Planty Piaśniki – Świętochłowice

Planty Piaśniki Świętochłowice

Planty Piaśniki znajdują się w Świętochłowicach, na skrzyżowaniu ulic Chorzowskiej i Bieszczadzkiej. Jak sama nazwa wskazuje- jest to dzielnica Piaśniki, ale Planty graniczą też bezpośrednio z dwoma innymi dzielnicami: od północy z Chropaczowem, a od zachodu z Lipinami. Niedaleko stąd także do Chorzowa (1km) oraz Rudy ŚląskiejChebzia (1.5km). Planty zajmują obszar około 1.2 hektara. Składają się z ogrodzonego i popularnego placu zabaw dla dzieci (na wschodzie) oraz wąskiego pasa spacerowo-rowerowego (między ulicą Chorzowską, a ogródkami działkowymi „Zorza”) na zachodzie.

Teren należy do miasta, które raczej dobrze wywiązuje się z dbania o czystość i estetykę. Są też alejki, siłownia plenerowa, liczne ławeczki i kosze na śmieci. Drzewa na Plantach (sztuk około 100) są dosyć oddalone od siebie i na pewno nie można mówić o gęstym lesie, aczkolwiek każdy kto potrzebuje cienia- na pewno go tutaj znajdzie. Drzewa w okolicach placu zabaw są raczej młode, natomiast w zachodniej części Plant znajdziemy kilka starych, dużych okazów.

Hałas z pobliskich ulic jest średnio uciążliwy, czyli nie jest mały, ale nie jest też tak wielki, jaki był tu w latach 90-tych ubiegłego wieku, wszak ulica Chorzowska przed budową DTŚ i autostrady A4 była głównym traktem tranzytowym z Chorzowa, Świętochłowic i północnych Katowic do Zabrza i Gliwic. Obecnie ulica Chorzowska ma raczej znaczenie lokalne.

W pobliżu Plant znajdziemy przystanek autobusowy i tramwajowy, supermarket Lidl z dużym parkingiem (to już Chropaczów), a przy przeciwnym wierzchołku skrzyżowania jest biblioteka i restauracja. Niedaleko Plant znajdziemy inne, ciekawe tereny rekreacyjne: Staw Foryśka, Park Heiloo oraz kompleks „Skałka”.


Planty Piaśniki – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top