Szyb Prezydent w Chorzowie
Szyb Prezydent, wraz z okolicznymi obiektami industrialnymi oraz rekreacyjno-wypoczynkowymi stanowi popularne miejsce spędzania wolnego czasu dla mieszkańców Chorzowa i okolic. Wysokość żelbetowego Szybu to 42 metry, wstęp jest bezpłatny. Z jego szczytu rozciąga się przepiękny widok na okoliczne tereny- przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Beskidy. Obiekt znajduje się przy zbiegu ulic Kościuszki i Parkowej, w pobliżu Góry Redena, na granicy dzielnic Centrum i Chorzów Stary. Główne wejście prowadzi od strony przystanku autobusowego „Chorzów Stary Szyb Prezydent„. Do końca XX-go wieku kursował tutaj legendarny tramwaj nr12, niestety linia ta została zlikwidowana i obecnie jej byłe torowisko służy za ścieżkę rowerową. Osoby zmotoryzowane mogą dojechać do Szybu od strony ulicy Skargi, gdzie istnieje możliwość bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Sam Szyb powstał w roku 1933 dla tutejszej 'Kopalni Prezydent’ (nazwa ta pochodziła od wizyty w pobliskim Parku Redena ówczesnego prezydenta, Ignacego Mościckiego). W schyłkowym okresie PRLu „Kopalnię Prezydent” w Chorzowie połączono ze świętochłowicką „Kopalnią Polska”, a chorzowski oddział nosił nazwę: „Kopalnia Polska Rejon Prezydent”. Ciekawostką jest fakt, że 2 zabytkowe szyby „Kopalni Polska” również zostały wyremontowane i stanowią atrakcję turystyczną (na jeden z nich można wejść lub wjechać windą). Ich adres to: ul. Wojska Polskiego 16D w Świętochłowicach.
Szyb Prezydent należy do Szlaku Zabytków Techniki. Ostatnia 'duża’ renowacja odbyła się w roku 2021. Zainstalowano wówczas nocną iluminację świetlną oraz założono siatki, odstraszające ptactwo (wcześniej na schodach i platformie Szybu zalegała gruba ilość gołębiego „puddingu”). Szyb otwarty jest dla zwiedzających od świtu do zmierzchu. Zamykany jest na noc oraz w czasie niesprzyjającej pogody (silne opady lub wiatr). Wstęp jest bezpłatny. Łącznie z dołu na górę Szybu do pokonania jest około 200 metalowych stopni. Schody są bezpieczne, nie ma możliwości spadnięcia z góry na dół. Widok z góry jest genialny, obok piekarskiego Kopca Wyzwolenia jest to ścisła czołówka punktów obserwacyjnych na Górnym Śląsku.
Osobiście podejrzewam, że gdyby Szyb nie był betonowy, a stalowy- zostałby rozebrany w latach 90-tych (gdy w Polsce likwidowano wszystko, co miało jakikolwiek związek z przemysłem). Szyb „uratował” jednak jednak materiał, z którego został wykonany, a konkretnie wysokie koszty rozbiórki obiektów betonowych. Obiekt „przeczekał” tym samym ciężkie czasy, a gdy zmieniło się podejście do zabytków industrialnych- w nowym tysiącleciu został wyremontowany i udostępniony zwiedzającym.
Szyb Prezydent z zewnątrz:
Szyb Prezydent – widoki z góry:
Na terenach przy „Szybie Prezydent” często odbywają się imprezy miejskie, np. koncerty widowiskowo-muzyczne z okazji 'Dni Chorzowa’. Integralną częścią zespołu przemysłowego jest kompleks „Sztygarka”, składający się z kilku zabytkowych budynków byłej kopalni. Funkcjonuje w nich pensjonat, kawiarnia, spa, galeria i kilka innych ciekawych rzeczy. Pozostałe okoliczne budynki (z adresem Skargi 34 plus jakaś literka) wynajmowane są przez różne firmy, w dużej części warsztaty samochodowe.
Na północ od Szybu znajduje się plac zabaw dla dzieci, piaskownica i „pajęczyna”. Obok jest siłownia plenerowa, a za nią skatepark.
Dalej na północ od placu zabaw i skateparku (między ulicą Krakowską, a linią kolejową) zaczynają się pokopalniane tereny leśne, zajmujące około 6 hektarów. Niestety, na chwilę obecną nie są one „ucywilizowane” i czekają na lepsze czasy (prócz drzew jest tam raptem kilka dzikich ścieżek). Tereny stanowią duży potencjał rekreacyjny i są naturalnym poszerzeniem istniejącego kompleksu wypoczynkowego wokół Szybu Prezydent.
Zobacz też inne opisy dzielnicowe:
Piękne widoki i to całkiem za darmo! Najlepsza wieża widokowa na Śląsku!