Staw Maroko i Park Bederowiec – Katowice Tysiąclecie

Staw Maroko Katowice Tysiąclecie

Staw 'Maroko’ i położony wokół niego park 'Bederowiec’ znajdują się w Katowicach, a konkretnie na południowym-wschodzie Osiedla Tysiąclecia. Całość zajmuje około 16 hektarów powierzchni, z czego staw to jakieś 7.5 hektara. Całość ma administracyjny status 'użytku ekologicznego’ w związku z licznymi występującymi tam roślinami i zwierzętami (m.in. kumakami, piżmakami, traszkami czy zaskrońcami). W okresie świetności nieodległej Kopalni Kleofas teren podlegał właśnie pod nią. Staw „Maroko’ zresztą jest zalanym wyrobiskiem górniczym. Z drugiej strony ul.Jana Pawła II (między siedzibą DTŚ, a przedszkolem) dawniej był drugi, mniejszy staw, ale obecnie jest on wyschnięty i zarośnięty. Teren 'Maroka’ i Parku jest zadbany i estetyczny, w 2018 roku przeszedł „lifting” (wymiana oświetlenia, budowa nowych alejek i ławek).

Na północnym brzegu 'Maroka’ od 1982 roku działa wodna stanica harcerska. Miejscowe „wodniaki” mają do dyspozycji ogrodzoną działkę z budynkami gospodarczymi, gdzie przechowywane są sprzęty pływające. Po uprzednim umówieniu można tam odbywać kursy żeglarskie. Obok stanicy, na terenie Stawu 'Maroko’ znajdziemy boisko do „kajak polo”, czyli swego rodzaju kajakowej koszykówki i niejednokrotnie można zaobserwować osoby, które grają w tę ciekawą dyscyplinę (jest nawet trybuna dla kilkudziesięciu widzów). Na wodach 'Maroka’ często organizowane są też zawody kajakarskie. Na środku Stawu jest niewielka wyspa, a na wschodzie charakterystyczny, długaśny półwysep. Brzegi 'Maroka’ upodobane są przez wędkarzy, którzy mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt stanowisk i oczywiście sekcję, która dba o teren i niekiedy organizuje zawody (ryb ponoć jest niemało i są one mocno zróżnicowane gatunkowo). Wokół Stawu znajdziemy kilka tablic informacyjnych o miejscowych gatunkach roślin i zwierząt (patrz zdjęcia niżej), stanowiących ścieżkę przyrodniczą.

Od południa wzdłuż Stawu 'Maroko’ przepływa „królowa polskich rzek”, czyli Rawa (świeżo oczyszczona w pobliskim Klimzowcu). Między Stawem a Rawą nie ma bezpośredniego połączenia naziemnego, gdyż rozgranicza je nasyp, który jednocześnie stanowi wąską ścieżkę, wykorzystywaną głównie przez wędkarzy. Poziom wody w 'Maroku’ i Rawie jest zazwyczaj inny, co udowadnia, że nawet pod ziemią nie ma zbyt dużego przepływu między tymi dwoma obiektami wodnymi, oddalonymi od siebie o raptem 12 metrów. Za Rawą, dalej na południe przebiega DTŚ, a za nią jest już Załęże. Na drugą stronę DTŚ można przejść w dwóch miejscach- albo na wschodzie- ul.Jana Pawła II, albo na zachodzie- kładką pieszo-rowerową, prowadzącą do przystanku tramwajowego „Załęże Wiśniowa”. Z drugiej strony DTŚ jest Park Załęski.

Przy zachodnim brzegu 'Maroka’ jest niewielki skate-park (za nim jest ścieżka, prowadząca do Parku Śląskiego i katowickiej dzielnicy Dąb). Wzdłuż całego północnego brzegu 'Maroka’ jest szeroki ciąg pieszo-rowerowy (z oddzielnymi pasami dla pieszych i rowerzystów).  Przy północno-wschodnim wierzchołku Stawu jest niewielki parking, a przy zachodnim brzegu tunelik pieszo-rowerowy, prowadzący do centrum handlowego Auchan. Niecałe 800 metrów na północ od Bederowca i „Maroka’, w centralnej części „Tauzena” jest inny, ciekawy staw z otaczającym go Skwerem Kidonia.


Staw Maroko – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top