Planty Klimzowiec

Klimzowiec Planty Gałeczki

Planty Klimzowiec zajmują obszar około 2 hektarów. Są to tereny rekreacyjno-sportowo-spacerowe. Położone są w Chorzowie, między ulicami: Młodzieżową, Gałeczki i Szczecińską. Najstarsza część (północna, od strony ul.Młodzieżowej) powstała w latach 70-tych ubiegłego wieku, a południowa etapami po roku 2000 (wcześniej była tam zwykła łąka). Północna część jest najbardziej zalesiona, znajdziemy tu całkiem duże okazy, które rzucają cień praktycznie na cały obszar. Drzewostan jest mieszany, z przewagą liściastego. W północnej części, wśród drzew znajdziemy siłownię do street-workingu i ćwiczeń kalistenicznych. Dawniej w tym miejscu było asfaltowe boisko do koszykówki z mini-trybunką. Sporo ludzi tędy codziennie przemyka, gdyż przez Planty wiedzie najkrótsza droga z osiedli na Klimzowcu do ważnego przystanku tramwajowo-autobusowego na AKS-ie.

W centralnej części Plant jest plac zabaw z charakterystyczną „pajęczyną” do wspinaczki. „Pajęczyna” stoi tu nieprzerwanie od wczesnych lat 90-tych ubiegłego wieku, aczkolwiek była ona wymieniana. Z placu zabaw jest ładny widok na katowickie Tysiąclecie. Na południe od placu zabaw jest tzw. „Dom Aktora”, czyli podłużny blok z samymi tanimi kawalerkami, który dawniej służył młodym aktorom Teatru Rozrywki. Na jego parterze jest m.in. poczta, poradnia, przedszkole i biuro nieruchomości.

Południowa, nowsza cześć Plant (między „Domem Aktora”, a ulicą Gałeczki) to głównie alejki spacerowo-rowerowe oraz zadbane krzewy, głównie iglaste. Jest też stacja wypożyczalni rowerów miejskich. Z drugiej strony ulicy Gałeczki jest najnowsza część Plant. Do pierwszej dekady XXI wieku była tutaj po prostu wielka łąka i często gościła ona m.in. festyny, cyrki czy objazdowe „wesołe miasteczka” z karuzelami. Po zabudowaniu łąki Plantami (i różnymi murkami) nie ma już miejsca na większe imprezy. Obok jest biblioteka oraz pomnik, upamiętniający harcerzy, którzy zginęli w wojnie. Po przeciwnej stronie ul.Ryszki jest niewielkie centrum handlowe z „Biedronką”, dwoma klubami fitness i pomniejszymi sklepikami. Przy Plantach (wzdłuż ul.Gałeczki) przebiega dobrej jakości ścieżka rowerowa. „Planty Klimzowiec” to miejsce raczej przelotowe, ale nieźle nadaje się na krótki wypoczynek czy spacer. Teren jest zadbany i wysprzątany, oświetlony nocą, nie brakuje na nim ławeczek i śmietników. Niecałe 300 metrów na zachód od Plant są większe tereny spacerowo-rekreacyjne, czyli Park Róż. Z kolei 700 metrów na wschód od Plant znajdziemy niewielki, urokliwy Park Redena oraz ogromny Park Śląski.


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top