Park i Centrum Kultury Zgoda w Świętochłowicach

Park Zgoda Świętochłowice

Park Zgoda to urokliwe, mocno zacienione miejsce w południowo-zachodnich Świętochłowicach (dzielnica Zgoda, skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Krauzego). Głównym punktem jest okazały budynek Centrum Kultury Śląskiej. Cały teren parku zajmuje około 5 hektarów powierzchni. Obok jest przystanek autobusowy „Zgoda Centrum Kultury”. Przy południowym wierzchołku parku znajdziemy siłownię plenerową oraz plac zabaw dla dzieci. Z tyłu parku jest staw (który w czasie suszy zamienia się w mokradła, albo nawet całkiem wysycha). Dalej na północ są zdegradowane tereny poprzemysłowe (Hut Florian i Pokój). Drzewostan parku jest ciekawy, bardzo stary, głównie liściasty, ale jest też trochę iglaków. Cały teren parku jest czysty i wysprzątany, ale przydałby się remont alejek i 'małej architektury’.

W centralnym punkcie parku dumnie pręży się Centrum Kultury Śląskiej. Jest w nim duża sala sceniczno-koncertowa (z widownią na kilkaset osób, głęboką sceną i zaawansowanym zapleczem technicznym) oraz kilka sal bankietowych. W budynku znajduje się też biblioteka, restauracja oraz (na tyłach) przychodnia zdrowia. Ten okazały, zabytkowy, ciekawy architektonicznie budynek (a wręcz pałac) często jest gospodarzem różnorakich imprez, np. dyskotek, zajęć dla seniorów, koncertów, kursów tańca, akcji charytatywnych, giełd hobbystycznych, przedstawień teatralnych i innych 'eventów’. CKŚ pod swoimi skrzydłami administracyjnymi posiada (położne niedaleko) Wieże KWK Polska.

Park Zgoda jest miejscem cichym i spokojnym, wartym odwiedzenia zwłaszcza w gorące dni, aby wyciszyć się i schronić przed upałem w cieniu gęstych drzew. Niedaleko (z drugiej strony ul.Wojska Polskiego) jest sklep oraz hotel.


Park Zgoda – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top