Park Mickiewicza – Ruda Śląska Godula

Park Mickiewicza Ruda Godula

Park Mickiewicza znajduje się w Rudzie Śląskiej, dzielnica Godula (u zbiegu ulic Bytomskiej i Karola Goduli). Jego powierzchnia to około 3.2 hektara. Jest to teren, podlegający pod urząd miasta, który dosyć dobrze dba o estetykę i czystość. Park jest dobrym miejscem na spacery, jogging czy przejażdżki rowerem, rolkami lub hulajnogą. Duża część alejek jest utwardzona i oświetlona, nie brakuje ławeczek i śmietników.

Wzdłuż wschodniego brzegu Parku przebiega linia tramwajowa z Bytomia do Chebzia– przystanek „Godula Inkubator”. Obok niego jest stary krzyż przydrożny. Z drugiej, zachodniej strony Parku jest szkoła podstawowa z kilkoma boiskami, za nią przedszkole, a dalej inne tereny rekreacyjne: Park Młodzieży i Burloch Arena. Jest też kilka sklepów i poczta. Od południa Park graniczy z zabytkowym, bardzo atrakcyjnym wizualnie i architektonicznie osiedlem robotniczym przy ulicach: Nowaka, Kolbego i Tiałowskiego. Po drugiej stronie ul.Goduli jest duży szpital miejski.

Niekiedy w Parku organizowane są różnorakie imprezy, np. objazdowe wesołe miasteczko, zjazd food-trucków, koncerty czy dmuchańce-skakańce dla dzieci. W okresie zimowym na parkowej górce można pozjeżdżać na sankach (aczkolwiek nie jest ona zbyt duża, idealna dla najmłodszych bąbelków). Wiosną 2023 roku miasto ogłosiło plany rozbudowy i wzbogacenia Parku, niektóre z pomysłów to plac zabaw i tężnia solankowa.

Teren Parku położony jest na dosyć „gorącym” terenie pod względem kibicowskim i najlepiej nie paradować tutaj w jakichkolwiek emblematach klubowych. Niejeden tutaj stracił barwy i przy okazji dostał w łeb. Na Goduli i sąsiednim Orzegowie główną siłą są kibice Górnika, ale bywają tu też (nieliczni, ale jednak) kibice Ruchu, także z sąsiednich dzielnic (np. Chebzia, Lipin czy Łagiewnik), a całkiem niedaleko są Szombierki, czyli silne rewiry klubów bytomskich, których przedstawiciele też (cytując klasyka) 'w ryj dać mogą dać’.

Około 1km na południe od Parku Mickiewicza, na końcu Goduli znajdziemy inne tereny rekreacyjno-spacerowe, czyli Stawy Smrodlok i Glombik oraz Park Paweł.


Park Mickiewicza – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top