Burloch Arena – Ruda Śląska
„Burloch Arena” to teren sportowo-rekreacyjny, znajdujący się w Rudzie Śląskiej, dzielnica Orzegów. Jego centralnym elementem jest stadion do rugby, otoczony torem rolkarskim (o którym niżej), a także zadaszone korty tenisowe, które zimą zamieniają się w lodowisko. Cały teren podlega pod rudzki samorząd i ma około 6.5 hektara powierzchni (licząc razem z plantami, ale nie licząc sąsiedniego Parku Młodzieży, który jest osobnym obiektem administracyjnym). „Burloch Arena” położona jest w dolinie, przez co wiatr jest tutaj zmniejszony w stosunku do okolicy. Sama nazwa „Burloch” to zlepek dwóch niemieckich słów: „bohren” i „loch” (wiercić jamę), gdyż „Burloch Arena” jest swego rodzaju jamą, starym wyrobiskiem i zapadliskiem po wydobywaniu piasku na potrzeby Kopalni Karol. W latach 60-tych XX-go wieku teren został zrekultywowany i dostosowany do potrzeb rekreacyjnych. Był tu też staw, ale został on osuszony. Patronką „Burloch Areny” jest Grażyna Dziedzic, czyli zmarła w 2022 roku prezydent miasta, za kadencji której obiekt został rozbudowany i wyremontowany.
Wjazd samochodowy znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Grunwaldzkiej. Zmotoryzowani mają do dyspozycji ponad 100 bezpłatnych miejsc parkingowych. Nieopodal są dwa przystanki autobusowe, ich nazwy to: Orzegów Burloch Arena oraz Godula Osiedle.
Tor rolkarski ma 400 metrów długości przy wewnętrznej krawędzi (i około 445 metrów przy zewnętrznej). Jest on bezpłatny, całodobowy, oświetlony (można śmiało jeździć nawet w środku nocy). Nawierzchnia jest bardzo dobra, mająca specjalistyczne właściwości pod kątem jazdy na rolkach, łuki są odpowiednio wyprofilowane, a wszelkie śmieci i kamienie są regularnie sprzątane. Tor jest jednym z najlepszych tego typu obiektów w Polsce. Panuje na nim zakaz jeżdżenia rowerami, biegacze i piechurzy też są niemile widziani (oni mają do dyspozycji inną, równoległą ścieżkę oraz okoliczne parki i planty). Jedyny minus toru rolkarskiego jest taki, że w szczytowe dni (ciepłe, letnie weekendy) są tu tłumy ludzi (przez co można zaliczyć kolizję/glebę), ale to nieuniknione w bezpłatnych miejscach rekreacyjnych wysokiej jakości.
Wewnątrz toru rolkarskiego znajduje się pełnowymiarowe boisko do rugby ze sztuczną trawą. Działa tutaj sekcja rugby (7-osobowego), która zaprasza na zajęcia juniorów i dorosłych obu płci. Tutejszy klub bierze udział w rozgrywkach ligowych. Przydomek sekcji męskiej to Gryfy, a żeńskiej- Diablice. „Burloch Arena” posiada od północnej strony 3 stalowe trybunki, po 100 krzesełek każda. Od południa jest też trybuna betonowo-trawiasta, gdzie zmieści się około 300 osób, więc w sumie wokół „Burloch Areny” jest około 600 miejsc siedzących na widowni.
Tor rolkarski – fotografie:
Oprócz stadionu i toru rolkarskiego „Burloch Arena” ma do zaoferowania wiele innych atrakcji. Na południu mieści się zadaszony i oświetlony obiekt, gdzie latem funkcjonują 3 korty tenisowe (można go łatwo przekształcić na 'Orlik’). Zimą działa tutaj lodowisko o wymiarach 60×30 metrów. Korzystają z niego hokeiści klubu „Zryw”. Obok znajdziemy restaurację „Burloch Cafe” (w sezonie letnim dodatkowo w okolicy pojawiają się mobilne lodziarnie i food-trucki). Są stoły szachowe i skate-park. Na wschód od stadionu jest tartanowe boisko do koszykówki oraz otwarty w 2023 roku plac zabaw z 8 metrową „pajęczyną” do wspinaczki. Kawałek niżej jest drugi, starszy plac zabaw. Obok niego jest stara hala zapaśnicza zasłużonego klubu „Slavia Ruda Śląska”. Wokół Areny znajdują się tereny parkowe- planty, Park Młodzieży, a kawałek dalej, na Goduli- Park Mickiewicza.
Na terenach „Burloch Areny” często organizowane są różnorakie imprezy: mecze rugby i hokeja, zawody na rolkach, warsztaty, konkursy dla dzieci, biegi, koncerty, festyny, ćwiczenia jogi czy akcje charytatywne. Zimą funkcjonuje tutaj górka saneczkowa.
Burloch Arena i okolice:
Na zachód od „Burloch Areny” znajdują się planty (ich granicą jest ul.Hlonda). Znajdziemy tam kilka alejek spacerowych oraz ogrodzony plac zabaw dla dzieci. Planty również zostały niedawno odnowione i obecnie prezentują się bardzo estetycznie. Rośnie tutaj stary, dosyć gęsty drzewostan liściasty, całość uzupełniona jest o ławeczki i śmietniki. Ludzi tutaj jest stosunkowo niewielu (w porównaniu z „Burloch Areną” czy sąsiednim Parkiem Młodzieży).
Planty obok Burloch areny – fotografie:
Zobacz też inne opisy dzielnicowe: