Lasek Chropaczowski w Świętochłowicach

Lasek Chropaczowski

Lasek Chropaczowski to teren zielony o powierzchni około 21 hektarów (aczkolwiek niektóre źródła mówią o 13 hektarach). Ma on status użytku ekologicznego. Położony jest w północno-wschodnich Świętochłowicach, konkretnie (jak sama nazwa wskazuje) w dzielnicy Chropaczów. Lasek ma podłużny kształt i jest rozciągnięty wzdłuż zachodniej strony ulicy Bytomskiej. Graniczy on z innymi dzielnicami i miastami: świętochłowickimi Piaśnikami, chorzowską ’Cwajką’ oraz bytomskimi Łagiewnikami. Wzdłuż lasku przebiega ruchliwa ulica Bytomska, z której odczuwalny jest hałas samochodowy i tramwajowy. Lasek jest dosyć dziki i naturalny, bez większej ingerencji ludzkiej. Drzewostan jest w 100% liściasty, na ogół drzewa nie są okazałe pod względem rozmiarów, ale gdzieniegdzie można odszukać bardziej majestatyczne okazy. Najwięcej jest topól, nasadzonych po II Wojnie Światowej. Teren Lasku Chropaczowskiego przeważnie jest płaski, ale od strony osiedli na zachodzie jest nieznacznie pofałdowany, co jest pozostałością po wydobywaniu gliny dla okolicznych cegielni, czym zajmowała się słynna rodzina Donnersmarcków.

Na terenie Lasku Chropaczowskiego występują gruntowe trasy spacerowe. Są one dosyć dobrej jakości (przynajmniej te główne). Wytyczona została „zielona” ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, tworząca pętlę, przy której spotkać można tablice informacyjne. Równolegle do ulicy Bytomskiej (przy której od zachodniej strony nie ma chodnika) przebiega leśna ścieżka rowerowo-spacerowa. Ponadto w Lasku występuje kilka mniej uczęszczanych ścieżek, idealnych na spacer z psem. W Lasku znajdziemy kilka ławeczek, niestety nie ma w nim oświetlenia. W południowo-wschodnim rogu Lasku funkcjonuje przystanek tramwajowo-autobusowy „Chropaczów Osiedle na Wzgórzu”, obsługujący linie, kursujące ulicą Bytomską. We wschodniej części Lasku, na wysokości ulicy Wiślan jest niewielki staw, otoczony dosyć wysokimi skarpami. Niestety w ostatnich latach wody w nim jest coraz mniej i najprawdopodobniej w przyszłości całkiem wyschnie.

Podsumowując- Lasek Chropaczowski jest ciekawym miejscem na spacer i wyciszenie się, a biorąc pod uwagę położenie w terenie silnie zurbanizowanym- jest to swego rodzaju oaza spokoju. Teren jest dziki i naturalny, nieskażony komercją. Występująca tu fauna i flora jest pospolita, ale urokliwa.

 


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Jeden komentarz do “Lasek Chropaczowski w Świętochłowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *