół, ryzykując boreliozę). Niewątpliwym plusem tego obiektu przyrodniczego jest dobry dojazd, wystarczy zjechać z DTŚ (jadąc od strony Gliwic) na rondo obok stacji benzynowej i jesteśmy na miejscu. W przyszłości ma tędy przebiec nowa droga, łącząca DTŚ ze Zgodą (stąd to wielkie, póki co niepotrzebne rondo).


Staw Martyn II – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *