Staw Janina (Katowice – Giszowiec)

Staw Janina w Katowicach

Staw Janina położony jest w Lasach Murckowskich terenie dzielnicy Giszowiec, po zachodniej stronie ulicy Pszczyńskiej (DK86), nieopodal KWK Staszic. Staw ma podłużny kształt oraz około 1.6 hektara powierzchni i 550 metrów obwodu. Przepływa przez niego rzeczka Bolina Zachodnia, aczkolwiek przez większość roku woda w niej stoi (czyli de facto jest to rów z wodą, albo nawet bez wody, podczas suszy). Około 700 metrów na południowy-zachód od Janiny jest drugi staw- Barbara.

Opiekunem Stawu Janina jest katowicki PZW, a konkretnie jest to łowisko nr413. Staw powstał poprzez osiadanie terenu w wyniku prowadzonych w okolicy podziemnych prac górniczych. Obniżanie terenu jest procesem stałym i będzie trwało przez co najmniej kilkadziesiąt lat, więc głębokość, jak i rozmiar Stawu będą się zwiększały z czasem.

Nad Staw Barbara można dojechać samochodem z DK86, a konkretnie z łącznicy wyjazdowej z Giszowca (ul.Karolinki/Kolista) w kierunku Tychów. Przy Stawie jest parking na około 20 samochodów. Większy parking jest przy KWK Staszic, jakieś 400 metrów od Stawu. Wzdłuż północnego brzegu Stawu przebiega też popularna, leśna trasa rowerowa z Giszowca do Ochojca i Piotrowic. Głównym minusem Stawu Janina jest hałas samochodów z pobliskiej trasy, która jest jedną z najruchliwszych dróg w Polsce.

Na północno-wschodnim brzegu Stawu Janina jest restauracja Rybaczówka, lubiana zwłaszcza przez rowerzystów. Można w niej napić się piwa lub innych napojów oraz zjeść coś na ciepło. W pogodne weekendy w Rybaczówce bywa mnóstwo ludzi.

Sam Staw jest dosyć zadbany- okolica jest wysprzątana, trawniki wystrzyżone. W dawnych czasach teren podlegał pod kopalnię i mieścił się tu ośrodek sportowo-wypoczynkowy z kąpieliskiem, amfiteatrem i innymi ciekawymi obiektami. Od dłuższego czasu jednak teren został „oddany” naturze, przez co stał się bardziej dziki, aczkolwiek nadal bardzo popularny wśród okolicznych mieszkańców. Dzisiaj w Stawie nie wolno się już kąpać, a brzegi opanowali wędkarze, których na ogół jest tutaj sporo (wielokrotnie więcej, niż przy sąsiedniej 'Barbarze’).


Staw Janina – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Jeden komentarz do “Staw Janina (Katowice – Giszowiec)

  1. Janina jest dobra dla „wędkarzy” co lubią poklachać, napić się, uciec przed żoną albo poszpanować drogim sprzętem.
    Prawdziwy wędkarz wybierze Barbarę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *